Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θα ήθελα και εγώ τα φώτα σας. Είμαι επιτυχών στο καινούριο 5μηνο του ΟΑΕΔ. Ο δήμος στον οποίο έχω επιλεγεί δεν γνωρίζει που να κάνει την κάνει την αναγγελία πρόσληψης (ΙΚΑ ή ΤΣΜΕΔΕ). Ο ΟΑΕΔ από τη μεριά του απαντά ότι αναμένονται διευκρινήσεις πανελλαδικά.

Στην προκήρυξη του 5μηνου ( http://www.oaed.gr/images/APASXOLHSH/KOINVFELES2015A/diayageia.pdf ) στη σελίδα 23 αναφέρει ότι οι ωφελούμενοι υπάγονται στο ΙΚΑ, με εξαίρεση όσους ασφαλισμένους μετά το 93 που λόγω ιδιότητας υπάγονται στο ΤΣΜΕΔΕ κτλ. Επομένως πιστεύω ότι είναι σαφές ότι η ασφάλιση θα γίνει στο ΤΣΜΕΔΕ. 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι γίνεται με το κατώτατο όριο των 693,35€. Ισχύει και για τους νέους ασφαλισμένους? (μετά από1/1/1993)

Αν όντως κατατεθούν οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ θα αναγκαστώ να το πληρώσω εγώ επειδή η αμοιβή μου θα υπολείπεται των 693,95€? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Με ενδιαφέρει και μενα το θεμα των 5μηνων, αλλά με ένα διαφορετικό προβληματισμό βρίσκομαι εδώ.

Διαγράφηκα από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ πριν 1μισι χρόνο περίπου διότι δεν ήμουν σε θέση να πληρώσω τις εισφορές. Στα νέα 5μηνα ζητείται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Ξέρει κάποιος τι γινεται στην περίπτωσή μου; Μπορώ να ξαναγραφτώ στο ΤΕΕ μετά την πρόσληψη (σε περίπτωση που γίνει βέβαια). Θα γίνει δεκτή η αίτησή μου ενώ είμαι εκτός ΤΕΕ; Πήρα τηλ στο ΤΕΕ και το τηλ της αρμόδιας υπαλλήλου είναι απασχολημένο.........

Link to comment
Share on other sites

με τα δικαιολογητικά που υποβάλλεις στον φορέα που είσαι επιτυχών,υποβάλλεις και τήν άδεια εξασκήσεως.Εκτός και αν (με επιφύλαξη αυτό) όταν καταθέσεις τα χαρτιά στον φορέα δεχτούν την προυπόθεση μέχρι να υπογράψεις την σύμβαση και αρχίσεις εργασία,πας την άδεια.αλλα για να πάρεις την άδεια πάλι πρέπει να δώσεις τεε.καλή τύχη εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

με τα δικαιολογητικά που υποβάλλεις στον φορέα που είσαι επιτυχών,υποβάλλεις και τήν άδεια εξασκήσεως.Εκτός και αν (με επιφύλαξη αυτό) όταν καταθέσεις τα χαρτιά στον φορέα δεχτούν την προυπόθεση μέχρι να υπογράψεις την σύμβαση και αρχίσεις εργασία,πας την άδεια.αλλα για να πάρεις την άδεια πάλι πρέπει να δώσεις τεε.καλή τύχη εύχομαι

ευχαριστώ πολύ, bstoch. Ειμαι πολυ αισιόδοξη όμως αν πιστευω οτι θα μου θεωρησουν την αδεια χωρις να χρειαστει να δωσω εξετάσεις; Παει μονο εναμισις χρονος που βγηκα απ'το ΤΕΕ. Λες να εχω ξεχασει αυτα που ηξερα μεχρι τοτε; Δεν απευθύνομαι προσωπικα σε σενα, αλλα τα ιδια θα πω και στο ΤΕΕ. Πραγματικα ομως μου φαινεται παραλογο να δωσω εξετασεις για να μπω στα 5μηνα. Και μετα, παλι θα διαγραφώ; Γιατί με τα 5μηνα δε νομιζω να βγαλω αρκετα ωστε να συνεχισω να πληρωνω το ΤΣΜΕΔΕ ως ελευθερη επαγγελματιας.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα και εγώ τα φώτα σας. Είμαι επιτυχών στο καινούριο 5μηνο του ΟΑΕΔ. Ο δήμος στον οποίο έχω επιλεγεί δεν γνωρίζει που να κάνει την κάνει την αναγγελία πρόσληψης (ΙΚΑ ή ΤΣΜΕΔΕ). Ο ΟΑΕΔ από τη μεριά του απαντά ότι αναμένονται διευκρινήσεις πανελλαδικά.

Στην προκήρυξη του 5μηνου ( http://www.oaed.gr/images/APASXOLHSH/KOINVFELES2015A/diayageia.pdf ) στη σελίδα 23 αναφέρει ότι οι ωφελούμενοι υπάγονται στο ΙΚΑ, με εξαίρεση όσους ασφαλισμένους μετά το 93 που λόγω ιδιότητας υπάγονται στο ΤΣΜΕΔΕ κτλ. Επομένως πιστεύω ότι είναι σαφές ότι η ασφάλιση θα γίνει στο ΤΣΜΕΔΕ. 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι γίνεται με το κατώτατο όριο των 693,35€. Ισχύει και για τους νέους ασφαλισμένους? (μετά από1/1/1993)

Αν όντως κατατεθούν οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ θα αναγκαστώ να το πληρώσω εγώ επειδή η αμοιβή μου θα υπολείπεται των 693,95€? 

Κανένας συνάδελφος μηχανικός που να τον έχουν πάρει στο τελευταίο 5μηνο κοινωφελές?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τους παλαιούς ασφαλισμένους (ημερομηνία εγγραφής στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. μέχρι 31/12/1992) που απασχολούνται σε διάφορες υπηρεσίες και οι αποδοχές είναι μικρότερες από 693,35 €   πληρώνουν οι ίδιοι τις προσωπικές τους εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες για όλους τους κλάδους ασφάλισης και ο εργοδότης αποδίδει εργοδοτικές εισφορές υπολογιζόμενες επί των συνολικών ακαθάριστων αποδοχών. Εάν η αμοιβή τους είναι πάνω από 693,35 € θεωρούνται  μισθωτοί και γίνεται  παρακράτηση  και απόδοση  προσωπικών και εργοδοτικών ασφαλιστικών  εισφορών .

Για τους νέους ασφαλισμένους (ημερομηνία εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ μετά την 1/1/1993) οι υπηρεσίες που τους απασχολούν ως ωρομίσθιους υποχρεούνται να καταβάλλουν προσωπικές και εργοδοτικές εισφορές επί των πάσης φύσεως ακαθαρίστων αποδοχών και χωρίς κατώτατο όριο.

Οι εισφορές για όλους τους Κλάδους (παλαιό και νέο ασφαλιστικό) υπολογίζονται επί του Συνόλου Αποδοχών.
Το Σύνολο Αποδοχών δεν µπορεί να είναι Κατώτερο από το Α.Ε.Π της 01/10/2008 (693,35 €) καθώς επίσης δεν µπορεί να είναι Ανώτερο από 5.546,80 €

Edited by tomkat
Link to comment
Share on other sites

Για τους παλαιούς ασφαλισμένους (ημερομηνία εγγραφής στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. μέχρι 31/12/1992) που απασχολούνται σε διάφορες υπηρεσίες και οι αποδοχές είναι μικρότερες από 693,35 €   πληρώνουν οι ίδιοι τις προσωπικές τους εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες για όλους τους κλάδους ασφάλισης και ο εργοδότης αποδίδει εργοδοτικές εισφορές υπολογιζόμενες επί των συνολικών ακαθάριστων αποδοχών. Εάν η αμοιβή τους είναι πάνω από 693,35 € θεωρούνται  μισθωτοί και γίνεται  παρακράτηση  και απόδοση  προσωπικών και εργοδοτικών ασφαλιστικών  εισφορών .

Για τους νέους ασφαλισμένους (ημερομηνία εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ μετά την 1/1/1993) οι υπηρεσίες που τους απασχολούν ως ωρομίσθιους υποχρεούνται να καταβάλλουν προσωπικές και εργοδοτικές εισφορές επί των πάσης φύσεως ακαθαρίστων αποδοχών και χωρίς κατώτατο όριο.

Οι εισφορές για όλους τους Κλάδους (παλαιό και νέο ασφαλιστικό) υπολογίζονται επί του Συνόλου Αποδοχών.

Το Σύνολο Αποδοχών δεν µπορεί να είναι Κατώτερο από το Α.Ε.Π της 01/10/2008 (693,35 €) καθώς επίσης δεν µπορεί να είναι Ανώτερο από 5.546,80 €

Όπως λες για τους ωρομίσθιους νέους μηχανικούς δεν υπάρχει κατώτατο όριο. Αλλά παρακάτω αναφέρεις ότι το σύνολο των αποδοχών δεν μπορεί να είναι κατώτερο από 693,35€. Επομένως, στη δική μου περίπτωση (θα παίρνω λιγότερα από 693,35€) τι θα ισχύσει? 

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστεις στο τμημα μισθοδοσιας του δημου οπου με πηραν στα 5μηνα δεν ξερουν πως θα περασουν τις εισφορες των μηχανικών και μου είπαν να το ψαξουμε και να τους πουμε εμεις...ο μηχανικός είναι για όλες τις δουλειες τελικά..

 

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ 2013.pdf

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αμοιβή των 5μηνων είναι 495ευρώ το μήνα<693,95ευρώ..Ο δήμος θα πληρώσει ασφαλιστικές εισφορές στα 495ευρώ το υπόλοιπο θα χρεωθεί στο μηχανικό (693,95-495)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.