Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Διευκρινίσεις του ΟΑΕΔ για την κοινωφελή εργασία σε Δήμους Στο πλαίσιο της υλοποίησης της Δημόσιας Πρόσκλησης 2/2015 περί Κοινωφελούς εργασίας του ΟΑΕΔ και των διαφόρων θεμάτων που έχουν προκύψει κατά την διαδικασία προσλήψεων από τους Δήμους των ωφελουμένων θα θέλαμε να σας γνωρίσουμε ότι:

1) Το ωράριο εργασίας των ωφελουμένων θα ακολουθεί το ωράριο που έχουν οι μόνιμοι εργαζόμενοι στους Δήμου με την ίδια ειδικότητα σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

2) Σε συνέχεια των παραπάνω αναφερομένων τα πακέτα ασφαλιστικής κάλυψης που προβλέπονται για τους ωφελούμενους της συγκεκριμένης πράξης είναι το 101 και το 105. Συγκεκριμένα στην αριθμ. 28668/2-4-2015 Δημόσια Πρόσκληση Νθ2/2015 «ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕΣΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΟΙΝΩφΕΛΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ» αναφέρεται: «...11.3 ί.Για τον υπολογισμό των μηνιαίων ασφαλιστικών εισφορών, οι καθαρές αμοιβές-αποδοχές (έως 495,25 ευρώ για τους ωφελούμενους άνω των 25 ετών και έως 431,75 ευρώ για τους ωφελούμενους κάτω των 25 ετών) μετατρέπονται σε μεικτές αποδοχές, διαιρούμενες δια του συντελεστή 0,845 (ποσοστό συμμετοχής των καθαρών σμοιβών-αποδοχών στις μεικτές) και στη συνέχεια οι μεικτές αποδοχές πολλαπλασιάζονται με τον συντελεστή 0,4006 της μεικτής ασφάλισης ΙΚΑ-ΕΤΑΜ & ΕΤΕΑ (Κωδικός Πακέτου Κάλυψης 101). If. Με αντίστοιχο τρόπο υπολογίζονται και οι εισφορές για όσους απασχοληθούν σε ειδικότητες που ασφαλίζονται στον κλάδο βαρέων του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, δηλαδή οι καθαρές αμοιβές-αποδοχές έως 495,25 ευρώ για τους ωφελούμενους άνω των 25 ετών και έως 431,75 ευρώ για τους ωφελούμενους κάτω των 25 ετών) μετατρέπονται σε μεικτές αποδοχές, διαιρούμενες δια του συντελεστή 0,8105 (ποσοστό συμμετοχής των καθαρών αμοιβών-σποδοχών στις μεικτές) και στη συνέχεια οι μεικτές αποδοχές πολλαπλασιάζονται με τον συντελεστή 0,4566 της μεικτής ασφάλισης ΙΚΑ-ΕΤΑΜ & ΕΤΕΑ (Κωδικός Πακέτου Κάλυψης 105).

3) Για την ειδικότητα ΥΕ «Γενικών Καθηκόντων-Απασχολούμενοι στην Καθαριότητα» ισχύουν εκτός από τα στην προηγούμενη παράγραφο αναφερόμενα οι διατάξεις των ν. 3863/2010 άρθρο 17, ν. 3790/2009 άρθρο 20 και η Υ. Α. ΦΕΚ Β/2778/2-12-2011 για το νέο κανονισμό των ΒΑΕ. Επίσης ισχύουν και οι διατάξεις για την χορήγηση ειδών ατομικής προστασίας στο μόνιμο προσωπικό των δήμων και των δημοτικών ΝΠΔΔ ρυθμίζεται από την ΚΥΑ ΦΕΚ 1503/Β/11-10-2006 (53361/2006), όπως αυτή τροποποιήθηκε από την ΚΥΑ ΦΕΚ 1323/Β/30-07-2007 (ΤΤ 36586/2007) και την ΚΥΑ ΦΕΚ 990/Β/28-05-2008 (31119/2008). Τα ίδια μέσα χορηγούνται και στους υπαλλήλους με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου, οι οποίοι εμπίπτουν στις ειδικότητες ή στις θέσεις εργασίας των ανωτέρω υπουργικών αποωάσεων. 4) Αναφορικά με τον έλεγχο και την πιστοποίηση των δικαιολογητικών σας ενημερώνουμε ότι οι επιβλέποντες φορείς είναι αυτοί που φέρουν την ευθύνη για τον έλεγχο των δικαιολογητικών. Συγκεκριμένα σύμφωνα με την πρόσκληση: «...Ο Επιβλέπων Φορέας διατηρεί το δικαίωμα να αναζητήσει οποιοδήποτε άλλο δικαιολογητικό απαιτείται για την ολοκλήρωση της διαδικασίας της πρόσληψης». Κατά συνέπεια οι επιβλέποντες φορείς μπορούν να ζητήσουν από τους ωφελούμενους οποιοδήποτε χαρτί θεωρούν ότι χρειάζονται για να πιστοποιήσουν την γνησιότητα πτυχίων και λοιπών δικαιολογητικών. 5) Οι ωφελούμενους που πρόκειται να απασχοληθούν στους παιδικούς σταθμούς των Δήμων στην πρόσκληση και στη σχετική ΚΥΑ με αριθμ. 4.31879/οικ.3.1604 (ΦΕΚ 3172/Β/26-11-2014), άρθρο 8, παράγραφος 8.3 προβλέπεται ότι: «Στην περίπτωση που οι ωφελούμενοι των προγραμμάτων Κοινωφελούς Εργασίας δεν βρίσκονται στη διάθεση του εργοδότη/επιβλέποντα φορέα λόγω ανυπαίτιου κωλύματος, ή ανωτέρας βίας, η συμμετοχή τους στο Πρόγραμμα παρατείνεται ισόχρονα με την περίοδο απουσίας τους από αυτό και σε κάθε περίπτωση εντός του χρονικού ορίζοντα επιλεξιμστητας δαπανών του Προγράμματος». Επομένως, η πεντάμηνη απασχόληση των ωφελουμένων της κοινωφελούς εργασίας που ήδη ένουν προσληφθεί και που απασχολούνται σε δομές οι οποίες κλείνουν τον μήνα Αύγουστο θα διακοπεί για ισόχρονο διάστημα και θα συνεχιστεί με το άνοιγμα των δομών, με ισόχρονη παράταση. Σημειώνεται ότι πρέπει να υπάρχει και αντίστοιχη βεβαίωση από το δήμο η οποία θα συμπεριληφθεί στο φάκελο των δικαιολογητικών των ωφελουμένων. Για τους ωφελούμενους που πρόκειται να απασχοληθούν σε αντίστοιχες δομές και δεν έχει πραγματοποιηθεί η αναγγελία πρόσληψης δίνεται η δυνατότητα στον επιβλέποντα φορέα να προβεί στην πρόσληψη όσων θα απασχοληθούν σε βρεφονηπιακούς σταθμούς, καθώς και σε δομές με παρόμοια χαρακτηριστικά με τους ΒΝΣ από 01-09-2015 και για τριάντα (30) ημερολογιακές ημέρες σύμφωνα με την αριθμ. 1770/42/21-07-2015 απόφαση του Δ.Σ. του ΟΑΕΔ, η οποία επισυνάπτεται. Για την εύρυθμη εφαρμογή του προγράμματος θα σας παρακαλούσαμε η παρούσα επιστολή να κοινοποιηθεί σε όλους του Δήμους.

www.dikaiologitika.gr

Με τις υγειες μας.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω επικοινωνησα με το τηλέφωνο που δινόταν στο συγκεκριμένο εγγραφο για πληροφορίες κ μου ειπαν οτι τα πακέτα 101 και 105 που αναφέρονται είναι ενδεικτικά. Απο ο.τι μου ειπαν αφορά κυρίως άτομα που δουλεύουν στην καθαριότητα. Αφου είμαστε μηχανικοι θα μπει το 131 κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Εγω επικοινωνησα με το τηλέφωνο που δινόταν στο συγκεκριμένο εγγραφο για πληροφορίες κ μου ειπαν οτι τα πακέτα 101 και 105 που αναφέρονται είναι ενδεικτικά. Απο ο.τι μου ειπαν αφορά κυρίως άτομα που δουλεύουν στην καθαριότητα. Αφου είμαστε μηχανικοι θα μπει το 131 κανονικά

 

Ας βοηθήσει κάποιος, το πακέτο 131 σε τι είδους κλάδο αναφέρεται; Αυτοί που έχουν ΙΚΑ τα πακετα 101 και 105 σε τι ειδους εισφορές αναφέρονται;

Link to comment
Share on other sites

Ας βοηθήσει κάποιος, το πακέτο 131 σε τι είδους κλάδο αναφέρεται; Αυτοί που έχουν ΙΚΑ τα πακετα 101 και 105 σε τι ειδους εισφορές αναφέρονται;

Μπες εδώ http://www.ika.gr/gr/infopages/yphr/searchOsyk1.cfm 

Πάτα μισθολογική περίοδο και καδ 7512 που είναι για το δημόσιο και δες τα πακέτα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Με ενδιαφέρει και μενα το θεμα των 5μηνων, αλλά με ένα διαφορετικό προβληματισμό βρίσκομαι εδώ.

Διαγράφηκα από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ πριν 1μισι χρόνο περίπου διότι δεν ήμουν σε θέση να πληρώσω τις εισφορές. Στα νέα 5μηνα ζητείται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Ξέρει κάποιος τι γινεται στην περίπτωσή μου; Μπορώ να ξαναγραφτώ στο ΤΕΕ μετά την πρόσληψη (σε περίπτωση που γίνει βέβαια). Θα γίνει δεκτή η αίτησή μου ενώ είμαι εκτός ΤΕΕ; Πήρα τηλ στο ΤΕΕ και το τηλ της αρμόδιας υπαλλήλου είναι απασχολημένο.........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Με ενδιαφέρει και μενα το θεμα των 5μηνων, αλλά με ένα διαφορετικό προβληματισμό βρίσκομαι εδώ.

Διαγράφηκα από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ πριν 1μισι χρόνο περίπου διότι δεν ήμουν σε θέση να πληρώσω τις εισφορές. Στα νέα 5μηνα ζητείται άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Ξέρει κάποιος τι γινεται στην περίπτωσή μου; Μπορώ να ξαναγραφτώ στο ΤΕΕ μετά την πρόσληψη (σε περίπτωση που γίνει βέβαια). Θα γίνει δεκτή η αίτησή μου ενώ είμαι εκτός ΤΕΕ; Πήρα τηλ στο ΤΕΕ και το τηλ της αρμόδιας υπαλλήλου είναι απασχολημένο.........

το ιδιο θεμα εχω και εγώ.Εχω προσληφθεί με το 5μηνο και εχω κάνει διακοπή στο ΤΣΜΕΔΕ . Δεν ξέρω τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σχετικά με το θέμα ασφάλισης των 5μηνητών του 2014 θα ήθελα να ρωτήσω αν ενδιαφέρεται κανείς για νομική προσφυγή κατά του ΤΣΜΕΔΕ. Εγώ έχω αποφαςίσει να κινηθώ δικαστικά. Μετά απο συζήτηση με πολύ καλή φίλη δικηγόρο μου είπε ότι το κόστος μονο για τα παράβολα είναι περίπου 600 ευρώ συν την αμοιβή του δικηγόρου ( θα τα κάνει αυτή όλα και θα βρώ απλά ένα δικηγόρο να τα καταθέσει στην Λάρισα με μικρή αμοιβή καθώς δεν θα κάνει κάποια δουλειά, αλλά το ακριβές κόστος θα το ξέρω μέσα στο Σεπτέμβριο). Ενδιαφέρεται κάποιος άλλος; Θα κινηθώ δικαστικά κατά του ΤΣΜΕΔΕ για να διεκδικήσω το αυτονοητο: να μην απαιτείται απο εμένα να καλύψω την τρύπα ή απλά να βγάλω το φίδι απο την τρυπα. Δεν μπορεί να παραβλέπει το κωλοταμείο αποφάσεις και νομους του κράτους και με μια απλή απόφαση της Διοικούσας να μου αφαιρεί την ασφαλιστική μου κάλυψη για χρέη 5 μηνών που δεν είναι δική μου αμέλεια (να σημειώσω ότι δεν ε΄χω άλλες οφειλές στο ταμείο). Επίσης θα διεκδικήσω όλα τα ιατρικά έξοδα για το διαστημα που είμαι ανασφαλιστη συν το επίδομα τοκετου του ΕΟΠΥΥ που έχασα λόγω αυτού....τέλος η δικηγόρος με ενημέρωσε πως υπάρχει τρόπος να ζητήσεις να σου παρέχουν ιατροφαρμακευτική κάλυψη μέχρι να επιλυθεί δικαστικά το ζήτημα και αυτό είναι κάτι που το παίρνουν όλοι όσοι προσφεύγουν στα δικαστήρια για τέτοια ζητήματα. Να σημείωσω ότι απο τον Ιανουάριο του 2015 έχω κάνει αίτηση διαγραφής απο το ΤΣΜΕΔΕ (στο ΤΕΕ δεν ανήκω από τον δεκέμβριο του 2014) και ακόμη δεν έχει πραγματοποιηθεί....ψιλιάζομαι οτι φταίει το χρέος αυτό. Αν μαζευτούμε κάποια άτομα το κόστος θα είναι μικρό σχετικά. Σκεφτείτε το και πείτε μου, ειδικά όσοι εργαστήκατε στην Περιφέρεια Θεσσαλίας.

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις ή προσωπικά μηνύματα αν θέλετε όσοι ενδιαφέρεστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,αν είναι ναι να μαζευτούμε να κινηθούμε δικαστικά και να διεκδικήσουμε και τίς όποιες ζημίες έχουμε υποστεί,φεριπείν εγώ δεν μπορούσα να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα απο το ταμείο διότι αυτό το ποσό δεν φαινόταν και φυσικά δεν ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω γιατί δεν έιχα να πληρώσω.Αντε συνάδελφοι ας κινηθούμε επιτέλους ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να κανουμε και καταγγελια στο Γενικο επιθεωρητη Δημοσιας Διοικησης εναντιον του ΟΑΕΔ για μη εφαρμογη των διαταξεων περι διορθωσης του ασφαλιστικου μας θεματος.

 

 

http://www.gedd.gr/index.php?action=mission

 

Τι λετε?? να κανουμε ο καθενας απο μια??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.