Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Ε.Π.Υ.? Καλό, δεν το ήξερα ότι αναφερόμαστε ως εθελοντές...

 

Από όσο ξέρω, theagpar, η μισθοδοσία του Δήμου βγάζει τα νούμερα και υποβάλλει στο ΤΣΜΕΔΕ τις καταστάσεις. Πίεσέ τους. Εμείς εδώ, στο Δήμο Αμπελοκήπων, μετά από άπειρα τηλέφωνα, σηκωθήκαμε και πήγαμε αυτοπροσώπως (τρείς είμαστε με πεντάμηνα, μηχανικοί) στο τμήμα μισθοδοσίας του Δήμου. Καθίσαμε μαζί με την υπάλληλο και τις μισθολογικές καταστάσεις από το ΤΣΜΕΔΕ (που δεν ήξερε ότι υπάρχουν...), την βάλαμε εκεί μπροστά μας να τηλεφωνήσει στο ΤΣΜΕΔΕ και να ρωτήσει κάποια πράγματα και έτσι βγάλαμε μια άκρη,. Αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση...

 

Άλλωστε, πέρα από το γεγονός ότι το κόστος επιδοτείται από τον ΟΑΕΔ, ο Δήμος είναι ο εργοδότης μας, αυτός είναι υπόχρεος και για τους μισθούς και για την καταβολή ασφαλίστρων. Ο Δήμος διαχειρίζεται την κατάσταση και μετά ζητάει τα χρήματα από τον ΟΑΕΔ. Γιαυτό, πίεσε τον Δήμο!

Edited by elele
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένα άλλο θέμα.

Αν κάποιος μηχανικός έχει κάνει διακανονισμό χρεών για προηγούμενα ασφάλιστρα στο ΤΣΜΕΔΕ, κινδυνεύει να χάσει τον διακανονισμό  αν ο Δήμος δεν καταβάλλει εμπρόθεσμα τις ασφαλιστικές εισφορές του πενταμήνου. Σε ερώτηση που έκανα στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι οι ασφαλιστικές εισφορές του Αυγούστου και του Σεπτεμβρίου πρέπει να κατατεθούν μέχρι αρχές Οκτώβρη.

Link to comment
Share on other sites

Ελελε, εγω νομιζω πως ο ΟΑΕΔ ειναι ο εργοδοτης μας.

Οτι στειλει στο δημο, αυτο θα γραψει και ο δήμος σαν μισθοδοσία.

Ο Δημος δεν μας πληρωνει απο τα δικα του. Μας πληρωνει οτι του δηλωσει ο ΟΑΕΔ απο χρήματα του ΕΣΠΑ.

Τελος πάντων, αναμενουμε τις καταστασεις απο μερα σε μερα, σημερα ετσι μου είπαν.

Για τον διακανονισμο που λες, δεν ξερω.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου 5μηνο πέρυσι ο μισθός στην τράπεζα έλεγε ως δικαιολογητικό εισερχόμενο έμβασμα Ο.Α.Ε.Δ. Επίσης, για τη φορολογική δήλωση που έκανα φέτος τη βεβαίωση αποδοχών την πήρα από τον Ο.Α.Ε.Δ. Οπότε νομίζω ότι και τώρα έτσι θα είναι η μισθοδοσία από το Ε.Σ.Π.Α. μέσω του Ο.Α.Ε.Δ.

Link to comment
Share on other sites

στο κεφ. 3 της προκύρηξης με την οποία έγινε η πρόσληψή μας, γράφει:

 

"...3.4 Οι Ε̟πιβλέ̟ποντες Φορείς είναι οι φορείς οι ο̟ποίοι θα ̟προσλάβουν, θα

α̟πασχολήσουν τους ανέργους και θα πιστο̟ποιούν την α̟πασχόλησή τους στον

ΟΑΕΔ, ̟προκειμένου να καταβληθεί το μισθολογικό και μη μισθολογικό κόστος. Για

τις ανάγκες της ̟παρούσας Πρόσκλησης, οι Ε̟πιβλέ̟οντες Φορείς ορίζονται στο

Κεφάλαιο 4 (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I), δυνάμει των ̟παρα̟πάνω Α̟ποφάσεων Ένταξης...."

 

Στο παράρτημα Ι που αναφέρεται στην παραπάνω παράγραφο υπάρχει η λίστα των Δήμων. 

 

Είμαι σίγουρη, συνάδελφοι:

Αυτοί που μας προσέλαβαν είναι οι ΔΗΜΟΙ, και αυτοί είναι υπόχρεοι ως εργοδότες, ασχέτως αν είμαστε επιδοτούμενοι από τον ΟΑΕΔ.

Γιατί  έχει αυτό τόση σημασία?

 

Διότι, οι υπόχρεοι (οι Δήμοι) αν δεν πληρώσουν έγκαιρα τις ασφαλιστικές εισφορές, κινδυνεύουν με πρόστιμα.

Διότι δουλειά των Δήμων είναι  να υπολογίσουν τα ποσά και να μας πληρώσουν και ας τα βρουν με τον ΟΑΕΔ όποτε μπορούν....

Διότι τους Δήμους πρέπει, καταρχήν, να πιέσουμε, ασχέτως αν μας λεν άλλα.

Edited by elele
Link to comment
Share on other sites

Mετά απο ερώτηση στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι θα πρέπει να καταθέσουμε αίτηση προκειμένου να γίνει εκκαθάριση για την διαφορά 693,95-(μεικτές αποδοχές) για κάθε μηνα.Η αίτηση μου είπαν θα πρέπει να συνοδεύεται απο απο αναλυτική κατασταση της μισθοδοσίας απο τον δήμο και θα γίνει στο τέλος του 5μηνου.Πάντως στο σύστημα του Τσμεδε δεν φαίνεται ότι έχουν πληρωθεί οι ασφαλιστικές εισφορές ακόμα.Οι ποιο αδικημενοι είναι οι μηχανικοι που έχουν χαμηλές μεικτές αποδοχές λογω ασφαλιστικης καταταξης οποτε θα τους χρεωθούν περισσότερα χρήματα μετα..Κατα άλλα καλυπτόνται οι ασφαλιστικές εισφορές..τι να πει κανεις..

Edited by tomkat
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι μπορουμε να κανουμε ωστε να μην του περασει του καρκινοΤΣΜΕΔΕ.

Η προκηρυξη το γραφει κα-θα-ρα, οι ασφαλιστικες εισφορες αποτελουν ΕΠΙΛΕΞΙΜΗ ΔΑΠΑΝΗ!

Link to comment
Share on other sites

Για τις ευθύνες του ΤΣΜΕΔΕ: στη συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός του γεγονότος ότι ι δεν κάνει καμιά κίνηση να μας προστατέψει (για παράδειγμα να εμπλακεί στον υπολογισμό των ασφαλίστρων και να διευκολύνει τους άσχετους υπάλληλους των Δήμων), δεν φέρει άλλη ευθύνη. Ο εργοδότης και ο ΟΑΕΔ πρέπει να τα υπολογίσουν σωστά...

Απ'ότι έχω καταλάβει, ένα 80% όλης της δυσλειτουργίας με τα ασφάλιστρα είναι ότι δεν έχουν ξαναυπολογίσει τέτοιου είδους ασφάλιστρα (ΚΑΙ 495,25 καθαρά ΚΑΙ 694,35 κατώτερο για τα μικτά) και  δεν ξέρουν πώς γίνεται... Ένα 10% είναι μόνο θέμα πολιτικής απόφασης, που αφορά κυρίως το πότε θα μας πληρώσουν...

Κι ένα 10% φυσικά είναι αδιευκρίνιστο, αφορά μεταφυσικές παραμέτρους που έχουν σχέση με το να είσαι μηχανικός στην Ελλάδα του 2015..

Link to comment
Share on other sites

Για τις ευθύνες του ΤΣΜΕΔΕ: στη συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός του γεγονότος ότι ι δεν κάνει καμιά κίνηση να μας προστατέψει (για παράδειγμα να εμπλακεί στον υπολογισμό των ασφαλίστρων και να διευκολύνει τους άσχετους υπάλληλους των Δήμων), δεν φέρει άλλη ευθύνη. Ο εργοδότης και ο ΟΑΕΔ πρέπει να τα υπολογίσουν σωστά...

Απ'ότι έχω καταλάβει, ένα 80% όλης της δυσλειτουργίας με τα ασφάλιστρα είναι ότι δεν έχουν ξαναυπολογίσει τέτοιου είδους ασφάλιστρα (ΚΑΙ 495,25 καθαρά ΚΑΙ 694,35 κατώτερο για τα μικτά) και  δεν ξέρουν πώς γίνεται... Ένα 10% είναι μόνο θέμα πολιτικής απόφασης, που αφορά κυρίως το πότε θα μας πληρώσουν...

Κι ένα 10% φυσικά είναι αδιευκρίνιστο, αφορά μεταφυσικές παραμέτρους που έχουν σχέση με το να είσαι μηχανικός στην Ελλάδα του 2015..

 

Καλησπέρα κ από μένα..Είμαι κ γω στα πεντάμηνα της 2ης πρόσκλησης της κοινωφελούς..Είσαι σίγουρη elele ότι ισχύει ακόμη ο περιορισμός του κατώτατου μικτού μισθού (693,35) από πλευράς ΤΣΜΕΔΕ ; Κ αν ναί ο ΟΑΕΔ είναι διατεθειμένος να πληρώσει την όποια διαφορά προκύψει ;

 

Γιατί στο τοπικό υποκατάστημα (ΤΣΜΕΔΕ)που ρώτησα δεν γνώριζαν..Ωστόσο ο δήμος στον οποίο δουλεύω μου έδωσε μια εκκαθάριση πληρωμής για τον μήνα Αυγουστο στην οποία φαίνεται ότι υπολόγισε τα μικτά έχοντας ως δεδομένο τα καθαρά (δλδ 495,25).

 

Για μένα που είμαι Α' ασφαλιστική κατηγορία, κάτω πενταετίας , χωρίς ειδική προσαύξηση μου υπολόγισε μικτό 580,41 ευρώ (κρατήσεις υπερ ΙΚΑ ασθένεια σε χρήμα(3,68%) και υπερ ΤΣΜΕΔΕ (συνολικά 10,99%). 

 

Μήπως βρίσκεται κανένας άλλος σε όμοια κατάσταση και μπορεί να διαφωτισει επί του θέματος ;

 

υγ. το ποσό των ασφαλιστικών εισφορών που θα πληρωθούν από τον ΟΑΕΔ μου είπαν οτι θα φανεί στο σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ  καπου μέσα Οκτώβρη.

Edited by sophe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.