Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Ρε παιδιά μην εγκαταλείπετε.. 

 

Παρακολουθώ τη συζήτηση που γίνεται κ πιστεύω πως πρέπει να  πιέσουμε ξανά κ ξανά την πηγή του κωλύματος ,τον ΟΑΕΔ , να δώσει περισσότερες διευκρινήσεις- οδηγίες γραπτώς κ με τις απαραίτητες σφραγίδες..

 

Μια σκέψη μου- (πρόταση),  στο τέλος της χρονιάς που θα γίνει η εκκαθάριση για το οφειλούμενο ποσό των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ,   όποια διαφορά προκύψει να την πληρώσει με κάποιον τρόπο ο ΟΑΕΔ...Δηλαδή να στείλει τη λυπητερή το ΤΣΜΕΔΕ στον ΟΑΕΔ..(Εφόσον σύμφωνα με την  πρόσκληση οι εισφορές ειναι επιλέξιμη δαπάνη, χωρίς τα όρια που βάζει για τους ασφαλισμένους του ΙΚΑ)

 

Πάντως εμείς αύριο λέμε να περάσουμε απο το τοπικό υποκατάστημα του ΟΑΕΔ για περαιτέρω λεπτομέρειες κ κουβέντες.

 

Ωστόσο, ήθελα να σας ρωτήσω, έχει υποβάλλει κανείς αίτηση στο ΙΚΑ για απαλλαγή από τις εισφορές του ΙΚΑ λόγω υποχρεωτικής ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ προσκομίζοντας την σχετική βεβαίωση ασφάλισης από το ΤΣΜΕΔΕ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ΝΟΜΟΣ που καλύπτει και το ΤΣΜΕΔΕ και τον ΟΑΕΔ sophe.

ΟΑΕΔ και ΤΣΜΕΔΕ ειναι συνέταιροι στην αλητεία. Το ΤΣΜΕΔΕ με νόμο θελει τα λεφτά του απο εμένα, και ο ΟΑΕΔ με νόμο δεν θα δώσει φράγκο.

Τελος. Μονα ζυγά δικά τους.

 

20 Γεναρη διαγραφή. Ερχονται και οι νεες αυξησεις αλλωστε.......

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην εγκαταλείπετε.. 

 

Παρακολουθώ τη συζήτηση που γίνεται κ πιστεύω πως πρέπει να  πιέσουμε ξανά κ ξανά την πηγή του κωλύματος ,τον ΟΑΕΔ , να δώσει περισσότερες διευκρινήσεις- οδηγίες γραπτώς κ με τις απαραίτητες σφραγίδες..

 

Μια σκέψη μου- (πρόταση),  στο τέλος της χρονιάς που θα γίνει η εκκαθάριση για το οφειλούμενο ποσό των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ,   όποια διαφορά προκύψει να την πληρώσει με κάποιον τρόπο ο ΟΑΕΔ...Δηλαδή να στείλει τη λυπητερή το ΤΣΜΕΔΕ στον ΟΑΕΔ..(Εφόσον σύμφωνα με την  πρόσκληση οι εισφορές ειναι επιλέξιμη δαπάνη, χωρίς τα όρια που βάζει για τους ασφαλισμένους του ΙΚΑ)

 

Πάντως εμείς αύριο λέμε να περάσουμε απο το τοπικό υποκατάστημα του ΟΑΕΔ για περαιτέρω λεπτομέρειες κ κουβέντες.

 

Ωστόσο, ήθελα να σας ρωτήσω, έχει υποβάλλει κανείς αίτηση στο ΙΚΑ για απαλλαγή από τις εισφορές του ΙΚΑ λόγω υποχρεωτικής ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ προσκομίζοντας την σχετική βεβαίωση ασφάλισης από το ΤΣΜΕΔΕ??

 

 

συμφωνώ, sophe,

η μόνη ελπίδα είναι να ζητήσουμε εκκαθάριση από το ΤΣΜΕΔΕ και με αίτηση και βασισμένοι στην προκήρυξη που λέει ότι ο ΟΑΕΔ  υποχρεούται να μας καλύψει όλο το ασφάλιστρο , να διεκδικήσουμε τις διαφορές.

Μπορεί και να γίνει...

Πήγατε στον ΟΑΕΔ?

Edited by elele
Link to comment
Share on other sites

Σαν μισθωτος μηχανικος, εχεις και εισφορες σε χρήμα στο ΙΚΑ sophe;

Για ποια απαλλαγη απο το ΙΚΑ μιλάς;

 

Εlele, επαναλαμβάνω, το ΤΣΜΕΔΕ βασιζεται σε νόμο και ΔΕΝ θα κανει, ουτε εσενα ουτε σε κανενα, εκκαθαριση.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρααα..  8-)

 

elele και  theagpar

 

Λοιπόν, πήγαμε στον ΟΑΕΔ χωρίς αποτέλεσμα. Μας είπανε πως δεν χρειάζεται ν ανησυχούμε και ότι αν υπάρξει κάποιο θέμα με μας θα γίνουν διορθωτικές στο τέλος..

 

Για καλή μας τύχη,  πήγαμε την ίδια μέρα (χθές) στον δήμο(γραφείο μισθοδοσίας) και μας είπε ο υπεύθυνος εκεί ότι τους έστειλαν από  ΟΑΕΔ 

e-mail (με διευκρινήσεις μάλλον) - δεν μας είπε περισσότερα- και ότι μας πέρασε τελικά μικτό μισθό για τον μήνα Σεπτέμβριο 693,35 ευρώ, όσα ορίζει το ΤΣΜΕΔΕ.

αναπάντεχο!!!??

οπότε για τον προήγουμενο μήνα( Αυγουστο)  μπορεί να παίξει καποια διόρθωση φαντάζομαι..

 

όσο για το ΙΚΑ , ναι έχουμε μόνο εισφορές ( για ασθένεια σε χρήμα),,

Όμως μας είχαν πει αρχικά απο το ΙΚΑ οτι χρειάζεται να κάνουμε αίτηση για απαλλαγή απο τον κλάδο κύριας ασφαλισης του ΙΚΑ λόγω της υποχρεωτικής του ΤΣΜΕΔΕ.. για να μην υπάρξει κάποιο θέμα,  το οποίο τελικά το αναίρεσαν και το μόνο που κάναμε ήταν να πάμε μια βεβαίωση ασφάλισης του ΤΣΜΕΔΕ στο γραφείο μισθοδοσιας του δήμου.

 

Συμπέρασμα: μάλλον οι ενοχλήσεις μας έπιασαν τόπο.. Εφοσον εχει περαστει σε μας 693,35 θα είναι εφικτό και πραγματοποιήσιμο σ ολους τουσ δήμους που απασχολούν μηχανικους ΠΕ. 

 

ΠΙΕΣΤΕ ΤΟΥΣ...

 

Αυτά από μένα..

ΥΓ: το 693,35 ισχύει για όλους, ανεξαρτήτου ασφαλιστικής κατηγορίας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα τα νεα σας! Απορια: αν καποιος ειναι σε μεγαλυτερη ασφαλιστικη κατηγορια, πληρωνει διαφορες απο την τσεπη του;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα τα νεα σας! Απορια: αν καποιος ειναι σε μεγαλυτερη ασφαλιστικη κατηγορια, πληρωνει διαφορες απο την τσεπη του;

Κάτια,

νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα για αυτους που ανήκουν σε μεγαλύτερη ασφαλιστική κατηγορία, δίοτι το ΤΣΜΕΔΕ σου λεει οτι αν είσαι μισθωτός θέλω να παίρνω από σένα τουλάχιστον όσες είσφορές προκύπτουν απο μικτό 693,35 (πάει ανάλογα με τα ποσοστά που αντιστοιχούν για άνω-κάτω πενταετίας, με ή χωρίς ειδική προσαύξηση. 

 

πολλαπλασιάζεις το 693,35 με τα ποσοστά ανά κλάδο ανάλογα , που έχει ο πίνακας για τους μισθωτούς μηχανικούς στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ, και βρίσκεις τις συνολικές και  για εργαζόμενο και για εργοδότη.

 

Καί επιπλέον έχουμε κρατήσεισ του ΙΚΑ (ασθένεια σε χρήμα), που για τον εργαζόμενο είναι 3,68% επί του 586 (μικτό των ασφαλισμένων μόνο στο ΙΚΑ)

Για εργοδότη δεν θυμάμαι το ποσοστό..μας το είχαν πει στο ΙΚΑ όταν πήγαμε..(μιλάμε πάντα για πακετο κάλυψης 131).

Link to comment
Share on other sites

Panos Vicious, καλα ξηγηθηκες αδερφε.

Τελειωνω κι εγω τον Γεναρη και παω την επόμενη κιολας μερα για διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ.

Αρκετα με αυτους τους αλήτες και το κολομάγαζό τους.

 

Filmnoir, 

Ασφαλίζεται η ιδιοτητα, οποτε αν δήλωσες συμμετοχή σαν μηχανικός και δουν πως δεν εχεις άδεια ασκησεως επαγγέλματος, λογικά δεν θα σε πάρουν.

Θα επρεπε να δηλωσεις συμμετοχή σαν διοικητικός/γενικων καθηκόντων κτλ. που απαιτει μονο ασφάλιση στο ΙΚΑ.

Ελπίζω να κανω λάθος.

OK, μαζί σου theagpar, την επόμενη μέρα διαγραφή (μέσα στο μυαλό μου είσαι). Και μετά από μηχανικός μετατρέπεσαι σε απόφοιτο Πολυτεχνικής? Δηλαδή δεν έχεις δικαίωμα να ξαναδουλέψεις πάνω σε αυτό που σπούδασες ? Η ισχύει κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Sophe γραψε σε παρακαλω αν μπορεις σε ποιον δημο εργαζεσαι. Ειναι σημαντικοτατο, ωστε να μην λεω " Η sophe μου ειπε.....". Γραψε σε ποιον δημο εγιναν οσα παραθετεις να υπαρξει επίσημη διασταυρωση.

Παντως οσο υπαρχει νομος το γαμωΤΣΜΕΔΕ εχει το πανω χέρι. Ελπίζω να μην δικαιωθω. Για το "γαμωτο" οχι για τιποτ' άλλο.

 

Αδερφε jalex,

Την επόμενη μερα 

α) Συνεχίζω να δουλευω σαν αρχιτέκτονας. Κανενα κολοΤΣΜΕΔΕ δεν θα μου παρει τον τίτλο και τις σπουδές μου. Συνεχίζω να δουλεύω, και αν χρειαστει υπογραφη καπου, γνωστους μηχανικους εχουμε, θα τις πληρώνουμε.

β) Μετατρεπομαι αμεσα σε "υπαλληλο γραφείου" αν χρειαστει να δουλέψω σε τεχνική εταιρεια, οπου η υπογραφη μου πιθανότατα δεν θα χρειαζεται, και τους βγαίνω και φθηνότερα, μιας και θα μου πληρώνουν ΙΚΑ.

γ) Επανεγγραφη αν αξίζει τον κόπο ( μιλάμε για σοβαρή δουλειά)

 

Αυριο κιόλας παω ΤΕΕ και ξεκινάω την διαδικασία.

Τριχίλιαρα ανα εξαμηνο για το ΤΣΜΕΔΕ δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.