Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερευνα ποσο θα μου βγει το ΙΚΑ ακόμα δεν εχω κανει.

Οταν την κανω θα σου πω.

Αλλα ακομα και να μην τους ειμαι φθηνότερος, με χαρα μου να τα σκαω στο ΙΚΑ και οχι στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Υπαρχει παντα και η επιλογη της "αφανούς" εργασίας.....

Link to comment
Share on other sites

Sophe,

Μόλις πριν 10 λεπτά μίλησα με την μισθοδοσία του δημου Ευοσμου ( να μην κρυβόμαστε πλέον). Τους ειπα ακριβως οτι εγραψες.

Δεν τους εχει πάει κανένα διευκρινιστικό email απο τον ΟΑΕΔ. Δεν εχουν μπει 693,35€ σε μηχανικους σαν μεικτα, και η υπαλληλος μου ειπε πως δεν μπορει ουτως ή αλλως να το κανει γιατι τοτε προκειπτει καθαρη αμοιβη άνω των 495,25€, πραμα που δεν γίνεται βάσει προκήρυξης.

 

Γραψε μου σε παρακαλω το δήμο σου. Ή σε κοροιδευουν και τους έγινες "ενοχλητική" και θελαν να σε ξεφορτωθουν ή κατι αλλο συμβαίνει.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Απασχολούμαι στα 5μηνα του ΟΑΕΔ στο Δήμο Μεγανησίου Λευκάδας. Επισυνάπτω το χαρτί μισθοδοσίας μου (γεμάτος μήνας) καθώς και το έντυπο οφειλής-πληρωμής του Δήμου προς το ΕΤΑΑ για την περίπτωσή μου. Από όσο καταλαβαίνω τα λογιστικά/ασφαλιστικά (ελάχιστα πρέπει να παραδεχθώ), μου έχουν βγάλει μεικτό μισθό 742,32 ευρώ. Η υπάλληλος του δήμου υπεύθυνη για τη μισθοδοσία, μετά από πολλά τηλέφωνα και ερωτήσεις σε δήμους και τον τοπικό ΟΑΕΔ, είχε τα εξής δεδομένα:

1) Οι καθαρές αποδοχές ενός γεμάτου μήνα (25 ημερομίσθια) πρέπει να είναι 495,25 ευρώ απαράβατα

2) Οι συντελεστές κρατήσεων από τον Πίνακα του ΤΣΜΕΔΕ για την ασφ. κατηγορία μου, καθώς και το εφάπαξ ποσό της ειδικής προσαύξησης.

Στο λογισμικό μισθοδοσίας του Δήμου, λοιπόν, ξεκινούσε με ένα υποθετικό μεικτό ποσό και έκανε συνεχώς δοκιμές ώστε να βγει το καθαρό 495,25 ευρώ κρατώντας φυσικά τα ποσοστά κρατήσεων σταθερά. Έτσι κατέληξε στο 742,32 ευρώ.

Στο ΕΤΑΑ ο δήμος θα πληρώσει για τον ωφελούμενο (εμένα) 247,07 πλην 27,32(ΙΚΑ)=219,75 ευρώ και για τον εαυτό του (εργοδότης) 182,32 μείον 29,17(ΙΚΑ)=153,15 ευρώ. Σύνολο 372,9 ευρώ. Το ποσό αυτό θα το πάρει πίσω μετά από τον ΟΑΕΔ.

 

Σαν ελευθ. επαγγελματίας πλήρωσα το Α εξάμηνο 2400 ευρώ στο ΤΣΜΕΔΕ, ήτοι 400 ευρώ/μήνα χοντρικά. Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους, μου είπαν πως το εναπομείναν ποσό (400 πλην 219,75=180 ευρώ/μήνα) θα το πληρώσω εγώ με τα μέχρι τώρα δεδομένα.

 

Αυτά τα ολίγα....Δεν ξέρω εάν βοηθάει κάποιους η περίπτωσή μου ή είναι στο ίδιο κλίμα με τις υπόλοιπες....

 

 

post-89382-0-76474300-1444806558_thumb.jpg

post-89382-0-00144000-1444806614_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλεις το υπολοιπο; αφου για 5 μηνες θα εισαι μισθωτος, οι εισφορες σου θα υπολογιζοντσι αλλιως, οχι σε σχεση με τα 400/μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλεις το υπολοιπο; αφου για 5 μηνες θα εισαι μισθωτος, οι εισφορες σου θα υπολογιζοντσι αλλιως, οχι σε σχεση με τα 400/μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν υπόλοιπο λογικα Κατια θα εννοει το ποσο που θα του αντιστοιχει σαν ελευθερος επαγγελματίας. Γιατι μεχρι να προσληφθει στο πρόγραμμα ηταν ελευθερος επαγγελματιας. Απο τη πρόσληψη και μετα μετρας σαν μισθωτος.

Εγώ πχ. επιασα στα πενταμηνα στις 20 Αυγούστου. Επομένως για το Β του 2015, Ιούλιο και 19 μέρες Αυγουστου, θα πληρώσω τις εισφορες που αναλογούν σε ελευθερο επαγγελματία.

 

Βασίλη, απο την στιγμή που σαν μεικτες απολαβες εχεις πάνω απο 693,35€, δεν νομίζω να εχεις πρόβλημα.

Εσυ εχεις Ειδική προσαύξηση, οποτε ειναι αυτή που σε "σώζει" στην κυριολεξία και δεν πληρώνεις απο την τσέπη σου.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Ερευνα ποσο θα μου βγει το ΙΚΑ ακόμα δεν εχω κανει.

Οταν την κανω θα σου πω.

Αλλα ακομα και να μην τους ειμαι φθηνότερος, με χαρα μου να τα σκαω στο ΙΚΑ και οχι στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Υπαρχει παντα και η επιλογη της "αφανούς" εργασίας.....

 

Αυτό που παραβλέπεις είναι το αν οι εκάστοτε εργοδότες δέχονται την εργασιακή σχέση που δημιουργεί μια κανονική πρόσληψη, ακόμα κι αν χρηματικά θα τους κοστίζει λιγότερο από την αμοιβή με μπλοκάκι (που φροντίζουν να μη τους κοστίζει). Το τσμέδε εξασφαλίζει στον εργοδότη εργασία χωρίς ωράριο, χωρίς αργίες και άδειες, χωρίς κατώτατο μισθό, χωρίς αποζημίωση απόλυσης..

 

Η χαρά της επιλογής λοιπόν δεν είναι δική σου.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Sophe,

Μόλις πριν 10 λεπτά μίλησα με την μισθοδοσία του δημου Ευοσμου ( να μην κρυβόμαστε πλέον). Τους ειπα ακριβως οτι εγραψες.

Δεν τους εχει πάει κανένα διευκρινιστικό email απο τον ΟΑΕΔ. Δεν εχουν μπει 693,35€ σε μηχανικους σαν μεικτα, και η υπαλληλος μου ειπε πως δεν μπορει ουτως ή αλλως να το κανει γιατι τοτε προκειπτει καθαρη αμοιβη άνω των 495,25€, πραμα που δεν γίνεται βάσει προκήρυξης.

 

Γραψε μου σε παρακαλω το δήμο σου. Ή σε κοροιδευουν και τους έγινες "ενοχλητική" και θελαν να σε ξεφορτωθουν ή κατι αλλο συμβαίνει.

 

theagpar, 

 

Δεν γνωρίζω τι διευκρινήσεις τους έστειλαν γιατι δεν μου είπε. Μπορεί κ να αναφέρεται κ στο email που εστάλη στους τοπικούς ΚΠΑ (νομίζω το είχες σκανάρει κ ανεβάσει κ εσύ).

 

Κ σε μας κάθε φορα που πηγαίναμε στο δήμο-μισθοδοσία (έχχει κανενα δίμηνο τώρα που τραβιόμαστε) μας έλεγε ακριβως το ίδιο πραγμα με σένα..οτι δεν βγαίνουν τα καθαρα. ( πιστευουμε  οτι δεν σωστός ο τρόπος που βγάζει τα μικτα ξεκινωντας απο τα καθαρά, γιατι στο ΙΚΑ υπολογίζονται αντίστροφα)

 

Αλλά στην αρχη της εβδομάδας που πήγαμε για άλλο λόγο, μας το πε απο μόνος του ο υπάλληλος γι αυτό και το ποσταρα.

Τώρα επειδή δεν έχω κάτι χειροπιαστό κρατάω μια επιφύλαξη.

Αν υπάρξει κάποιο χαρτί π.χ εκκαθάριση του Σεπτεμβριου που να φαίνεται κάτι περισσότερο,  θα το ανεβάσω.

Edited by sophe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.