Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι και ένα καλό νέο!

 

Ο ΟΑΕΔ με εσωτερικό mail στους Δήμους ξεκαθαρίζει ότι η προβλεπόμενη εισφορά υπολογίζεται επί των καταβαλλομένων μεικτών αποδοχών που δεν πρέπει να υπολείπονται του ποσού των 693,35 Ε! Ζητάει από τους Δήμους να γίνουν συμπληρωματικές λίστες μέχρι του ανωτέρου ποσού, έτσι ώστε να μην ζητηθούν από τους ωφελούμενους επιπλέον ποσά εισφορών από το ΤΣΜΕΔΕ!

Ανεβάζω το σχετικό mail, το οποίο μου δόθηκε από τον Δήμο.

oaed-tsmede.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με τους αρμοδίους του Δήμου μου και μου είπαν ότι για Νοέμβριο και Δεκέμβριο θα το κάνουν σωστά αλλά δεν ξέρουν ποιά είναι η διαδικασία για να γίνουν οι συμπληρωματικές για τους πρώτους τρεις μήνες (Αύγουστο, Σεπτέμβριο, Οκτώβριο).

 

Αν γνωρίζει κάποιος την ακριβή διαδικασία ή που μπορώ να απευθυνθώ ας την παραθέσει εδώ.

 

Αν στο Δήμο σας έχουν κάνει και τις αναδρομικές συμπληρωματικές δηλώσεις πείτε μου ποιός Δήμος είναι να επικοινωνήσω μαζί τους.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε σημερινη μου επισκεψη στο γραφειο μισθοδοσίας του δήμου Ευόσμου, αγνοουν την υπαρξη του email που ποσταρε o/η elele.

Περιμενουν, οπως μου ειπαν ΚΥΑ, και οσους μηνες μου εχουν πληρωσει εχουν μεικτες αποδοχες 615€.

Οποτε το "νενικηκαμεν" ειναι ,ακόμα, σχετικό......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοι πεντάμηνοι συνάδελφοι,

Για ακομα μια φορα αποτάθηκα στο γραφειο μισθοδοσίας του δήμου Ευόσμου οπου και εργάζομαι και μου ξεκαθάρισαν πως

1) δεν εχει ερθει καμμία εγκύκλιος ουτε απο τον ΟΑΕΔ, ούτε απο το υπουργείο για το θέμα της διαφοράς στις ασφαλιστ(ρ)ικες εισφορες των μισθωτων μηχανικων στην Κοινωφελή εργασία. Επομενως μια χαρα ισχύει ο νόμος 3996/11 και τα βάζουμε απο την τσέπη μας.

2) Σε συζητήσεις που είχαν με γραφεία μισθοδοσίας άλλων δήμων, συμφωνουν όλοι πως αυτο που λεει το email που πόσταρε ο/η elele δεν γίνεται να εφαρμοστει αφου ετσι προκύπτουν μισθοί άνω των 495,25€.

Συν τοις άλλοις, σήμερα μια συναδελφος που το πεντάμηνό της έληξε πριν 10 μέρες, κίνησε τις διαδικασιες διακοπης της ασφάλειας στο ΤΣΜΕΔΕ, για να της πουν πως δεν μπορει ακομα να κανει αίτηση διακοπης, μιας και χρωσταει αυτες τις περίφημες ασφαλιστ(ρ)ικες διαφορες, οι οποίες θα εκκαθαριστούν εντος του πρώτου τριμηνου του 2016, σύμφωνα με τον νόμο 3996. 

Την κράτανε δηλαδή με το ζόρι ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ, μέχρι να ξεχρεώσει.

 

Απο τα παραπάνω συμπεραίνω, πως αυτα περί "τακτοποιησης του θέματος", δεν ήταν παρα μία παπάντζα και μισή!

Θα πληρώσουμε κανονικά απο την τσέπη μας τις διαφορες, και εις άλλα με υγεία.

Ας είναι, θα είναι τα τελευταια λέφτα που βλέπουν απο εμενα. Απο 20 Γενάρη τους χαιρετώ κι εγω.

 

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία, και καλή λευτερια απο αυτό το σίχαμα το ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα,

 

theagpar ρε συ δεν συμβαινει το ιδιο σε μας στον δήμο Εορδαίας.. εγώ τελειωσα σήμερα (επίσημα 3/01/16 αλλά πεφτει κυριακή).

πήγα πριν απο κανένα 10ημερο στο τσμεδε να δω τι μου μένει να πληρώσω για το 2ο εξαμηνο του 15 και μου είπαν ότι εκκρεμει μόνο ενας μήνας και 2 μέρες (ξεκίνησα να δουλευω στο δήμο 3/08) δηλαδη 184,10 ευρώ..είμαι 1η Ασφαλιστική κατηγορία.

Τους υπόλοιπους μήνες τους τακτοποίησε ο δήμος.

Το ίδιο ξέρω πως συμβαινει κ σε αλλο δήμο, στο δήμο ΘερμαΪκού(Περαία).

 

Εύχομαι Καλή κ τυχερή χρονιά με υγεία  :))

Link to comment
Share on other sites

Να πανε να γαμηθουνε Sophe. Κουραστηκα, και δεν θα τους παρακαλω και απο πάνω.

Γαμω και το ΤΣΜΕΔΕ τους, γαμω και το δημόσιό τους.

20 Γενάρη τους χαιρετάω.

 

Καλή χρονιά με υγεία και σε εσένα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.