Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Συνάδελφοι πενταμηνίτες,

 

Μετά την λήξη του 5μηνου πάμε κ βγάζουμε εκ νέου κάρτα ανεργίας.Δικαιούμαστε εμείς οι μηχανικοί να πάρουμε κάποιο επίδομα από τον ΟΑΕΔ??

Είτε το τριμηνο-βοήθημα είτε το μηνιαιο επίδομα?? Ξέρει κανείς τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για να πάρεις επίδομα ανεργίας πρέπει να έχεις συμπληρώσει κάποιο ελάχιστο χρόνο εργασίας. αποκλείεται οι 5 μήνες του προγράμματος να επαρκούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sophe μίλησα με την μισθοδοσία του δήμου Εορδαιας, μου εδειξε το email που εχει ποσταρει ο/η elele, και αρνήθηκε ευγενικα να μου πει τι εχει κάνει, για λόγους δεοντολογίας. Ειπε πως ευχαρίστως θα μιλούσε με την αντίστοιχη υπάλληλο μισθοδοσιας του δήμου Ευόσμου.

Ζητησα απο ενα μονιμο υπάλληλο να μιλήσει με τη μισθοδοσία του δήμου και να την παραπέμψει στη μισθοδοσία του δήμου Εορδαίας.

Την προηγούμενη φορα που της ζήτησα να μιλησει με τον δήμο Αμπελοκήπων, μαλλον με εγραψε στα παπαρια της, γι' αυτο και τωρα ζητησα απο μηχανικο υπαλληλο του δήμου να ρωτήσει για χάρη μου.

Ειναι η τελευταια απόπειρα που κάνω.

 

Δεν ξερω κατα πόσο εχει και νόημα πλέον. Ηθελα να ξεχρεωσω για να πάω για διακοπή στο ΤΣΜΕΔΕ.

Με το προσχέδιο του καινούριου ασφαλιστικου, προβλέπεται πως θα πληρώνουμε ασφάλεια ακομα και αν εχουμε αναστείλει την ιδιότητα του μηχανικού.....

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Με το προσχέδιο του καινούριου ασφαλιστικου, προβλέπεται πως θα πληρώνουμε ασφάλεια ακομα και αν εχουμε αναστείλει την ιδιότητα του μηχανικού.....

 

Τί εννοείς? Από πού προκύπτει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί αν καποιος κανει παύση επαγγέλματος στην εφορια (κατι που έτσι και αλλιως υπήρχε). Αυτο λέγεται αναστολή. Αν κανες διαγραφή τι ειςφορες να πληρωνεις; Αφου το λεει η λέξη διαγραφή...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίδες, διευκρινίστηκε απο τον ikaro πώς αναστολή ιδιότητας = κλείσιμο βιβλίων στην εφορία.

Συγγνώμη.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Sophe μίλησα με την μισθοδοσία του δήμου Εορδαιας, μου εδειξε το email που εχει ποσταρει ο/η elele, και αρνήθηκε ευγενικα να μου πει τι εχει κάνει, για λόγους δεοντολογίας. Ειπε πως ευχαρίστως θα μιλούσε με την αντίστοιχη υπάλληλο μισθοδοσιας του δήμου Ευόσμου.

Ζητησα απο ενα μονιμο υπάλληλο να μιλήσει με τη μισθοδοσία του δήμου και να την παραπέμψει στη μισθοδοσία του δήμου Εορδαίας.

Την προηγούμενη φορα που της ζήτησα να μιλησει με τον δήμο Αμπελοκήπων, μαλλον με εγραψε στα παπαρια της, γι' αυτο και τωρα ζητησα απο μηχανικο υπαλληλο του δήμου να ρωτήσει για χάρη μου.

Ειναι η τελευταια απόπειρα που κάνω.

 

Δεν ξερω κατα πόσο εχει και νόημα πλέον. Ηθελα να ξεχρεωσω για να πάω για διακοπή στο ΤΣΜΕΔΕ.

Με το προσχέδιο του καινούριου ασφαλιστικου, προβλέπεται πως θα πληρώνουμε ασφάλεια ακομα και αν εχουμε αναστείλει την ιδιότητα του μηχανικού.....

 

theagpar καλά έκανες..μια τελευταία προσπάθεια!! Πάντως μου ειχαν πει από τον ΟΑΕΔ οτι ακομη και να τελειώσεις το 5μηνο δεν κλείνει αμεσως το προγραμμα...αφήνουν ενα περιθωριο για διορθωτικες!!

Ελπίζω να μη χρειαστει να πληρωσεις καμια εισφορα αυτο το 5μηνο.

καλή τύχη  ;)

Link to comment
Share on other sites

Sophe, μιλησε ο μηχανικος του δήμου με την μισθοδοσια.

Του είπε πως επιτελους ήρθε σχετική με το θέμα των μηχανικών εγκυκλιος, και πως μίλησε με αυτους που προμηθευουν το λογισμικο της μισθοδοσίας στους δήμους, για το πως θα το περάσει. Ελπιζω πως πραγματικά θα ξερει πλέον τί πρεπει να κάνει.

 

Ειμαι σε άδεια πλέον, ουσιαστικα τελείωσα, τυπικά τελειώνω 19 Γενάρη.

Καλή τυχη και σ' εσενα, χαρηκα για την επικοινωνία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.