Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

19,1 ευρώ την ημέρα αν θυμάμαι καλά και χωρίς το μηνιαίο να υπερβαίνει τα 490 ευρώ. Δεν το λες και μηνιαίο μισθό έτσι όπως το διατυπώνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η σύμβαση αναφέρει το Σύνολο των Μεικτών αποδοχών= 586,83 ευρω και με ωρομισθιο 3,52ευρω για 40 ωρες εβδομαδιαια εργασια.

Επικοινωνισε με τη Δ/νση προσωπικου για να την παραλαβεις. Εγω αυτο εκανα αν και ειχανε πει πως θα την στειλουν απο μονοι τους......τους τη ζητησα κι εγω τηλεφωνικως.

Θέλει λιγο κυνήγημα η γραφειοκρατια....... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να το πιέσω λίγο το θέμα με τη σύμβαση... Αν πάντως την πάμε υπογεγραμμένη στο ΤΣΜΕΔΕ από μόνοι μας, πιστεύετε ότι θα απαλλαχθούμε από τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ? Γιατί σε αυτή την περίπτωση, νομίζω πως το ΤΣΜΕΔΕ θα τις ζητήσει από την Περιφέρεια ή τον ΟΑΕΔ, και όχι από εμάς αφού θα φαίνεται ότι είμαστε μισθωτοί... Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ίδιο πιστεύω πως θα χρεωθούν οι εισφορές μας στο φορέα αν το τσμεδε ενημερωθει για τη νεα μισθωτή μας εργασία. Φοβάμαι όμως πως θα μας ζητήσουν τη διαφορά να την πληρώσουμε μόνοι μας......γιατι αν θυμάμαι καλά το ελάχιστο που μπορείς να δηλώσεις για μισθό είναι κάπου στα 630ευρώ.

Τώρα αν ο φορέας μου αντί για το ΤΣΜΕΔΕ μου πληρώσει το ΙΚΑ μου μόνο......δικό του πρόβλημα μιας που είναι παράνομη η διπλασφάλιση. Η υποχρεωτική ασφάλιση των μηχανικών είναι το ΤΣΜΕΔΕ και θα έπρεπε να το γνωρίζουν πριν ανακοινώσουν τις θέσεις για μηχανικού.

Αν το αφήσουν απλήρωτο......εγώ θα κάνω καταγγελια στο ΤΣΜΕΔΕ και ας με κυνηγάει μετά ακόμα και ο Σγουρός!!!!! Και αν πάμε όλοι..... εκεί να δεις γλεντια........

Edited by Anastasia
Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή το 586,83 είναι οι μεικτές αποδοχές του εργαζομένου. Το 3,52 για ωρομίσθιο και τις 40 ώρες τις γράφει στη σύμβαση? ή εσύ τα υπολογίζεις anastasia? διότι 3,52*40(που σημαίνει 8*5ημέρες)=140,8 και αυτό *4εβδομάδες=563,2 και όχι 586,83... πως το υπολογίζουν τελικά??Διότι κανονικά πηγαίνει..25 ημέρες τον μήνα από όσο ξέρω αλλά βγαίνει πολύ παραπάνω από 586,83..

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει και εμενα το θεμα, μια απο τα ιδια με τους πιο πολλους εδω μεσα.

 

Την αναγγελια την πηρα σε 10 μερες(εργασιμες) περιπου και φαινεται καθαρα οτι ειμαι μισθωτος με την σωστη ειδικοτητα ΗΜ (σε μενα τουλαχιστον καποιοι αλλοι δηλωναν τους μηχανικους ως "Λοιποι Ιδιωτικοι Υπαλ"-παρτε την συμβαση στα χερια σας και δειτε το αυτο,μην χασετε και την προυπηρεσια) με κωδικο 223100 που αντιστοιχει σε Κωδικο Πακετου 131( οτι επρεπε να εχουν οι μηχανικοι-ασθενεια χρημα) και οχι 101.Ολοι οι κωδικοι εδω.

 

Κλασσικα μπαλακι αναμεσα οαεδ-τσμεδε-φορεα, το τσμεδε που πηγα σημερα μου λεει βρες τα με το τμημα μισθοδοσιας του φορεα.

Link to comment
Share on other sites

Mans τα ποσα που αναφερω ειναι οτι γραφει η συμβαση.

Τωρα για το πακετο καλυψης 101......μαλλον ειναι λαθος και ολοι οι μηχανικοι ειμαστε στο 131. Θα παρω τηλ στη Δ/νση προσωπικου να ρωτισω τι γινεται και μολισ εχω νεοτερο θα σας ενημερωσω

 

Leo καλα τα λεσ για το πακετο καλυψης. αναγραφει στην προληψη μας το αριθμο 101??? εγω δεν βλεπω να λεει κατι για το πιο πακετο ειμαστε. Μονο στην προκηρυξη διαβασα το πακετο 101 και οχι στο εντυπο της προσληψης μου

Edited by Anastasia
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το τμήμα μισθοδοσίας και με ενημέρωσε πως θα είμαστε ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ. Μόνο ΙΚΑ αναφέρει και η προκήρυξη μου είπε. Την ενημέρωσα πως ειναι παράνομο και πως η βασική μας ασφάλιση είναι στο ΤΣΜΕΔΕ και μου είπε πως το γνωρίζει και έχουν κάνει κάποιες ενέργειες να ληθέι το θέμα αλλά ακόμα τίποτα....... Την ενημέρωσα επίσης πως το ΤΣΜΕΔΕ γνωρίζει πως εργαζόμαστε στην περιφέρεια και πως θα χρεώσει τις εισφορες στην περιφέρεια και πως αν δεν πληρωθούν θα προβώ και εγώ και άλλοι μηχανικοί σε καταγγελια.

 

Link to comment
Share on other sites

@Αναστασια

 

Οχι, στην αναγγελια προσληψης δεν αναγραφεται πουθενα το 101. Σε αυτο αναφερεται μονο ο κωδικος ειδικοτητας , φανταζομαι στην περιπτωση σου 222000, το οποιο συμφωνα με το λινκ που εδωσα παει σε 131. Τωρα το τι κανανε απο την μισθοδοσια(ή το ΙΚΑ-δεν ξερω ποιος κανει τα κλικ μηχανογραφησης) για τον Κωδικο πακετου καλυψης δεν το γνωριζω, συμφωνα με την προκυρηξη πρεπει ολοι στο 101 αλλα προκυπτει...bug λογω ειδικοτητας.. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη μου ήρθε η επιφοίτηση!!!!

 

Επικοινώνησα με φίλο εργαζόμενο του ΙΚΑ. Τον ρώτησα αν στην ΑΠΔ που θα κατατεθεί για τις εισφορές μας αναγράφετε ο σωστός κωδικός πρόσληψης σαν μηχανικος (δηλαδή 22200).......αν βάλουν για πακέτο κάλυψης το 101......ΧΤΥΠΑΕΙ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ και δεν προχωραει η καταχώρησή της ΑΠΔ αν δεν διορθωθει

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.