Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Πάντως, επειδή μόλις πήγα και ρώτησα στο τμήμα μισθοδοσίας, αν και δεν είχαν υπογεγραμμένη ακόμα τη σύμβαση από τον περιφερειάρχη, μου είπαν ότι το πακέτο ασφάλισης που είμαστε ασφαλισμένοι όλοι ανεξαιρέτως είναι το 101. Θα περιμένω, λοιπόν, να υπογραφεί η σύμβαση γιατί η αναγγελία είναι ηλεκτρονική και δεν έχει νόημα να την προσκομίσω κάπου, μου είπαν. Και έρχομαι και ρωτάω, σε κάθε περιφέρεια μας ασφαλίζουν και σε διαφορερικό πακέτο; Παρακάτω σας παραθέτω απόσπασμα από την πρόσκληση του προγράμματος του Ο.Α.Ε.Δ. που αναφέρει ρητά:

 

Παράγραφος 10.1

"Επίσης, επιλέξιμη δαπάνη ορίζεται το μη μισθολογικό κόστος που αντιστοιχεί στις ασφαλιστικές εισφορές του εργαζόμενου και του εργοδότη (ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μικτή ασφάλιση ΕΤΕΑ) και το οποίο για τους ανέργους άνω των 25 ετών δεν υπερβαίνει το ποσό των 258,00 € και για τους ανέργους κάτω των 25 ετών το ποσό των 225,00 €. Οι επιβλέποντες φορείς και ο ΟΑΕΔ δεν υποχρειούνται να καταβάλουν οποιαδήποτε άλλη παροχή ή ενίσχυση στους ωφελούμενους."

 

και Παράγραφος 10.3

"Για τον υπολογισμό των μηνιαίων ασφαλιστικών εισφορών, οι καθαρές αμοιβές-αποδοχές (έως 490,00 ευρώ για τους ωφελούμενους άνω των 25 ετών και έως 427,00 ευρώ για τους ωφελούμενους κάτω των 25 ετών) μετατρέπονται σε μεικτές αποδοχές, διαιρούμενες δια του συντελεστή 0,835 (ποσοστό συμμετοχής των καθαρών αμοιβών-αποδοχών στις μεικτές) και στη συνέχεια οι μεικτές αποδοχές πολλαπλασιάζονται με τον συντελεστή 0,4396 της μεικτής ασφάλισης ΙΚΑ-ΕΤΑΜ & ΕΤΕΑ (Κωδικός Πακέτου Κάλυψης 101)."
 
Δεν ξέρω αν αυτό το κάνει σαφές αλλά δείνει μια εικόνα για το τί ακριβώς λαμβάνουμε κάθε μήνα που ασφαλιζόμαστε και με τι πακέτο. Και όλα αυτά από τη Δημόσια Πρόσκληση Νο 5 του ΟΑΕΔ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά κατά την κατάθεση της ΑΠΔ θα τους παρουσιαστεί ή το πρόβλημα 44 ή 45 από την συννημένη λίστα του ΙΚΑ για τα λάθη στις ΑΠΔ

 

 

https://www.ika.gr/gr/secure/helpfiles/apd/NEWerrorINT.pdf

Link to comment
Share on other sites

Vissaris κοίταξέ το πάντως με τη διεύθυνση προσωπικού, δες τι ειδικότητα σου έγραψαν...Γιατί εμένα στην αρχή με είχαν βάλει "Λοιποί Υπάλληλοι Γραφείου" στην αναγγελία πρόσληψης, για να μπορέσουν να δικαιολογήσουν το 101.. Και χρειάστηκε να τους κράξω αρκετά για να αλλάξουν την ειδικότητα σε "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών", το οποίο όμως, όπως αναφέρθηκε, πάει στον κωδικό 131.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν ότι η αναγγελία έγινε στην ειδικότητα "Λοιποί Υπάλληλοι Γραφείου" επειδη έτσι τους έδωσαν οδηγία από το ΙΚΑ για να μη χτυπάει στις ΑΠΔ. Και δεν είδα καμία διάθεση να το αλλάξουν. Αυτό άραγε να σημαίνει ότι δεν πρόκειται να αναγνωριστούν οι εισφορές αυτές έστω και εκ των υστέρων αν βρεθεί κάποια λύση; Τι ρωτάω κι εγώ... Εδώ γίνεται της παρατυπίας...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα ξαναστείλω mail όπως έκανα μόλις διαπίστωσα το πρόβλημα σε όλους όσοι υπογράφουν την απόφαση για το πρόγραμμα με το νέο ζήτημα που προκύπτει με την ειδικότητα και τον κωδικό. Μπορείτε να αναφέρετε και οι υπόλοιποι αν έχετε ελέγξει την ειδικότητα με την οποία σας καταχώρησαν στην αναγγελία για να ξέρω αν είμαι ο μόνος ή γίνεται συστηματικά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να ενημερώσουμε για το θέμα και τα αντίστοιχα ΤΕΕ και συλλόγους της περιφέρειας μας, ώστε και αυτοί να κινηθούν ανάλογα. Σας αναφέρω σχετικό έγγραφο από το διαύγεια... http://et.diavgeia.gov.gr/f/all/ada/ΒΙΨΕ46Ψ842-ΔΦΞ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έστειλα το mail που σας έλεγα παραπάνω. Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση... Σας παραθέτω το κείμενο του μηνύματος:

 

 

Κοιν.:  Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, 
           Υπουργείο Εσωτερικών,
           Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, 
           Υπουργείο Οικονομικών, 
           Υπουργείο Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας,
           Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων,
           Ο.Α.Ε.Δ.,
           Ε.Τ.Α.Α. - Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. (Κλάδος Μηχανικών),
            Ι.Κ.Α.,
           Τ.Ε.Ε.


Αξιότιμοι Κύριοι,

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματός μου σχετικά με το καθεστώς ασφάλισης των ωφελούμενων μηχανικών Π.Ε. των προγραμμάτων κοινωφελούς εργασίας του Ο.Α.Ε.Δ., σας αναφέρω ότι μετά από προσωπική επικοινωνία που είχα με άλλους συναδέλφους μηχανικούς έμαθα ότι, για να παρακαμφθεί το πρόβλημα του ασφαλιστικού πακέτου 101 του Ι.Κ.Α. κατά την ηλεκτρονική αναγγελία πρόσληψης, μας καταχωρούν ως ειδικότητα "Λοιποί Υπάλληλοι Γραφείου".

Συγκεκριμένα, μετά από ερώτησή μου στο αρμόδιο τμήμα (Προσωπικού - Μισθοδοσίας) για την ειδικότητα με την οποία καταχωρήθηκα ως προσληφθείς στην Περ. Εν. Τρικάλων ενημερώθηκα ότι, όπως όλοι οι μηχανικοί, μπήκαμε στην παραπάνω κατηγορία των λοιπών υπαλλήλων καταχρηστικά μετά από οδηγία που είχαν από το Ι.Κ.Α. για να αποφύγουν την εμφάνιση σφάλματος στο σύστημα καταχώρησης των ειδικοτήτων. Οι μηχανικοί, σύμφωνα με την περιγραφή δραστηριότητας του Ι.Κ.Α. , ανήκουμε σε συγκέκριμένους κωδικούς και υπαγόμαστε στον κωδικό άσφάλισης 131 και όχι 101, όπως προβλέπει το πρόγραμμα. Επειδή, λοιπόν, το σύστημα βρίσκει ανακολουθία στην ασφάλιση μηχανικών στο Ι.Κ.Α., αφού ασφαλίζονται αποκλειστικά και μόνο στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε., αποφασίστηκε - πιθανολογώ αυθαίρετα - να καταχωρούμαστε στην κατηγορία "Λοιποί Υπάλληλοι Γραφείου".

Επικοινωνώντας και στο διαδίκτυο με αρκετούς συναδέλφους που απασχολούνται μέσω αυτού του προγράμματος έμαθα ακόμη ότι σε άλλους φορείς καταχωρήθηκαν στην ηλεκτρονική αναγγελία ως μηχανικοί με την ακριβή τους ειδικότητα και άλλοι, ίσως και εν αγνοία τους όπως εγώ, ως λοιποί υπάλληλοι. Φαίνεται, σαφώς, ότι δεν υπάρχει κεντρική και συγκεκριμένη απόφαση - οδηγία του Ι.Κ.Α. για την περίπτωση αυτή αλλά οι υπάλληλοι που προβαίνουν στις αναγγελίες, επικοινωνώντας με υπαλλήλους του Ι.Κ.Α. που δίνουν αυθαίρετες απαντήσεις για να αποφύγουν την ανακολουθία που προκύπτει, πράττουν έτσι χωρίς εμείς που είμαστε οι άμεσα ενδιαφερόμενοι να το γνωρίζουμε. 
 
Βρισκόμαστε, συνεπώς, μπροστά στο φαινόμενο να είμαστε παράτυπα ασφαλισμένοι και στο Ι.Κ.Α. εκτός από το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και να υφιστάμεθα την αδικία της διπλής ασφάλισης (άρα και αντίστοιχων κρατήσεων) και, ταυτόχρονα, να καταχωρούμαστε καταχρηστικά ως λοιποί υπάλληλοι για να περνάμε απαρατήρητοι από το σύστημα του Ι.Κ.Α. που δεν επιτρέπεται να ασφαλίσει μηχανικούς. Να σας επισημάνω, όπως σίγουρα θα γνωρίζετε, ότι το ηλεκτρονικό σύστημα του Ι.Κ.Α. θα δώσει κωδικό σφάλματος μόνο για τις περιπτώσεις υπαλλήλων που έχουν καταχωρηθεί ως μηχανικοί. Οι υπόλοιποι που βρεθήκαμε καταχωρημένοι ως λοιποί υπάλληλοι γραφείου, όντας μηχανικοί, θα περάσουμε χωρίς πρόβλημα από το σύστημα αυτό και ίσως να μη μας δοθεί η δυνατότητα να αλλάξουμε τα δεδομένα που εισήχθησαν. Το ερώτημα που ανακύπτει είναι αν οι προσλήψεις των μηχανικών που προσκρούουν στο σύστημα του Ι.Κ.Α. θα προχωρήσουν. Οι μηχανικοί που προσλήφθηκαν ως λοιποί υπάλληλοι γραφείου θα παραμείνουν εργαζόμενοι ως έχουν ή πρέπει να γίνει διόρθωση στην αναγγελία πρόσληψης και το θέμα να λυθεί κεντρικά και συνολικά για όλους τους μηχανικούς; Τελικά, ποιός θα επιφορτιστεί να ελέγξει ποιοί μηχανικοί εσφαλμένα καταχωρήθηκαν ως λοιποί υπάλληλοι και θα διορθώσει τα στοιχεία αυτά;

Επειδή, λοιπόν, δε μας δίνεται καμία υπεύθυνη απάντηση για το πως πρέπει να καταχωρούμαστε στην ηλεκτρονική αναγγελία πρόσληψης και επειδή θα βρεθούμε κάποιοι ως λοιποί υπάλληλοι και κάποιοι άλλοι ως μηχανικοί ζητώ, προσωπικά αλλά και εκ μέρους των λοιπών συναδέλφων που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση, να επιληφθείτε εγκαίρως του ζητήματος ώστε να αρθεί η αδικία που υφιστάμεθα. 
 
Με εκτίμηση,
Κ. Β.
Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα χθες από το γραφείο του διοικητή του Ι.Κ.Α. την εξής απάντηση στο δεύτερο μήνυμα που τους έστειλα:

 

Από         :Γραφείο Διοικητή ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

            Αγ. Κων/νου 08 10432 Αθήνα

Email       : admika@ika.gr

Χειρίστρια  : Σ.Κ.

Αρ. Τηλ/νου :

 

Σε εκτέλεση της υπ΄αριθ. πρωτ. ΔΙΑΔΠ/Α1/2523/4-02-1999 Εγκυκλίου του Υπουργείου Εσωτερικών,  Δημόσιας Διοίκησης & Αποκέντρωσης, καθώς  και  του υπ΄αριθ. πρωτ. Γ41/13-03-2011 Γενικού Εγγράφου της Δ/νσης Οργάνωσης και Απλ/σης Διαδικασιών της Διοίκησης ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, σας επιβεβαιώνουμε τη λήψη των ηλεκτρονικού σας μηνύματος (31/01/2014) και  σας ενημερώνουμε ότι το ηλεκτρονικό σας μήνυμα προωθήθηκε λόγω αρμοδιότητας στη Γενική Διεύθυνση Ασφαλιστικών Υπηρεσιών ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

 

Δε λέει κάτι αλλά απλά ότι έλαβαν γνώση του θέματος και ότι το προωθήσανε στην αρμόδια διεύθυνση. Αν μη τι άλλο τουλάχιστον το διαβάσανε και από εδώ και πέρα βλέπουμε...

Edited by vissaris
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα κάνω μια βόλτα από το ΤΣΜΕΔΕ να ρωτήσω τι θα γίνει με την περίπτωσή μας.

Όταν έχω κάποια απάντηση θα σας ενημερώσω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.