Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

On 14/3/2017 at 9:05 ΜΜ, C.KOKKINIDIS said:

Σχετικα με τα πρωτα 5μηνα του 2014, μετα απο 3 χρονια το ΙΚΑ επεστρεψε τισ εισφορεσ (κρατησε μονο την 131) στον εργοδοτη (για μενα ηταν περιφερεια). Μου εστειλαν με συστημενο την αλλαγη. Πηγα σημερα στην περιφερεια, γνωριζαν το θεμα, αλλα δεν ξερουν πως να τα επιστρεψουν ουτε σε μενα ουτε στο ΤΣΜΕΔΕ. Τους τα εβαλαν σε ενα λογαριασμο οπου δεν μπορουν να τα πειραξουν μου ειπε επι λεξη η διευθυντρια. Απελπισια το ελληνικο δημοσιο! Η διαφορα απο το εγγραφο του ΙΚΑ ειναι κοντα 1 χιλιαρικο. Στην ουσια επιστρεφει εισφορεσ 250 ανα μηνα και κραταει 62

Ανοιγω και παλι το (πονεμενο) αυτο θεμα, για εμας. Σημερα, μετα απο αίτηση που ειχα κανει στο ΙΚΑ Αλεξανδρουπολης απο τον Αυγουστο του 2016 (!!!!!) φιλοτιμιηθηκαν να μου απαντησουν εγγρραφως και να μου ΑΠΟΡΡΙΨΟΥΝ το αιτημα επιστροφης που ειχα ζητησει με την αιτηση μου. 
Με το σκεπτικο οτι: "συμφωνα με την δημοσια προσκληση (παρ. 10.1) ο ΟΑΕΔ καλυπτει τις ασφαλιστικες εισφορες εργοδοτη και εργαζομενου"

 

Ειναι απλα τραγικοι....Για αυτο το λογο, φιλε, θα μπορουσες να στειλεις το εγγραφο που σου δωσε το ΙΚΑ;

Σκοπευω να κανω ενσταση κατα της αποφασης, εντος 30 ημερων.

 

Επισυνπαντω και καποια χρησιμα αρχεια, που ειχα μαζεψει, αναφορικα με τα εν λογω 5μηνα. 

oaed-tsmede.pdf

Απάντηση Υπουργού Εργασίας.pdf

ΒΙΥ0Λ-ΦΔ4.pdf

Ερώτηση βουλευτών ΣΥΡΙΖΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On ‎16‎/‎1‎/‎2019 at 7:50 ΜΜ, boss84 said:

Ανοιγω και παλι το (πονεμενο) αυτο θεμα, για εμας. Σημερα, μετα απο αίτηση που ειχα κανει στο ΙΚΑ Αλεξανδρουπολης απο τον Αυγουστο του 2016 (!!!!!) φιλοτιμιηθηκαν να μου απαντησουν εγγρραφως και να μου ΑΠΟΡΡΙΨΟΥΝ το αιτημα επιστροφης που ειχα ζητησει με την αιτηση μου. 
Με το σκεπτικο οτι: "συμφωνα με την δημοσια προσκληση (παρ. 10.1) ο ΟΑΕΔ καλυπτει τις ασφαλιστικες εισφορες εργοδοτη και εργαζομενου"

 

Ειναι απλα τραγικοι....Για αυτο το λογο, φιλε, θα μπορουσες να στειλεις το εγγραφο που σου δωσε το ΙΚΑ;

Σκοπευω να κανω ενσταση κατα της αποφασης, εντος 30 ημερων. 

 

Επισυνπαντω και καποια χρησιμα αρχεια, που ειχα μαζεψει, αναφορικα με τα εν λογω 5μηνα. 

oaed-tsmede.pdf

Απάντηση Υπουργού Εργασίας.pdf

ΒΙΥ0Λ-ΦΔ4.pdf

Ερώτηση βουλευτών ΣΥΡΙΖΑ.pdf

Καλησπέρα!

Εγώ έκανα αίτηση στο ΙΚΑ Πανόρμου (δούλευα στην Περιφέρεια Αττικής, για αυτό απευθύνθηκα εκεί) για επιστροφή εισφορών διότι ήμουν ασφαλισμένη κι εγώ και στα δύο ταμεία (ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ). Μετά από 2,5 μήνες περίπου μου έστειλαν ένα συστημένο όπου ακυρώνουν τις ασφαλιστικές εισφορές που αντιστοιχούν σε υπάλληλο γραφείου και τις αντικαθιστούν με τις εισφορές που αντιστοιχούν σε μηχανικό. Ωστόσο, για το θέμα της επιστροφής δεν είχα καμία ενημέρωση.    

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω και θα στο στειλω, απλα να ξερεισ επειδη ειμαστε και στην ιδια περιφερεια το θεμα εχει κολλησει εκει και δεν ξερουν τι να κανουν. Μου ειπαν οτι το συζητησαν στην περιφερεια αλλα δεν βρησκουν λυση επειδη εκει που επεστρεψε τα χρηματα το ΙΚΑ δεν μπορουν να τα παρουν. Εγω σταμματησα να πηγαινω εδω και καιρο. θα το βρω ομως για να το εχεις. Στο ΤΣΜΕΔΕ μου ειπαν δεν μπορεισ να κανεις καταγγελια για δημοσιο φορεα εργοδοτη, αυτο που ισχυει για ιδιωτεσ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

μετά από 5 χρόνια και 4 μηνες που τελείωσα το πολυσυζητημένο πεντάμηνο του ΟΑΕΔ στην Περιφέρεια Θεσσαλίας επέστρεψε ο "εφιάλτης" των μη καταβληθεισών εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ.

Ένα μικρό feedback....δεν πλήρωσα ποτέ για το 5μηνο και πρόλαβα εκείνο το κενό μέσα στον Ιούλιο του 2014 που δεχόντουσαν στο ΤΣΜΕΔΕ (της Λάρισας τουλάχιστον) να πληρώσουμε μόνο για τον ένα μήνα του Α' εξάμηνου του 2014. Αφού πέρασε ένας χρόνος χωρίς φως στο τούνελ και καθώς ήμουν άνεργη (και σαφώς αδυνατούσα να συνεχίζω να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ) και ανασφάλιστη λόγω της ηλιθιότητας του ΤΣΜΕΔΕ (που ενώ δεν χρωστούσα τίποτε άλλο παραμόνο το πεντάμηνο δεν μου θεωρούσε βιβλιάριο υγείας και με ανάγκασε να τραβήξω έξοδα γέννας χωρίς αποζημίωση από τον ΕΟΠΠΥΥ) διαγράφηκα από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και ησύχασα! Το 2018 ξανά μπήκα ΤΕΕ μιας και έληξε ο παραλογισμός που ζούσαμε τόσα χρόνια.

Πριν δυο μήνες σχεδόν έλαβα από το ΙΚΑ έγγραφο να πάω να παραλάβω τις αχρεωστήτως καταβληθείσες εισφορές μου....κοινώς το πόσο που αναλογούσε στις εισφορές εργαζομένου για το 5μηνο...μίλησα τηλεφωνικά, ενημέρωσα έναν κύριο ότι δεν έχω πληρώσει ΤΣΜΕΔΕ και μου είπε τηλεφωνικά οκ θα το τακτοποιήσουμε...επειδή πλέον δουλεύω σε δημόσιο φορέα είπα να στείλω και ένα μήνυμα για να πω αυτά που συζήτησα στο τηλέφωνο και να ζητήσω να γίνει τακτοποίηση των εισφορών υπηρεσιακά....για να πάρω μια γραπτή απάντηση οτι θα πρέπει να πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ για να μου δώσουν τα χρήματα και πως αυτοί δεν μπορούν να τα δώσουν απευθείας στο ταμείο μου...!!!!!! Κι ας ήταν άλλες οι οδηγίες που είχαν πάρει από το υπουργείο το 2014!

 

Υπάρχει κανείς άλλος στην ίδια περίπλοκη για άλλη μια φορά μοίρα με εμένα;;;

Έλεος! Δηλαδή και τώρα που είναι ένας φορέας και τώρα δεν μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους τα ταμεία;;;

 

Α και το καλύτερο..πήγα και από το τμήμα μισθοδοσίας της Περιφέρειας και εκεί μου είπαν αν βγάλω άκρη να πάω να τους πω τι μου είπαν γιατί και αυτοί δεν ξέρουν τι να κάνουν με το θέμα καθώς η επιστροφή που θέλει να κάνει το ΙΚΑ δεν μπορεί να γίνει καθώς οι κωδικοί του προγράμματος έχουν κλείσει από τον ΟΑΕΔ...μπάχαλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αποφάσισαν να σου επιστρέψουν τα λεφτά του ενός ταμείου, δεν οφείλεις να πληρώσεις εσύ του άλλου;

Στην τελική για πόσα λεφτά μιλάμε; Μήπως τελικά αντί για τα έξοδα της γέννας να είχες πληρώσει εξ αρχής αυτές τις εισφορές;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν οφείλω να πληρωσω τιποτα στο τσμεδε γιατι οι οδηγιες απο υπουργειο και ΟΑΕΔ το 2014 ηταν ξεκάθαρες. Να γινει υπηρεσιακά η καταβολή των εισφορών απο το ενα ταμειο στο αλλο. Το τσμεδε ομορφα και αυταρχικά οπως συνήθιζε και συνεχίζει απαίτησε τα χρηματα απο τους μηχανικούς και τους εγκλώβισε σε ενα καθεστώς που δεν τους επέτρεπε ειτε να πάρουν ασφαλιστική ενημερότητα, ειτε να εχουν ιατροφαρμακευτική κάλυψη για λαθος κρατικό και οχι υπαιτιότητα των ωφελούμενων του προγράμματος. Να κανουμε καταγγελία; Οχι δεν γινεται ειναι δημόσιος φορέας....να σας δωσουμε την σύμβαση να την περάσετε; Οχι δεν γίνετε πρεπει να γινει υπηρεσιακά. Να πιέσουμε το ΙΚΑ , υπαρχει κατι να κανουμε εμεις πριν λήξει το προγραμμα; Οχι μην ανησυχείτε θα δοθούν οδηγίες και θα τακτοποιηθεί.....ερωτοαπαντήσεις μεταξυ μηχανικών και τσμεδε....

και μετά μια αποφαση της διοικούσας και ολα οκ!

Και τι ακριβως μου προτείνεις; Να δωσω 1000 ευρω στο τσμεδε για να παρω πισω 350 ; Και τα υπολοιπα να τα παρω απο το τσμεδε οταν και αν βρει τροπο να τα παρει πισω απο την περιφέρεια, η οποία δεν τα παιρνει πισω απο το ΙΚΑ γιατι δεν εχει σε ποιον κωδικό να τα χρεώσει καθως το προγραμμα έκλεισε και ο ΟΑΕΔ εχει καταργήσει τους κωδικούς του προγράμματος; Και το ΙΚΑ δεν δεχεται να τα δωσει σε μας γιατι ειναι υποχρεωμένο να τα επιστρέψει στον εργοδότη που δεν τα παιρνει...

 Και τα εξοδα της γέννας που επιβαρύνθηκα ηταν 680€ που δεν πλήρωσε ποτε ο εοππυ συν τις εξετασεις αιματος που πλήρωνα ( καπου 200€) . Για να μην σου αναφέρω για το επιδομα τοκετου που δεν πηρα ποτε γιατι τον Νοέμβριο του 2012 περασαμε στον εοππυ εν μια νυκτί  και το τσμεδε κατήργησε τα 2000€ που έδινε για τα εξοδα που κατά την διαρκεια της κυησης δεν κάλυπτε και δεν ανέλαβε καμία ευθύνη για τις εγκυμονούσες που πέτυχε η αλλαγη στην μέση της κυησης. Δηλαδη και κερατάς και δαρμένος; Δεν νομιζω.....

θα περιμενω αλλα τριάντα χρονια να τα βρουν στον ενοποιημένο πλεον ΕφκΑ  μεχρι να παρω σύνταξη,,,,,

με ενοχλει ομως που θεωρείτε τοσο ευκολη η καταβολή ενός ποσού της τάξεως των 1000€  οταν κάποιοι απο εμας ειμαστε άνεργοι πενταετία και πανω και πασχίζουμε να μην χρωστάμε στο ταμειο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι εύκολη αλλά ότι τελικά πλήρωσες περισσότερα από τα 650 που λείπουν αυτή τη στιγμή. Εσύ δηλαδή έχασες, όχι αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.