Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνική περιγραφή μηχανήματος έργου


Dimitris!

Recommended Posts

Καλημέρα, 

υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να ασχολείται με μελέτες οχημάτων? Μου έχει τύχει μια μελέτη για φορτωτή και μια για κλαρκ. Διαβάζω τι χρειάζεται για να πάρουν πινακίδες και σε ένα σημείο λέει για τεχνική περιγραφή και έγκριση τύπου. Στην τεχνική περιγραφή, πάνω κάτω φαντάζομαι τι πρέπει να γράψω (όλα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μηχανήματος, μάλλον), στην έγκριση τύπου όμως δεν ξέρω ακριβώς τι πρέπει να περιλαμβάνει. Κάποιο υπόδειγμα δεν βρίσκω. Από εγκρίσεις τύπου έχω εμπειρία μόνο από τρέιλερ, τα οποία και είναι πολύ απλά. Στα μηχανήματα έργου δεν ξέρω τι θα πρέπει να περιλαμβάνει .

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα,

δες εδώ http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=103&id=&tid=103 ίσως βρεις αυτό που θες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Δεν μπορώ να πω πως κατατοπίστηκα πλήρως, αλλά απ' οτι βλέπω το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η μη ύπαρξη πληροφοριών από το κλαρκ. Ο πελάτης είναι 3-4-5 χέρι, ούτε ο ίδιος γνωρίζει φαντάζομαι και δεν υπάρχουν καθόλου χαρτιά (brochure) από αυτό. Γεγονός που καθιστά αδύνατη σχεδόν την εύρεση πληροφοριών. Αξίζει να σημειωθεί οτι πουθενά στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάποιο υπόδειγμα τεχνικής περιγραφής ή μελέτης έγκρισης τύπου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη για κλαρκ και φορτωτή δεν χρειάζεται. Χρειάζεται τεχνική περιγραφή

Στο παρακάτω αρχείο υπάρχει έντυπο τεχνικής περιγραφής. Στοιχεία θα πρέπει να βρεις μόνος σου από ταμπελάκι (αν υπαρχει) ή από την αντιπροσωπεία. 

ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ME.doc

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ! Με την απόφαση έγκρισης τύπου που ζητούν στα δικαιολογητικά τι γίνεται? μήπως γνωρίζεις? 

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό ίσως σε βοηθήσει ... δεν νομίζω να αλλάζει σε άλλη περιφέρεια

ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι,ποια είναι η αμοιβή πάνω κάτω ενός μηχανολόγου για αυτές τις διαδικασίες

 

Link to comment
Share on other sites

Η πάγια πολιτική του φόρουμ είναι να μην δημοσιοποιούνται αμοιβές και κόστη. Κρίνεις το τι έχεις να κάνεις. Έσοδα-έξοδα και κοστολογείς αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.