Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Απ οτι καταλαβα εχει μεγαλωσει το υπογειο παρανομα κατω απ τον ακαλυπτο του οικοπεδου ή μηπως δεν εχει καθολου υπογειο (!!!!) συμφωνα με την αδεια?

Εννοειται οτι με τον 3843 δεν πας.

Προστιμο ανεγερσης και προστιμο διατηρησης παει αλλα θελει ψαξιμο η δουλεια.

Ρωτα και στις πολεοδομιες αν και απο προσωπικη πειρα σου λεω οτι ο καθε υπαλληλος λεει και τα δικα του.Προσπαθησε καλυτερα να μιλησεις με καποιον προισταμενο αυθαιρετων που σιγουρα μπορει να σου πει εγκυροτερα πραγματα.

 

Αυτο που λες τωρα με τα σχεδια στα συμβολαια, ειναι το ΠΛΕΟΝ ενδεικτικο γεγονος του οτι ειμαστε ενα κρατος ΜΠΟΥΡΔΕ**** με ολη τη σημασια της λεξης.

Μαθε λοιπον πως οι συμβολαιογραφοι δεν ειναι υποχρεωμενοι να συντασσουν συμβολαια βασιζομενοι σε θεωρημενα απο την πολεοδομια σχεδια.Αρκει να υπαρχει ενα απλο σχεδιο μηχανικου (σφραγισμενο εννοειται ) που και για να ειναι και ο ιδιος καλυμμενος το ονομαζει και αποτυπωση ταδε χωρου και ολα κομπλε.

 

Γι αυτο και στις εκτιμησεις που κανουν οι τραπεζες, τα συμβολαια και τα κτηματολογια κτλ κτλ κτλ ερχονται σε 2η μοιρα.....πρωτα μετραει ΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ στο θεωρημενο απο την ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ σχεδιο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω την πρώτη μου δουλειά μου με αυθαίρετο.

 

Κατ' αρχήν θέλω να ρωτήσω ποιός είναι ο ορισμός του εντός και εκτός περιγράμματος; πράσινου και κόκκκινου;

Link to comment
Share on other sites

Chilon άψογος.

 

.....

Και επειδή σαν επαγγελματίες δεν υπάρχει λύπηση και οίκτος και χαζομάρες τέτοιες.......αμοιβή κάτω από 15.000€ ΣΑΣ ΒΑΖΕΙ ΜΕΣΑ.

 

Και όποιος το κάνει κάνει κακό στον εαυτό του αλλά και στη συντεχνία μας.

 

εννοείς 15 χιλιάδες ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

.....

οι συμβολαιογραφοι δεν ειναι υποχρεωμενοι να συντασσουν συμβολαια βασιζομενοι σε θεωρημενα απο την πολεοδομια σχεδια.Αρκει να υπαρχει ενα απλο σχεδιο μηχανικου (σφραγισμενο εννοειται ) που και για να ειναι και ο ιδιος καλυμμενος το ονομαζει και αποτυπωση ταδε χωρου και ολα κομπλε.

 

salpigoal, είναι σίγουρο αυτό; έχω την εντύπωση ότι από κάποια ημερομηνία και μετά, νομίζω κάπου γύρω στο 2000 ή ίσως και αργότερα, πρέπει υποχρεωτικά να έχουν σχέδια από την Πολεοδομία...

 

Μήπως ισχύει μόνο για νέα κτίρια στα οποία γίνεται πρώτη φορά συμβόλαιο; Ή μήπως απαιτείται μόνο το στέλεχος της άδειας και όχι σχέδια ; Ή μήπως μόνο τοπογραφικό όταν πρόκειται για οικόπεδα ;

Πάντως σε παλαιότερα συμβόλαια σίγουρα δεν ήταν απαραίτητα...

 

Θα βοηθούσε μια απάντηση, αν είναι κάποιος βέβαιος, για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα προσφατα με συμβολαιογραφο για μια συσταση οριζοντιου που ειναι να γινει.

Οταν την ρωτησα για το αν τα σχεδια πρεπει να ναι τα γνησια της πολεοδομιας, μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο.Το συζητανε συνεχεια εδω και χρονια στον συλλογο τους, καποια στιγμη να ζητανε ΜΟΝΟ τα γνησια σχεδια, αλλα ακομα δεν εχει γινει τπτ...

 

Επισης απο την μικρη μου εμπειρια με εκτιμησεις ειχα δει πολλα συμβολαια να περιγραφουν αλλα αντι αλλων σε σχεση με τα σχεδια της πολεοδομιας.Προφανως τα συμβολαια αυτα ειχαν γινει βασει σχεδιων υπογεγραμμενων απο ιδιωτη μηχανικο και τιποτα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι βοηθείστε!

Εγραψα στο τοπικ για την τακτοποίηση τα εξής:

 

<<Ο πεθερός μου έχει ενα υπόγειο, το οποίο στην άδεια είναι ως αποθήκη, ενώ αυτός το έχει κάνει κανονικό σπίτι, με τα τζάκια του κλπ :

1) Μπορεί με τη ρυθμιση αυτή να το νομιμοποιήσουμε?

2) Το υπογειο αυτό απο την πλευρα του δρόμου ειναι υπόγειο, ενώ από την πίσω πλευρά εινια ισόγειο!Στην πίσω πλευρά λοιπόν εχει φτιαξει ενα ακομα δωμάτιο προέκταση το οποίο δεν υπάρχει καθόλου στην άδεια (ούτε ως αποθήκη) με αυτό το δωμάτιο τι γίνεται?το δηλώνουμε κι αυτό?

3)Η αμοιβή του μηχανικού πόση ειναι?Βγαίνει κανονικά από τα φορολογικά ή είναι στάνταρ!

Ευχαριστώ!>>

ad_kaplani είναι συνδεδεμένοι τώρα Προσθήκη Φήμης στον ad_kaplani Αναφορά Μηνύματος Επεξεργασία/Διαγραφή Μηνύματος

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με το ερώτημα 2!Το τμήμα αυτό του υπογειου που βγαινει εξω και δεν υπάρχει καν στην άδεια πως θα γινει νόμιμο?Μπορεί να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εστω οτι υπολογιζω προστιμο ανεγερσης για εναν κλεισμενο εξωστη : 500ευρω.Θεωρουμε κατασκευη του 2000.

 

Προστιμο διατηρησης = 10 % * προστιμο ανεγερσης = 50 ευρω

Συνολικο ποσο εφαπαξ καταβολης = 500 + 10(χρονια απ το ετος κατασκευης ως σημερα) * 50 = 1000

Αν δεχθει το προστιμο ο πελατης εχει 30% εκπτωση απο πολεοδομια = 700ευρω

Αν τα πληρωσει εφαπαξ στην εφορια εχει εκπτωση 50% = 350 ευρω

 

Απο την στιγμη που δεν νομιμοποιειται (ουτε εξαιρειται απο κατεδαφιση )ο κλεισμενος εξωστης, πληρωνει (μεχρι να τον κατεδαφισει) καθε χρονο 50ευρω με μια προσαυξηση του 2% καθε χρονο.Δηλαδη, το 2011 θα πληρωσει 50, το 2012 51ευρω, το 2013 52,02 ευρω κ.ο.κ

Ειμαι σωστος ή αγνοω κατι?Βασικα δεν ειμαι σιγουρος για τις εκπτωσεις που υπολογισα και αν το διατηρησης εσαει που θα πληρωνει απο δω και περα ειναι σωστο...

 

Εντιτ : Σημερα πηγα και ρωτησα πολεοδομια Περιστεριου.Απαντηση : Αν δεν νομιμοποειται ο εξωστης ( υπολοιπο Σ.Κ + Σ.Δ) ΔΕΝ μπορει να κανει τιποτα.Ουτε καν να πληρωνει το διατηρησης εσαει...

 

Καμια γνωμη καποιος?Ετσι ενημερωτικα....

Link to comment
Share on other sites

να σου πω τι έγινε σε μια παρόμοια περίπτωση

 

 

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥΑυθαίρετο_98

 

Έργο : ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 22 & ΠΡΟΣΘΗΚΗ....

 

Έτη διατήρησης = 9

Επιτόκιο (%) = 2

 

Παρατηρήσεις : από αναλυτικό προυπολογισμό πρόστιμο ανέγερσης χώρου1.655,00

 

 

Πρόστιμο ανέγερσης 2001:-------- 1.655,00 €

 

Πρόστιμο διατήρησης για 9 έτη προσαύξηση 2% ανά έτος:

 

2002 ------------ 0,1*1655,00 *1,02=168,81 €

2003 -----------------168,81 €*1,02=172,19 €

2004 -----------------172,19 €*1,02=175,63 €

2005 -----------------175,63 €*1,02=179,14 €

2006 -----------------179,14 €*1,02=182,73 €

2007 -----------------182,73 €*1,02=186,38 €

2008 -----------------186,38 €*1,02=190,11 €

2009 -----------------190,11 €*1,02=193,91 €

2010 -----------------193,91 €*1,02=197,79 €

-----------------------------------1.646,68 €

 

 

Πρόστιμο Ανέγερσης Κτιρίου = 1.655,00

Πρόστιμο Διατήρησης = ----------1.646,68

Σύνολο προστίμων = ---------------3.301,68

 

Έκπτωση 10% για καταβολή 1 δόση (€) = 2.971,51

 

+ πρόστιμο από ΙΚΑ διότι ήμουν κάτω από τα 9 χρόνια

ο υπολογισμός του ΙΚΑ ήταν ένα μυστήριο : ~ 1000ευρώ

 

---------

 

Αν δεχθει το προστιμο ο πελατης εχει 30% εκπτωση απο πολεοδομια

Αν τα πληρωσει εφαπαξ στην εφορια εχει εκπτωση 50%

 

αυτά δεν μου τα έκανε

:( μόνο εκπτωση 10% εκανε

 

ακούω και εγώ γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.