Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Εχω μια περιπτωση που δε ξερω που να την ενταξω. Κατα 80% μου ταιριαζει στα αυθαιρετα, γι αυτο και την αναφερω εδω (εαν ειναι λαθος, παρακαλω, διορθωστε με) :

 

Ειναι ενας πελατης με αγροτεμαχιο εκτος οικισμου, που έχει ηδη χτίσει, εξαντλώντας όλη τη δόμηση και όλη την καλυψη του. Θελει τωρα, να "κλεισει" δυο εσοχες που κανει το περιγραμμα του κρισματος του και να τις ενταξει στην κατοικια του.

Οι εσοχες αυτες, στην αρχικη αδεια δε φαινονται ως ημιυπαιθριοι, οποτε δεν εχουν υπολογιστει στον ογκο του κτιριου, και συμπεραινω οτι δε μπορει να ενταχθει η ολη κατασταση στο Νομο για τακτοποιηση ημιυπαιθριων.

ΜΕ τα λιγα που ξερω, υποθετω οτι ο μονος τροπος να το κανει αυτο (μιας και εχει εξαντλησει επιτρεπομενη καλυψη και δομηση) ειναι αν το παει ως αυθαιρετο.

Μπορει ομως να κινησει διαδικασια αυθαιρετου...οταν δεν εχει ακομα κανει την αυθαιρεσια?!

Η συνολικη επιφανεια που μιλαμε ειναι γυρω στα 17 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το τι εχει υπολογιστει στο όγκο του κτιρίου κατα ΓΟΚ δεν ταυτίζεται με το τι νοείται ογκος του κτιρίου κατα Μπιρμπίλη. Σωστα βεβαια, οι εσοχες που κλεινουν χαρακτηριζόμενα συνηθως ως δώματα ή περγκολες κτλ δεν μπορει να τακτοποιηθουν. Τωρα όσο για τα ισχύοντα περι αυθαιρετων προφανως και δεν μπορει να κινησει τη διαδικασια αφου ακόμα δεν εχουν γίνει. Οι υπηρεσίες θα ζητησουν φωτογραφίες και επιπλέον συμφέρει για 17 τμ να μπλεξει με αυθαιρετα και πρόστιμα που για τα νεα (μετα το 2004) ειναι ουκ ολιγα; Θα συνιστουσα απλά να μην επεκτεινει την κατοικία του

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας μια μόνο ερώτηση. Θέλω να νομιμοποιήσω μία αποθήκη εκτός σχεδίου η οποία όμως μέχρι σήμερα δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί. Για να την ηλεκτροδοτήσω μετά την νομιμοποίηση θα πρέπει να πληρωθεί επιβλέψη στην άδεια και αν ναι τι επίβλεψη αφου η οικοδομή είναι ήδη κατασκευασμένη; Αν έχει συναντήσει κάποιος παρόμοια περίπτωση ζητώ την βοήθεια του. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

η νομιμοποιηση δεν εχει επιβλεψη. αλλα να ξερεις οτι η διαδικασια ξεκιναει απο τον καθορισμο του προστιμου και την πληρωμη του.Μετα επεται η αδεια νομιμοποιησης.Γενικα θα σου πω οτι αν το κτιριο δεν εχει αποπερατωθει βγαινει η αμοιβη επιβλεψης για τις εργασίες που υπολειπονται.

Link to comment
Share on other sites

και μπορώ να θεωρήσω την άδεια για ρέυμα χωρίς επίβλεψη ή μήπως σε αυτές τις περιπτώσεις προβλέπεται καποιά άλλη διαδικασία απο την καθιέρωμένη που ακολουθούμε συνήθως; Ευχαριστώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!!

Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη, όσων μπορούν να βοηθήσουν, για μια περίπτωση που μου έχει προκύψει... Έχω ένα οικόπεδο σε ένα χωριό, στο οποίο έχει χτιστεί μια γεωργική αποθήκη 68τμ με νόμιμη άδεια του 1998. Ο χώρος αυτός εξ αρχής λειτούργησε ως κατοικία και κατασκευάστηκε και υπόγειο(εκτός αδείας). Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει αυτό το θέμα (της χρήσης ως κατοικίας και του υπογείου).

Έχω μέχρι στιγμής δύο διαφορετικές προτάσεις: από το τεε και από κάποιο άτομο άλλης πολεοδομίας. α) έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης του ισογείου από γεωργική αποθήκη σε κατοικία και νομιμοποίηση του υπογείου με χρήση του άρθρου 22 και β) νομιμοποίηση και των δύο χώρων με χρήση του άρθρου 22.

Θα ήθελα την άποψη όσων έχουν ασχοληθεί με παρόμοιες περιπτώσεις, για να καταλήξω στη βέλτιστη λύση για τον πελάτη μου και αν μπορούν να μου πουν πώς να υπολογίσω την αμοιβή σε κάθε περίπτωση, μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς το σωστό είναι απο την στιγμή που έχει ήδη γίνει η αλλαγή χρήσης να πάς με το άρθρο 22 διότι η πολεοδομία θα σου ζητήσει φωτογραφίες κατα την έκδοση της αδείας οπότε θα δεί ότι είναι ήδη σπίτι. Βεβαίως αν μπορούσες να το αποκρύψεις με κάποιον τρόπο θα γλίτωνε ο ιδιοκτήτης τα προστίματα , αλλά δεν στο συνιστώ καλύτερα προχώρα με το άρθρο 22 κανονικά. Με το δικό μου ερώτημα μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει......;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου!! Έχω μπλεχτεί γιατί πήγα στο τεε για να με βοηθήσει, μιας και δεν ήξερα πώς να χειριστώ την υπόθεση και με μπέρδεψε χειρότερα!! Δεν θα ήθελα να βάλω την υπογραφή μου σε κάτι που είναι ψευδές...

Γνωρίζει κανείς με τις αμοιβές τί παίζει σε μια τέτοια περίπτωση (χρήση άρθρου 22 και για το ισόγειο και για το υπόγειο); Κάτι ψιθυρίζεται για μείωση των προστίμων για τα αυθαίρετα, μήπως να προτείνω στον πελάτη να περιμένουμε λίγο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεσε για την αμοιβή αποτύπωσης αρχιτεκτονικών και στατικών του κτιρίου βάζοντας στον συμβατικο προϋπολογισμό τα τετραγωνικά του κτιρίου. Θα κάνεις και έναν έλεγχο στατικής επάρκειας. Τελικά μπορεί κάποιος να μου πει πως θα ηλεκτροδοτήσω το κτίσμα μετα την νομιμοποίηση;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως η ηλεκτροδοτηση νομιμοποιημενου κτιριου ειναι απλουστερη απο την κανονικη.Για να καταλαβεις, γι αυτα που ειναι πριν του 55 φτανει το χαρτι της νομιμοτητας και φωτογραφιες.Ξεκινα αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.