Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Επανέρχομαι σε προηγούμενο θέμα

Αν σε πολυκατοικία που έχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας εξετάζω ένα διαμέρισμα το οποίο έχει αρκετές παρανομίες πχ η/χ 20τμ πατάρι 30 τμ βεράντα κλειστή 20τμ και συνολικά η δόμηση της ιδιοκτησίας είναι 50τμ (αυτό το εμβαδό βγαίνει από το συμβόλαιο αγοράς ακινήτου και δεν είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για δόμηση) . Για τον συντελεστή υπερβάσης δόμησης παίρνω συγκρίνοντας τις υπερβάσεις με το συνολικό οικόπεδο (την δόμηση που προκύπτει από το σύνολο του οικοπέδου) και όχι με την ιδιοκτησία μου. Σε αυτή την περίπτωση ότι παρανομία και να έκανε πάντα σχεδόν θα είναι κάτω από το 50% της επιτρεπόμενης δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω την εξής απορία. Έχω προχωρήσει την διαδικασία νομιμοποίησης του αυθαιρέτου ενός πελάτη στο ηλεκτρονικό σύστημα του tee.gr. Ο πελάτης επέλεξε, αφού κατέβαλλε το τέλος υπαγωγής, να πληρώσει το υπόλοιπο του προστίμου με εφάπαξ δόση (εκείνη που έχει την έκπτωση 20%). Ο πελάτης όμως στο παρελθόν είχε πληρώσει και πρόστιμα λοιπών πολεοδομικών παραβάσεων, τα οποία πρέπει τώρα να αφαιρεθούν από το πρόστιμο του αυθαιρέτου, ώστε ο πελάτης να πληρώσει μόνο την διαφορά. Το σύστημα όμως, κατά την εξέλιξη της διαδικασίας νομιμοποίησης από "αρχική υποβολή" σε "προσωρινή υπαγωγή", που βρίσκομαι κι εγώ τώρα, δεν έχει κάποια επιλογή για την αφαίρεση παλιών προστίμων πολεοδομικών παραβάσεων που έχει ήδη πληρώσει ο πελάτης. Ξέρει κάποιος/α να μου πει πώς θα γίνει τελικά αυτή η αφαίρεση; Θα προσκομίσει ο πελάτης επιτόπου στην τράπεζα δικαιολογητικά και/ή αποδείξεις για τα ήδη πληρωθέντα πρόστιμα; Αν ναι, τι δικαιολογητικά θα είναι αυτά;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα, γνωρίζει κανείς συνάδελφος αν άλλαξε η ημερομηνία καταβολής της 1ης δόσης για τα αυθαιρετα που είχε ορισθεί για τις 22/12 τώρα που πήρε παράταση η διαδικασία?

Και αν άλλαξε που μπορώ να το βρω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι,

 

Το θεμα ειναι κλασικο για μεζονετες εκτος σχεδιου και σας παρακαλω να το κλεισουμε.

 

Θεμα:

Σε Μονοκατοικια με υπογειο, ισογειο και στεγη εχουμε διαφορετικες αυθαιρεσιες ανα επιπεδο:

Υπερβαση δομησης σε καθε επιπεδο: 40+6+33=79 τμ , ( >200% της επιτρ. Δομησης --> αρα 5δ)

Υπερβαση καλυψης μονο στο υπογειο, κατα 40 τμ ( >20% της επιτρ. Καλυψης --> αρα 7β)

Υπερβαση μονο της δομησης στο ισογειο, κατα 6 τ.μ. Υπερβαση υψους μονο στη στεγη, που εγινε σοφιτα εμβαδου 33 τμ ( >20% του επιτρ. Υψους --> αρα 6β)

 

Λυση:

Εστω οτι συμπληρωνω 3 φυλλα καταγραφης, 1 για καθε επιπεδο με Υ. Δ. αντιστοιχα 40, 6 και 33 τ.μ.

Κατ αρχη, η Υ. Δ. θα επιβαρυνθει με τον 5δ (>200%) σε καθενα απο τα 3 φυλλο καταγραφης.

Στη συνεχεια, θα επιβαρυνθει με το συντελεστη 7β= Καλυψη μονο το φυλλο καταγραφης του υπογειου για υπερβαση δομησης 40 τμ, το φυλλο καταγραφης του ισογειου εχει απλη υπερβαση δομησης 6 τμ χωρις καμια επιβαρυνση και τελος με συντελεστη 6β=Υψος θα επιβαρυνθει μονο η σοφιτα για υπερβ. δομησης 33 τμ.

 

Τι λετε?

 

... :mrgreen:

 

Τι ? Κοπηκα αχ

Edited by altinis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τον νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων.

1) Αυθαίρετο σε δασικό οικόπεδο σε οικισμό που έχει γίνει αίτηση στο δασαρχείο για αποχαρακτηρισμό μπορεί να τακτοποιηθεί ?

εάν γίνεται να υπαχθεί και τελικά το δασαρχείο δεν κάνει τον αποχαρακτηρισμό γίνεται κάποια επιστροφή μέρους ή του συνόλου του πληρωμένου προστίμου ?

2) Πρόστιμο το οποίο εκκρεμεί πρέπει να πληρωθεί για να υπαχθεί ακίνητο ή γίνεται κάποιος συμψηφισμός ? (πρόστιμο εκδόθηκε τον 08/2011)

3) Αυθαίρετα τα οποία είχαν υπαχθεί στον νόμο Τρίτση και δε πήραν απαλλαγή από κατεδάφιση πρέπει να δηλωθούν ? τι γίνεται σχετικά με την αμοιβή μηχανικού ?

4) Πληρωμές που έχουν γίνει στο ΙΚΑ για ημερομίσθια εργατών αφαιρούνται από το πρόστιμο ?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !

 

1. Το λεει καπου οτι μπορει να υπαχθει στην ρυθμιση αλλα αν βγει μετα απο καιρο η απαντηση και ειναι αρνητικη τοτε...τα εχασες ολα. Ουτε επιστροφη ουτε τακτοποιηση....δεν ξερω αν θα μπεις στα αυθαιρετα και επιβληθουν κανονικα τα προστιμα 30% και 5%.

2. Παραβολο πληρωθηκε; αν ναι, τοτε την πρωτη δοση κλπ

3. Δεν γνωριζω

4. Μεχρι στιγμης αν εχει πληρωσει ΙΚΑ.....δεν σου αναγνωριζεται τιποτα, δεν σου αφαιρειται τιποτα...προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω την εξής απορία......Το σύστημα όμως, κατά την εξέλιξη της διαδικασίας νομιμοποίησης από "αρχική υποβολή" σε "προσωρινή υπαγωγή", που βρίσκομαι κι εγώ τώρα, δεν έχει κάποια επιλογή για την αφαίρεση παλιών προστίμων πολεοδομικών παραβάσεων που έχει ήδη πληρώσει ο πελάτης. Ξέρει κάποιος/α να μου πει πώς θα γίνει τελικά αυτή η αφαίρεση; ......Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

 

Πολυ καλη ερωτηση (Θα ηθελα να μαθω και εγω).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.