Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

και εκεί που νόμιζα οτι τα έχω ακούσει όλα με ενημέρωσε πελάτης, του οποίου το υπόγειο ρύθμισα με τον νόμο για τους Η/Υ, οτι θέλει λέει τώρα να το ρυθμίσει και με τον νόμο για τα αυθαίρετα...............

 

Προσπαθώ να του εξηγήσω οτι έχει ήδη ρυθμιστεί ο χώρος εφόσον χρησιμοποιείται ως κύριος χώρος κατοικίας και όχι ως βοηθητικός... και επιμένει οτι θέλει να το ξαναρυθμίσει...

 

Σημειώστε οτι το πρόστιμο το έχει ήδη πληρώσει για την τακτοποίηση...

 

Μάλλον έχω βρει τον μοναδικό ανθρωπό στην Ελλάδα που δεν έχει κουραστεί να πληρώνει...!! Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, αλλά αν σου ξανάρθει κανένας τέτοιος και δεν τον θες, στείλ' τον μου! :smile:

Link to comment
Share on other sites

όλο απο την αρχή θέλει και το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω μπει καν στην διαδικασία να διαβάσω τον Νόμο για τα αυθαίρετα. Το προώθησα ήδη σε συνάδελφο architect_duth, αλλα στον επόμενο ενδιαφερόμενο θα σε έχω υπόψιν ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως επιλέγουν την ένταξη στο 4014 όταν το υπόγειο πέρα από τη μετατροπή τους σε χώρο κύριας χρήσης έχει και άλλες παραβάσεις π.χ. σχετικές με το ύψος τους, ξεμπαζωμένα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ελπίζω να απευθύνομαι στο σωστό forum....Εάν όχι, ζητάω συγνώμη.

Έχω μια δύσκολη (τουλάχιστον για μένα) περίπτωση αυθαιρέτου.

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου είχε βγει οικοδομική άδεια το '72 σε ένα σύνολο 2100 τμ οικοπέδου για οικοδομή ισόγεια 250τμ. Η άδεια βγήκε στο όνομα δυο αδερφών.

Σύμφωνα με τα συμβολαια που είχαν γινει πριν την έκδοση της άδειας, ο ένας αδερφός φαινοταν και φαίνεται ακόμα να έχει 420 τμ του οικοπέδου(σε περιοχή με αρτιότητα 500τμ).

Η οικοδομή που κατασκευάστηκε δεν συμφωνεί με τα σχέδια της οικοδομικής άδειας, είναι μεγαλύτερη (290τμ) αλλά έχει γίνει και προσθήκη ορόφου στο σύνολο (με λίγα λόγια έχουμε 580 τμ οικοδομής). Σαν να μην έφταναν όλα αυτά στο ισόγειο τμήμα λειτουργεί βενζινάδικο (το οποίο δεν φαίνεται στα σχέδια της άδειας). Πλέον έχει γίνει ο διαχωρισμός ιδιοκτησιών και ο δικός μου πελάτης έχει μόνο τα 90 τμ του ισογείου (τα οποία δεν ακολουθούν το περίγραμμα των σχεδίων της οικ.αδ.) αλλά και τα αντίστοιχα του ορόφου και το βενζινάδικο. Το δικό του τμήμα βρίσκεται πάνω στον δρόμο και έχει διαστάσεις 12μ(όψη σε δρόμο) x 35μ. Σε αυτήν την περίπτωση πόσα φύλλα πρέπει να προσθέσω και με ποιους συντελεστές χρήσης κάλυψης ύψους δόμησης κλπ.??? Πως πρέπει να κινηθώ? Τι πρέπει να συμπληρώσω στο πρόγραμμα για να βγάλω τα πρόστιμα??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

 

Συντελεστής κάλυψης 60%

συντελεστής δόμησης 0,8

αρτιότητα 500τμ

μεγ. ύψος 11 μ.

ελάχιστο πρόσωπο 14 μ.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και γω κατι αν και δεν είναι στο κατάλληλο τοπικ. Ξέρετε αν θα παρει πάρει παράταση η όλη διαδικασία ???? Γιατι σίγουρα χρειάζεται!!

Link to comment
Share on other sites

Για να παίρνουμε απαντήσεις σε αυτά που ρωτάμε θα πρέπει να αφιερώνουμε λίγο χρόνο στην αναζήτηση του καταλληλότερου-ορθότερου θέματος για να αναρτήσουμε την ερώτησή μας.Διαφορετικά βγαίνοντας εκτός θέματος δημιουργείται σύγχυση στη ροή απαντήσεων προηγούμενων ερωτήσεων.Παρακαλώ λοιπόν να βρεθούν τα κατάλληλα θέματα και να ξανααναρτήσετε τις ερωτήσεις σας εκεί.

Link to comment
Share on other sites

υπέβαλα δήλωση για ένα πελάτη μου που έχει κλείσει μπαλκόνι 10 περίπου μέτρων

 

το πρόστιμο μου το έδειξε το σύστημα του ΤΕΕ 127 ευρώ....( άρα 500 άρικο παράβολο και τέλος)

 

πληρώνει ο άνθρωπος χθές στην τράπεζα και πρίν λίγο μου το δείχνει και στο τεε πως είναι πληρωμένο και λέει υπόλοιπο 0

 

πως ολοκηρώνω τη διαδικασία ?

 

ξαναπάτησα υποβολή δήλωσης, μου βγάζει υπόλοιπο 0 .....στην κατάσταση λέει εξοφλημένη όμως όταν πάω στη λίστα δηλώσεων μου δείχνει πως είναι σε Προσωρινή υπαγωγή.......γιατί ? δε θα έπρεπε να λέει Ολοκληρωμένη υπαγωγή ?

 

 

έφαγα το γαιδαρο και κόλησα στην ουρά............

Link to comment
Share on other sites

υπέβαλα δήλωση για ένα πελάτη μου που έχει κλείσει μπαλκόνι 10 περίπου μέτρων

 

το πρόστιμο μου το έδειξε το σύστημα του ΤΕΕ 127 ευρώ....( άρα 500 άρικο παράβολο και τέλος)

 

πληρώνει ο άνθρωπος χθές στην τράπεζα και πρίν λίγο μου το δείχνει και στο τεε πως είναι πληρωμένο και λέει υπόλοιπο 0

 

πως ολοκηρώνω τη διαδικασία ?

 

ξαναπάτησα υποβολή δήλωσης, μου βγάζει υπόλοιπο 0 .....στην κατάσταση λέει εξοφλημένη όμως όταν πάω στη λίστα δηλώσεων μου δείχνει πως είναι σε Προσωρινή υπαγωγή.......γιατί ? δε θα έπρεπε να λέει Ολοκληρωμένη υπαγωγή ?

 

 

έφαγα το γαιδαρο και κόλησα στην ουρά............

 

 

οκ το βρήκα.........σε τι βλακείες κολάμε τελικά ρε γμτ

 

ήθελε απλά υποβολή ακόμα μία φορά μιας και έχουμε μηδενική δόση-υπόλοιπο

Edited by Stefanos08
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.