Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Καλημέρα!! Έχω εναν πελάτη ο οποίος θέλει να νομιμοποιήσει το σπίτι του. Αυτό που μένει από την ρυμοτόμηση είναι άρτιο, αλλά στο ρυμοτομούμενο υπάρχει κτισμένο σπίτι. Ξέρει κανείς τι διαδικασία ακολουθείται για τη νομιμοποίηση και αν μπορεί να γίνει?

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Για να νομιμοποιηθεί ένα κτίριο πρέπει να τηρεί όλους τους κανόνες και τους πειορισμούς δόμησης της ισχύουσας νομοθεσίας. Τμήμα κτιρίου που ρυμοτομείται έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να καταστεί νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το ρυμοτομούμενο μπορεί να πάρει εξαίρεση από κατεδάφιση δεδομένου ότι είναι χτισμένο εδώ και 40 χρόνια? Μπορεί έτσι να πληρώνει πρόστιμο διατήρησης με ενδεχόμενο κατεδάφισης σε κατασκευή καινούργιου κτίσματος?

Η πολεοδομία κάνει έλεγχο στο πεδίο? Ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Η εξαίρεση από την κατεδάφιση δεν σημαίνει και νομιμοποίηση και μπορεί να βεβαιωθεί χαριστικά σε όσουν είχαν αυθαιρετήσει παλαιότερα με τελευταία νομοθετική ρύθμιση μέσω του Ν.1337/83 (το κτίσμα θα πρέπει τουλάχιστον να έχει δηλωθεί την περιόδο που εφαρμόστηκε η ρύθμιση- Α΄φάση).

Παρόλα αυτά δεν νομίζω σήμερα να μπορεί αν δοθεί εξαίρεση για ρυμοτομούμενο τμήμα. Καλύτερα πάντως να απευθυνθείς στο τμήμα αυθαιρέτων της οικίας πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλουσ,

 

βιοτεχνικό κτίριο λειτουργεί από το 95 χώρις άδεια λειτουργίας και εγκατάστασης από τη διεύθυνση ανάπτυξης. ο λόγος είναι ότι η άδεια αυτή κόλλησε στην πυροσβεστική γιατί το πραγματοποιημένο κτίριο διαφοροποιείται σε σχέση με την άδεια της πολεοδομίας (υπάρχει άδεια του 95) ως προς την εσωτερική διαμόρφωση των χώρων, οπότε η πυροσβεστική είχε ζητήσει νέα παθητική. οι ιδιοκτήτες τότε είχαν αφήσει το θέμα και έρχονται σήμερα να κινήσουν τη διαδικασία. προκειμένου λοιπόν, να γίνει νέα παθητική πρέπει να γίνει νομιμοποίηση των εσωτερικών διαρρυθμίσεων. σημειωτέον επίσησ, ότι το υπόγειο δεν χρησιμοποιείται σαν βοηθητικός χώροσ αλλά σαν χώροσ κύριας χρήσης γιατί τα μηχανήματα ήταν πολύ βαριά για να μεταφερθούν στον όροφο οόποίος με τη σειρά του χρησιμοπιείται σαν αποθήκη.

 

Η ερώτηση ειναι η εξής:

 

1. νομιμοποιείται το υπόγειο ως χώρος κύριας χρήσης εφόσον υπάρχει περιθώριο δόμησης ή πρέπει να πληρεί και άλλες προυποθέσεις?

2. εφόσον πάμε για νομιμοποιήση ο ιδιοκτήτης θα πρέπει να πληρώσει πρόστιμα έτσι δεν είναι?τι πρόστιμα είναι αυτά?θα είναι ανέγερσης και διατήρησης στην πολεοδομία και άλλα στο ικα έτσι δεν είναι?

3. ξέρετε καθόλου το ύψος των προστίμων αυτών ή κάπου που να μπορώ να το μάθω?

 

Αυτά!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω ενα αγροτεμάχιο 6 στρ εκτος σχεδίου. Το 1990 περίπου υπέβαλα αίτηση για άδεια οικοδομής την οποία πήρα μετά από 4 χρόνια και μεγάλη ταλαιπωρία.

Εν τω μεταξύ και καθώς δεν "έβγαινε" η άδεια αγόρασα μια τροχοβίλα την οποία και έχτισα. Το 2003-4 με κάποιο νόμο για μόνιμη κατοικία ηλεκτροδοτήθηκε.

Θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ πλέον να ανανεώσω την αρχική άδεια και να κτίσω τα υπολοιπόμενα τμ συμπεριλαμβάνοντας στην άδεια (νέα ή παλαιά τροποποιημένη) και το αυθαίρετο κτίσμα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Μου ετυχε και μενα τωρα μια Αναθεωρηση Αδειας. Η Οικοδομικη Αδεια εχει εκδοθει το 2003. Εχουνε πεσει τα μπετα και τα τουβλα αλλα εχει σταματησει εκει η κατασκευη. Τωρα θελουμε τα τη βαλουμε μπρος ξανα και να τηντελειωσουμε. Η οικοδομη ειναι στο ονομα του αδερφου μου και εμενα. Τωρα που εχω το πτυχιο μου και γω (Πολιτικος Μηχανικος) ειπαμε με την αναθεωρηση της αδειας που πρεπει να κανουμε (μιας και εχει περασει 4ετια) να κανουμε και αλλαγη επιβλεποντος μηχανικου (μιας και ο παλιος εχει αποσυρθει πλεον απο την κυκλοφορια και ειναι δημοσιος υπαλληλος).

Οποτε τωρα για την αναθεωρηση τωρα θελουμε:

-Αιτηση

-Υπ.Δηλ. παραιτησης της επιβλεψης (του παλιου μηχανικου)

-Δηλωση Αναθεσης απο τους ιδιοκτητες (?!)

-Δηλωση Αναληψης απο εμενα ως νεος μηχανικος

-Φωτογραφιες της οικοδομης που να δηλωνουν σε ποιο σταδιο βρισκεται η οικοδομη

-Τεχνικη Εκθεση

 

Σωστα?

 

Στην Τεχνικη Εκθεση τι γραφουμε?

Link to comment
Share on other sites

Η ισχύς της άδειας έχει λήξει οριστικά και αμετάκλητα. Τώρα αν κατάλαβα καλά η τροχοβίλα έγινε σπίτι και ρευματοδοτήθηκε το 2003 ως αυθαίρετο.

Αν είναι έτσι πρέπει πρώτα να νομιμοποιηθεί το υφιστάμενο κτίσμα (η τροχοβίλα) αν είναι σύννομο και στη συνέχεια με νέα οικοδομική άδεια να κτίσετε τα επιπλέον μέτρα.

(Σύννομο κτίσμα σημαίνει ότι η τροχοβίλα πληροί τις προϋποθέσεις νόμιμης κατασκευής ως προς την αντοχή, τη θέση που καταλαμβάνει, την αισθητική που έχει και εναρμονίζεται γενικά με την ισχύουσα Νομοθεσία που ισχύει σήμερα).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα "πρόβλημα" στο οτι απέχει 10μ από το διπλανό αγροτεμάχιο και οχι 15μ. Κατα τ΄αλλα νομίζω ΄το είναι οκ

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.