Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Για να νομιμοποιηθεί, θα πρέπει να ζητήσεις εξαίρεση από κατεδάφιση και άδεια νομιμοποίησης από την πολεοδομία. Δεν είναι σίγουρο όμως οτι μπορεί να νομιμοποιηθεί. Θα πρέπει να έχεις υπόλοιπο δόμησης, όγκου κλπ.

Πρέπει να απευθυνθείς σε έναν μηχανικό ο οποίος θα ελέγξει την υπάρχουσα κατάσταση, την νόμιμη άδεια, τους όρους δόμησης της περιοχής και θα σου πει αν μπορεί να νομιμοποιηθεί το τμήμα αυτό της οικοδομής. Εφόσον μπορεί τότε ξεκινάς διαδικασία στην πολεοδομία αλλά έχε υπόψη σου οτι θα πληρώσεις και πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτου + το ΙΚΑ (αν έχουν περάσει κάτω από 10χρόνια από την ανέγερση).

 

Σε κάποιες περιπτώσεις, αντί για άδεια νομιμοποίησης, συμφέρει να βγει κανονική άδεια νέας οικοδομής (σαν να μην υπάρχει αλλά να "πρόκειται" να χτιστεί).

 

Υπάρχουν αντίστοιχες δημοσιεύσεις στο forum, στην κατηγορία "Άδειες -Διαδικασίες - Δικαιολογητικά". Ψάξε κι εκεί μέχρι ο αρμόδιος mod να μεταφέρει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σαν νέος μηχανικός θα χρειστώ τα φώτα καποιών πιο έμπειρων. Έχω πελάτη ο οποίος πριν από 2 μήνες ανήγειρε ισόγειο πλακοσκεπές κτίσμα περίπου 40 τ.μ. σε οικισμό προ 1923. Ο διπλανός έκανε καταγγελία και πριν απο 20 μέρες περίπου διεξήχθη αυτοψία από την πολεοδομία. Μπορείτε να με ενημερώσετε ποια η διαδικασία και η νομοθεσία για την νομιμοποίηση του? Πρέπει να προηγηθεί αίτηση εξάιρεσης κατεδάφισης του στο αρμόδιο πολ. γρ.? Σημειώνω ότι συντρέχουν όλες οι προϋποθέσεις για την έκδοση νόμιμης οικ. αδ. δηλαδή πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο, αρτιότητα οικοπέδου κτλ υπόλοιπο σ.δ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας .

Έχω μία περίπτωση που μία διώροφη οικοδομή είναι χωρισμένη σε οριζόντιες ιδιοκτησίες, μια κάθε όροφος.

Στον 'β όροφο έχει γίνει μια προσθήκη , η οποία προβλεπόταν στο συμβόλαιο γονικής παροχής-σύσταση οριζοντίων, και έγινε χωρίς άδεια .

Έγινε αίτηση νομιμοποίησης και κατόπιν έγινε καταγγελία στην πολεοδομία .

Από την πολεοδομία μου λένε ότι χρειάζονται την υπογραφή του ιδιοκτήτη του Α ορόφου για να βγάλουν την άδεια .

Σύνολο τμ 400 ( 200 κάθε ιδιοκτήτης ) , τα συνολικά τμ του ΄β οροφου δεν ξεπερνούν τα 200 , δεν βγαίνει από το περίγραμμα της οικοδομής .

Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή ???

Τι ισχύει από νομική άποψη ???

Ευχαριστώ για τις συμβουλές .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κανείς ποια είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβάλω στην πολεοδομία για πληρότητα φακέλου που αφορά νομιμοποίηση αυθαιρέτου 2008? Οι αμοιβές πως προκύπτουν? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1.Αίτηση

2.Δήλωση Ανάθεσης

3.Δήλωση Ανάληψης

4.Προϋπολογισμός Έργου

5.Αμοιβές Μελετών (Συνοπτικά-Αναλυτικά)

6.Στατιστικό Δελτίο

7.Ελάχιστο Κόστος (ΕΚΚΟ)

8.Υπολογισμός Αμοιβών από ΤΕΕ

9.Εντολή Πληρωμής ΤΕΕ

10.Βεβαίωση Εισφορών ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ

11.Πληρωμή Αμοιβών όσων μελετών καταθέτεις αρχικά

12.ΣΑΥ-ΦΑΥ

13.Αποτύπωση αρχιτεκτονικών

14.Τοπογραφικό

15.Τεχνική Αιτιολογική Έκθεση

16.Φωτογραφίες κτισμάτων και οικοπέδου

 

Οι αμοιβές είναι σίγουρα αποτύπωση αρχιτεκτονικών και αποτύπωση στατικών. Τώρα ανάλογα με το αυθαίρετο, την χρήση κτλ μπορεί να είναι και άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Στον πελάτη μου έχει σταλθεί η έκθεση της αυτοψίας για το αυθαίρετο και σκοπεύω να κάνω ένσταση μέχρι τις 29/10/08 που είναι η προθεσμία. Ο άνθρωπος έφτιαξε 50 τετραγωνικά αυθαίρετο και έχει ολοκληρώσει μόνο τον σκελετό, λέει ότι θα το χρησιμοποιήσει σαν αποθήκη. Το θέμα είναι το εξής : στην έκθεση της πολεοδομίας το αυθαίρετο έχει χαρακτηριστεί σα κατοικία και έτσι οπως θα γνωρίζετε ο πέλεκυς έπεσε βαρύς. Πήγα στην πολεοδομία και τους είπα ότι δεν πρόκειται για κατοικία αλλά για αποθήκη και έτσι το πρόστιμο πρέπει να είναι το 1/3, μου απάντησαν ότι για να πληρώσει το 1/3 θα πρέπει να κάνω ένσταση κατά της αυτοψίας αλλά το περιέργο είναι ότι μετά δεν δικαιούται το 30% της εκτώσεως αφόσον γίνει η αποδοχή του προστίμου. Με βάζουν να καταθέσω την άδεια ούτως ώστε να υπάρχουν (όπως λένε) στοιχεία για να γίνει η εξαίρεση από την κατεδάφιση την οποια θα αποφασίσει τριμελής επιτροπή. Συγνώμη που μακρυγορώ αλλά είμαι νέος μηχανικός με δικό μου γραφείο και έχω χαθεί στο νομοθετικό κομμάτι, αφήστε που στις πολεοδομίες όλοι είναι ντίβες και δεν ασχολούνται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.