Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Η πολεοδομία τι διαδικασία σου είπε θα πραγματοποιήσει ?

 

Είναι στατικώς ανεξάρτητο το κτίσμα ?

 

Η αυτοψία λέει κάποια πράγματα αλλά υπάρχει πάντα και η γνωμάτευση του ΤΕΚ περί αυτών που σε υποχρεώνει να κάνεις κάτι . Τι στην περίπτωσή σου ?

 

Αν θες βοήθεια στείλε και πμ

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις ένσταση αλλά ζήτησε να κάνουν Ορθή Επανάληψη της έκθεσης αυτοψίας ως προς τη χρήση του κτηρίου.

Το έχω κάνει σε παρόμοια περίπτωση που είχε γίνει αποδοχή του προστίμου από τους πελάτες (άρα είχαν την έκπτωση) και εκ των υστέρων βρήκα οτι έδειχαν λάθος αυθαίρετο! (ΟΚ, δεν είναι ακριβώς ίδια περίπτωση...)

Ήταν γραφειοκρατικός ελιγμός που σκέφτηκε η υπάλληλος στο τμήμα αυθαιρέτων της Πολ.Αργυρούπολης και το ενέκρινε και ο προιστάμενος. Αν θες στείλε μου pm να σου πω όνομα να επικοινωνήσουν υπηρεσιακά, προκειμένου να τους πείσεις.

Link to comment
Share on other sites

anka αυτό που προτείνεις θα ήταν μακράν το καλύτερο όμως ο προϋστάμενος της πολεοδομίας μάλλον δεν παίρνει από λόγια, μου απάντησε ότι η αυτοψία δεν αλλάζει σε καμία περίπτωση και εαν κάνω ένσταση ο πελάτης μου θα χάσει το 30% της αποδοχής του προστίμου. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω, να καταθέσω φάκελλο με σχέδια κ.τ.λ., να συντάξω τεχνική έκθεση και να ζητήσω εξαίρεση από κατεδάφιση και μετά να καταθέσω φάκελλο? Στην πολεοδομία μου είπαν ότι εαν καταθέσω φάκελλο θα είναι καλό στοιχείο για να ζητήσω μετά εξαίρεση απόκατεδάφιση, να πω την αλήθεια δεν ρώτησα τι και πως για να μην με περάσουν για άσχετο.

Link to comment
Share on other sites

Ας σε περάσουν για άσχετο ....δεν κατάλαβα ?

 

Διδάσκουν σε σχολές μηχανικού εσωτερικές διεργασίες και γραφειοκρατικές γνώσεις ?

 

Στο θέμα:

 

Σε ρώτησα αν είναι στατικώς ανεξάρτητο ?!?!?! Και τι σόι τριμελής είναι αυτή ?

 

Πήγαινε μόνος σου και μίλα με τον δ/ντη. Κλείσε πόρτα και ζήτα βοήθεια και κλάψου γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό ρε παιδιά; Στην περίπτωση που μετά από καταγγελία η πολεοδομία βρήκε ένα διώροφο σπίτι κατά 36τ.μ (18 σε κάθε όροφο) μεγαλύτερο, για τη νομιμοποίηση τι μελέτες χρειάζονται;

Χρειάζεται πάλι αποτύπωση αρχιτεκτονικών κ.τ.λ. όλου του οικήματος;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πολλά από νομιμοποιήσεις, αλλά σίγουρα χρειάζεται αποτύπωση της υπάρχουσας και διάγραμμα κάλυψης - δόμησης

και τοπογραφικό (πάντα)

 

επίσης από ότι έχω καταλάβει έχει σημασία πότε έγινε η αυθαιρεσία και αν την αποδέχεσαι ή όχι > υπάρχει διαφορά στο ύψος του προστίμου

 

διάβασε λίγο παρόμοια θέματα και για ότι άλλο θες ξαναρώτα

να σου απαντήσει κάποιος ειδικός !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι μηχανικός, αλλά βλέποντας τις δημοσίευσης είπα να κάνω την προσπάθειά μου.

 

Όπως φαίνεται και στο έγχρωμη εικόνα, υπάρχει ένα οικόπεδο.

 

Στο οικόπεδο αυτό υπάρχει (1) κτίριο κατατασκευής 1953 και απεικονίζεται με πράσινο χρωματισμό 38 τ.μ. και 92 τ.μ. και ύψος 4,80 μ. (Τσιμεντένια Πλάκα). Συμπεριμβάνεται στο τοπογραφικό του 1988.

 

Με κίτρινο χρωματισμό απεικονίζεται (2) αυθαίρετα κατατασκευής 1978 κτίρια 2,7 τ.μ. και 6,8 τ.μ. και ύψος 2,60 μ. (Τσιμεντένια Πλάκα). Συμπεριμβάνεται στο τοπογραφικό του 1988.

 

Με κόκκινο χρωματισμό απεικονίζεται (1) αυθαίρετο κατατασκευής 1978 κτίριο 39,6 τ.μ. και ύψος 2,60 μ. (Ελενίτ Πλάκα). ΔΕΝ συμπεριμβάνεται στο τοπογραφικό του 1988.

 

Με μωβ χρωματισμό απεικονίζεται χώρος 11 τ.μ.

 

Όλα τα κτίρια και ο χώρος βρίσκονται στο ισόγειο. ΔΕΝ υπάρχουν υπόγεια και όροφοι.

 

Βάση 1988 Συντελεστής Δόμησης 1,6 – Συντελεστής Κάλυψης 0,7 – Ύψος 18μ

Βάση 2008 Συντελεστής Δόμησης 1,6 – Συντελεστής Κάλυψης 0,6 – Ύψος 18μ

 

Λόγω του ότι το κτίριο του πράσινου χρωματισμού μισθώνεται για επαγγ. στέγη. Σκοπός μου είναι όσα περισσότερα νόμιμα τ.μ. μπορώ να έχω στο ισόγειο (πληρώνοντας και πρόστιμα).

 

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

 

1) Πως μπορώ να υπολογίσω το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης των κτιρίων με κίτρινο χρωματισμό?

 

2) Πως μπορώ να υπολογίσω το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης του κτιρίου με κόκκινο χρωματισμό?

 

3) Μπορώ να κλείσω των χώρου με μωβ χρωματισμό και να ισχυριστώ ότι αυτό έγινε πριν το 2003? Μπορούν αεροφωτογραφίες ή κτηματολόγιο να με παγιδέψουν?

 

4) Πως μπορώ να υπολογίσω το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης του κτιρίου με μωβ χρωματισμό για πριν από το 2003 και για μετά από το 2003?

 

5) Πως μπορώ να νομιμοποιήσω τα πατάρια του κτιρίου του πράσινου χρωματισμού?

 

6) Μπορώ να αυξήσω το ύψος του κτιρίου του πράσινου χρωματισμού από 4,8 μ σε 6,5-7 μ με μία νόμιμη δικαιολογία?

 

7) Έστω λοιπόν ότι πηγαίνω στην πολεοδομία και πληρώνω όλα τα πρόστιμα που μου αναλογούν, μπορώ αυτά τα κτίρια να τα ενώσω και να τα φέρω στο ίδιο ύψος με το κτίριο του πράσινου χρωματισμού για χρήση επαγγελματικής στέγης?

 

8-) Στην περίπτωση που μετά από όλα αυτά, υπολείπονται τετραγωνικά από τον συντελεστή δόμησης, μπορώ να τα κατασκευάσω σε όροφο?

 

9) Η σειρά των ερωτήσεων είναι και η σωστή σειρά στην περίπτωση που θελήσω να προσπαθήσω να τα κάνω όλα νόμιμα?

 

 

Χίλια ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια

post-9226-131887213987_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@armageddon_gr

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Μπορείς να προχωρήσεις σε εξαίρεση από κατεδάφιση και άδεια νομιμοποίησης.

Για να πάρεις εξαίρεση από κατεδάφιση θα πρέπει όμως να συντρέχουν λόγοι πχ στατικοί ή έστω κοινωνικοί.

Επίσης, ανάλογα με τις υπερβάσεις που έχουν γίνει δε μπορεί πάντα να νομιμοποιηθεί όλο το κτίσμα. Ένα τμήμα θα είναι μη νομιμοποιήσιμο που σημαίνει πως θα πληρώνεις πρόστιμο διατήρησης κάθε χρόνο από εδώ και πέρα (μπορείς βέβαια να το πληρώσεις εφάπαξ).

Στην Πολεοδομία η ημερομηνία ανέγερσης του ακινήτου καθορίζεται με δήλωση του ιδιοκτήτη (δε ζητούν αεροφωτογραφίες).

Το πρόστιμο δεν ξέρω να σου το πω γιατί εξαρτάται και από την ημερομηνία ανέγερσης. Ψάξε στο forum και θα βρεις σχετική δημοσίευση.

 

Επειδή το θέμα των αυθαιρέτων είναι αρκετά πολύπλοκο θα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα μηχανικό που θα σου ζητήσει περισσότερα στοιχεία από μια έγχρωμη φωτό. Επίσης να ξέρεις οτι είναι χρονοβόρα διαδικασία και κοστίζει.

 

Σε παρακαλώ επίσης να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής και να μη δημοσιεύεις το ίδιο θέμα δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.