Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Με το πρόστιμο και την αποδοχή και όλα αυτά έχω βγάλει άκρη. Κυρίως από άλλα θέματα εδώ μέσα.

Και με τις μελέτες πάνω κάτω έχω βγάλει άκρη. Απλά έχω μία απορία αν χρειάζεται αποτύπωση στατικών και έλγχο στατικής επάρκειας γιατί η αφθαιρεσία είναι για ένα μικρό τμήμα του κτιρίου. (36τ.μ, 18 σε κάθε όροφο). Στην ουσία κάποιοι ημιυπαίθριοι χώροι έχουν κτιστεί.

(αυτά τα 36 τ.μ στην άδεια φαίνονται ως ημιυπαίθριοι χώροι).

Link to comment
Share on other sites

d1m1tr1s του πότε είναι η υπάρχουσα άδεια αν αυτή υπάρχει??

 

Η υπάρχουσα νόμιμη κατά την ΟΑ στατική μελέτη τηρήθηκε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ 100% ?

 

Αν ναι τότε η παράβασή σου είναι καθαρά αρχιτεκτονική. Δεν ΑΚΟΥΜΠΑΣ στατικά τίποτα.

 

Αν όχι τότε θες για την βεβαίωση αντοχής και μετά έλεγχο υπάρχοντος.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως όταν έγγραφα το κείμενο θεωρούσα ότι για όλους τους αυθαίρετους χώρους θα πληρώνω πρόστιμα συνέχεια. Και σε αυτή ακόμα την περίπτωση μπορεί και να με συμφέρει, λόγω εμπορικότητας της περιοχής.

 

Βέβαια δεν ήξερα ότι υπάρχει και το σενάριο της κατεδάφησης. Όλα αυτά που περιγράφω επάνω, είχα σαν σκέψη να πάω από μόνος μου στην πολεοδομία.

 

Anka, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις εξαίρεση από κατεδάφιση θα πρέπει όμως να συντρέχουν λόγοι πχ στατικοί ή έστω κοινωνικοί.

Mήπως μπορείς να με παραπέμψεις κάπου, ώστε να βρω τους "λόγους" για εξαίρεση κατεδάφισης.

 

Στην Πολεοδομία η ημερομηνία ανέγερσης του ακινήτου καθορίζεται με δήλωση του ιδιοκτήτη (δε ζητούν αεροφωτογραφίες). Το πρόστιμο δεν ξέρω να σου το πω γιατί εξαρτάται και από την ημερομηνία ανέγερσης.

Απ' ότι έχω καταλάβει (απο δημοσιεύσεις εδώ) το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης υπολογίζεται βάση αντικειμενικής αξίας τετραγωνικού μέτρου που χωρίζονται σε (3) χρονικές κατηγορίες 1956-1983,1984-2003 και >2003. Σωστά ?

 

Και επίσης πες ότι στην Πολεοδομία κάνεις Υπεύθυνη Δήλωση. Με το ΙΚΑ τι κάνεις?

 

Επίσης να ξέρεις οτι είναι χρονοβόρα διαδικασία και κοστίζει.

Όταν λες χρονοβάρα, μπορείς να μου δώσεις ένα διάστημα χρονικής περιόδου?

Link to comment
Share on other sites

και 1 χρόνο σε μεγάλη πολεοδομία

 

επαρχία υπολόγιζε 6 μηνάκια.

 

Καταρχήν να σου πω κάτι ?

 

1) Βιάζεσαι ? Μήπως το νοίκιασες ήδη και θες να βγάλεις άδεια λειτουργίας και δεν μπορείς ?

 

2) Προ 55. Δεν υπάρχουν άδειες. Νομίμως υφιστάμενο αλλά ελέγχεται ως προς τους όρους δόμησής του. Κα' ουσίαν ως προς την κάλυψη καθώς η δόμηση προέκυπτε αλλιώς απ' τη σημερινή μεθοδολογία.

 

3) 1000% μην πω 1000000% θα βγάλει ενισχύσεις. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό ?

Ακόμα δλδ και στην περίπτωση που πάνε όλα ρολόι και πάρεις εξαίρεση και πας για νομιμοποιήση και πληρώσεις και τα πρόστιμα ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ να κάνεις ενισχύσεις που είναι ΟΡΘΟΤΑΤΟ ως προς την ασφάλειά σου.

 

Ενισχύσεις= μελέτες + επιβλέψεις + εργασίες + ΙΚΑ + τουλάχιστον για 2 μήνες τα μαγαζιά κλειστά.

 

4) Τα πρόστιμα δεν τα βγάζουν οι ιδιώτες μηχανικοί αλλά οι ελεγκτές του τμήματος αυθαιρέτων μετά από σχετική θετική γνωμάτευση του αντίστοιχου αρμόδιου οργάνου ως προς τη νομιμοποιήση του αυθαιρέτου.

 

5) Το κόκκινο ξέχνα το !!!! ΑΜΕΣΑ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΤΕΟ

 

6) Μάλλον και το 1 κίτρινο.

 

7) Εξαίρεση από κατεδάφιση βάσει 1512/85 + νομιμοποιήση όπως μου έχουν πει και συνάδελφοι ελεγκτές πολεοδομίας αλλά και από την προσωπικη μου εμπειρία επί του θέματος σε ενημερώνω ότι πρόκειται ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΟ ΜΠΕΛΑΛΙΔΙΚΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ με ότι αυτό συμεπάγεται σε χρόνο και χρήμα.

 

8 ) Απλά σε 1η φάση σου προτείνω να κάνεις μια μελέτη βιωσιμότητας της εν δυνάμει επένδυσης. Εν ολίγοις αν αξίζει να ρίξεις σε κτίριο του 53 τα χρήματα που θα χρειασθούν........ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

1) Βιάζεσαι ? Μήπως το νοίκιασες ήδη και θες να βγάλεις άδεια λειτουργίας και δεν μπορείς ?

Το βιάζομαι είναι σχετικό. Το μεγάλο είναι άδειο το μικρό θα αδειάσει σε 2-3 μήνες

 

3) 1000% μην πω 1000000% θα βγάλει ενισχύσεις. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό ?Ακόμα δλδ και στην περίπτωση που πάνε όλα ρολόι και πάρεις εξαίρεση και πας για νομιμοποιήση και πληρώσεις και τα πρόστιμα ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ να κάνεις ενισχύσεις που είναι ΟΡΘΟΤΑΤΟ ως προς την ασφάλειά σου.

Ενισχύσεις= μελέτες + επιβλέψεις + εργασίες + ΙΚΑ + τουλάχιστον για 2 μήνες τα μαγαζιά κλειστά.

Βασική και 1η προτεραιότητα μου είναι η ασφάλεια. Το θεωρούσα ήδη δεδομένο ότι θα προχωρούσα σε ανακατασκευή (αν το λέω σωστά), ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ότι θα είναι με άδεια μικρής κλίμακας (αλλά έχω ήδη και στο μυαλό μου και την κανονική άδεια).

 

7) Εξαίρεση από κατεδάφιση βάσει 1512/85 + νομιμοποιήση όπως μου έχουν πει και συνάδελφοι ελεγκτές πολεοδομίας αλλά και από την προσωπικη μου εμπειρία επί του θέματος σε ενημερώνω ότι πρόκειται ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΟ ΜΠΕΛΑΛΙΔΙΚΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ με ότι αυτό συμεπάγεται σε χρόνο και χρήμα.
8-) Απλά σε 1η φάση σου προτείνω να κάνεις μια μελέτη βιωσιμότητας της εν δυνάμει επένδυσης. Εν ολίγοις αν αξίζει να ρίξεις σε κτίριο του 53 τα χρήματα που θα χρειασθούν........ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ !!!

Βιωσημότητα σημαίνει ΧΡΟΝΟΣ χαμένων ενοικίων (ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ) + ΚΟΣΤΟΣ Του Συνολικού Έργου (ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ) σε αντιπαράθεση με τα μελλοντικά ΕΣΟΔΑ (ΤΑ ΞΕΡΩ).

 

Όπως καταλαβαίνεις αγαπητέ TheoTDM900 δεν μπορώ να λύσω το σύστημα...

 

Αφενός σε ευχαριστώ για τον χρόνο που μου αφιέρωσες και αφετέρου μήπως μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα?

Link to comment
Share on other sites

αφού ήδη έστειλες τι με ρωτάς εκ των υστέρων ??

 

τελοσπάντων, θα σου απαντήσω σε πμ σε ότι μπορώ να σε βοηθήσω αλλά υπ' όψιν σου να έχεις πάντα το εξής:

 

Αυτά τα περί "μικρής κλίμακας" και δήθεν νόμιμα απλά ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ και μην τα ξαναναφέρεις! Δεν αντιλέγω ότι κάποιοι συνάδελφοι τα κάνουν, που για μένα δεν είναι συνάδελφοι μηχανικοί αλλά λωποδύτες που σου δίδουν μια εύκολη και ριψοκίνδυνη λύση με νομικές ευθύνες (αστικες, ποινικές, πειθαρχικές κ.α.)

 

τουλάχιστον ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ δε θέλουμε να γίνονται καθώς πρόβλημα δε λύνεις έτσι απλά το προσπερνάς και το συντηρείς ...

 

ΘΑ σου απαντήσω και όπου μπορώ θα σε καθοδηγήσω στο πμ.

 

Καλημερα.

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πελάτης μου έχτισε τον Ιουνιο αυθαίρετο στο οποίο έγινε καταγγελία. Έκανα ένσταση κατά της αυτοψίας τηε πολεοδομίας κατόπιν της σύμφωνης γνώμης του πελάτη μου για την χρήση του κτιρίου αλλά τώρα δεν είμαι σίγουρος για το επόμενο βήμα, να καταθέσω φάκελλο στην πολεοδομία με όλες τις σχετικές μελέτες? Αν ναι, τότε για πληρότητα φακέλλου θα ζητήσουν και αποτύπωση στατικών(δεν τα έχω έτοιμα ακόμα).

 

 

Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής εδώ:

http://www.michanikos.gr/ftopic195.html

1) Χρησιμοποίησε την Αναζήτηση πριν κάνεις μια νέα δημοσίευση.

2) Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή κατηγορία.

anka

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση και έμμεση πολύτιμη βοήθεια που μου προσφέρατε, όπως επίσης και τον TheoTDM900 για τις πληροφορίες που μου προσέφερε μέσω προσωπικών μηνυμάτων και τηλεφώνου.

 

Ελπίζω να έχω μια συμφέρουσα επιλογή! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.