Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Συμφωνουμε απολύτως.

 

Πάντως, για να "κοιμάσαι" πια ήσυχος, στην περίπτωσή σου δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Ζήτησε επαναφορά της δήλωσης σε προσωρινή υπαγωγή, κάνε τις διορθώσεις, βγάλε το νέο συμπληρωματικό πρόστιμο, εξόφλησε, και στείλε τη δήλωση πάλι σε οριστική υπαγωγή κι όλα μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

 

Εφόσον εάν βάλεις το "χωρίς υπέρβαση" το σύστημα το παίρνει ως <50%, πώς εννοείς ότι μπορεί κάποιος να το εκμεταλλευτεί?

Εγώ το έχω βάλει σε δύο περιπτώσεις:

1η) Σε αλλαγή χρήσης, για τα τ.μ. που ήταν "εντός περιγράμματος" της υπάρχουσας ο.α. Τα υπόλοιπα εννοείται ότι υπολογίστηκαν ως ΥΔ... απλά πάλι βγήκε <50%.

2η) Σε περίπτωση που ναι μεν είχα ΥΔ λόγο κατασκευής η/χ, αλλά τα τμ του η/χ ήταν ΕΝΤΟΣ του επιτρεπόμενου ποσοστού.

Link to comment
Share on other sites

Το "χωρίς υπέρβαση" πρέπει (κατά την αυστηρά προσωπική μου άποψη) να χρησιμοποιείται ΜΟΝΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στις αυθαιρεσίες που αφορούν σε "υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης". ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λέει και όταν έχουμε μόνο αλλαγή χρήσης, αλλά ρε συ, όταν ΔΕΝ ΕΧΩ υπέρβαση δόμησης.... τι σκ@τ@ να το βάλω? Να το βάλω <50% ενώ όλα τα άλλα βγαίνουν πχ >50% ?

Link to comment
Share on other sites

Πριν μπει αυτή η επιλογή (χωρίς ΥΔ), όταν είχαμε αλλαγή χρήσης ελέγχαμε κανονικά το ποσοστό (<>50%).

Αυτή η επιλογή μπήκε για να πάρει ο Συντελεστής ΥΥ τιμές 0,20 και 0,40 αντί για 1,20 και 1,40

Τώρα τι άλλαξε;

Συμφωνώ ξανά με Ιάσονα...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε απολύτως.

Αν τώρα υπολογίσεις με τα επιτρεπόμενα θα σου βγεί η δόμηση >50% από τα επιτρεπόμενα? (δεν μας το έχεις πει αυτό) Αν ναι τότε για μένα αξίζει να κάνεις την αίτηση για άνοιγμα της δήλωσης και να πληρώσεις το παραπάνω.Αν δεν βγαίνει >50% της επιτρεπόμενης (γιατί κάτι τέτοιο υποψιάζομαι αφού λες ότι είχε καλυφθεί με τον υπόλοιπο συντελεστή και γιαυτό έβαλες το χωρίς υπέρβαση) τότε αν και κατ' εμένα έχεις "λάθος" που έβαλες το "χωρίς υπέρβαση" αφού το βάζουμε μόνο στην περίπτωση που λέει ο Ιάσονας, μπορείς να μην ανησυχείς γιατί δεν προκύπτει παραπάνω πρόστιμο και αν θες το αφήνεις και έτσι όπως είναι με την λογική ότι αφού δεν υπάρχει λάθος στο πρόστιμο είναι μια λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

σε μια οικοδομή υπάρχει ένας ολόκληρος αυθαίρετος όροφος (πατάρι) για το οποίο υπάρχει "Απόφαση Νομάρχη για οριστική εξαίρεση από κατεφάφιση αυθαιρετου" του 1990, σύμφωνα με το αρθρο 16 Ν. 1337/83 και το αρ. 6 του ΠΔ 3/9-9-83 (ΦΕΚ 393 Δ). Είναι σήμερα εντάξει (νόμιμος) αυτός ο χώρος?

Link to comment
Share on other sites

..."Απόφαση Νομάρχη για οριστική εξαίρεση από κατεφάφιση αυθαιρετου" ...

....

Είναι σήμερα εντάξει (νόμιμος) αυτός ο χώρος?

Νόμιμος δεν είναι, εξαιρούμενος από κατεδάφιση είναι.

 

Έχει επιβληθεί και πρόστιμο διατήρησης της αυθαιρεσίας.

Χρήζει «τακτοποίησης» με τον 4014.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μπεί στον ν4014 αφού έχει τελειώσει και την Γ' φάση;

 

 

υ.γ. Με την απόφ. 23188/3628/85 του ΥΧΟΠ μπορούσε το πρόστιμο διατήρησης να μετατραπεί σε εφάπαξ.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.