Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

εχω μία μονώροφη κατοικία που έχει κανονικά άδεια του 1955,όμως ο πελάτης μου έχει κάνει παράνομα περιμετρικές βεράντες που δεν συμφωνούν με τους ειδικούς όρους δόμησης.του έκανε ο γείτονας καταγγελία.τώρα που έγω του έκανα κανονικά μελέτη νομιμοποίησης η πολεοδομία υπάρχει περίπτωση να μην τα γκρεμίσει ακόμα και αν δεν συμφωνούν με τους ειδικούς όρους δόμησης?αν τελικά αποφασιστεί να γκρεμιστούν πρέπει να του επιστρέψω τα χρήματα της μελέτης?

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε μέσος κοινός νους χρειάζεται.

 

Δεν έκανες τις μελέτες.....αυτό δλδ που κάνει ο μηχανικός ? Ναι ? ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ασχέτως αποτελέσματος καθώς η δουλειά σου δεν είναι το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

...μου ήρθε κι εμένα το αυθαίρετο:

 

υπόγειο και ισόγειο προ του '55 (σύμφωνα με προικώα συμβόλαια)και ανέγερση ορόφου μετά το '54 δεν φαίνετε από τα συμβόλαια ακριβής χρονολογία, αλλα δέιχνει η φθορά του και η αρχιτεκτονική ότι είναι προ του '60, χωρίς άδεια. Η κάλυψη του ισογείου έιναι περίπου 80%. του ορόφου περίπου 70%.

 

αν μπορείτε βοηθήστε με στα εξής :

 

1) υπόγειο- ισόγειο νομιμοποιόυνται με απλή αίτηση στην πολεοδομία(Αθήνα)? (προ του '55) αποφεύγεται το ΣΧΟΠ ?

2) ο υπόλοιπος συντελεστής αρκεί για νομιμοποίηση του Α΄ορόφου.

απαιτούνται πλήρεις στατικοι έλεχγοι για την ικανότητα του υπογείου και του ισογείου να τον φέρουν?

3)αρκούν οι φωτογραφίες για να πειστεί η πολεοδομία ότι είναι όντως πρό του 83 η ανέγερση του ορόφου ή θα μου βγάλουν πρόστιμο για νεόδμητο αυθάιρετο???

4)με την (όποια) διαδικασία νομιμοποίησης μπορώ παράλληλα να τρέχω άδεια για ανέγερση Β΄ορόφου? (αρκεί ο συντελεστής)

5) για το πρό του '55 μάλλον δεν υπάρχουν πρόστιμα . για τον όροφο περίπου 70 τ.μ. ποια είναι η τάξη μεγέθους (του προστίμου)για την νομιμοποίηση? είναι εφάπαξ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να γίνει νομιμοποίηση σε μια κατασκευή προ του 1983 επί κτίσματος προ του 1955, σε οικισμό χαρακτηρισμένο ως Ενδιαφέρον και στον οποίο καθορίστηκαν οι όροι και περιορισμοί δόμησης με το ΠΔ του 1985 και όπου με απόφαση Νομάρχη κατά το έτος 1990, απαιτείται ελάχιστη απόσταση από τον άξονα της οδού 8.00 μ.

Η κατασκευη αυτη ειναι εντός του προκηπιόυ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα τιην βοήθειά σας για μία περίπτωση που έχω.

Υπάρχει ένα διώροφο κτίσμα που χτίστηκε νόμιμα με άδεια του 1970. Στην άδεια προβλεπόταν να ακουμπάει στο πλαϊνό όριο του οικοπέδου όμως αυτό χτίστηκε στραβά και στην μία άκρη ακουμπάει στο όριο και στην άλλη απέχει 2.00 μ.

 

Αυτός θέλει τώρα να κάνει προσθήκη κατ' επέκταση.

 

Χρειάζεται να προχωρήσω σε νομιμοποίηση κτίσματος (γιατι είναι σε λάθος θέση)? Αλλά από την άλλη γίνεται νομιμοποίηση αφού δεν έχουμε την προβλεπόμενη απόσταση (2,5μ ή έστω 1μ αφού είναι προ 1973)?

 

Διάβασα πιο πάνω για εξαίρεση από κατεδάφιση. Δηλ, κάνω εξαίρεση από κατεδάφιση, ο ιδιοκτήτης πληρώνει πρόστιμο ανέγερσης και μετά θα έχει το πρόστιμο διατήρησης για πάντα?

 

Με τις αμοιβές μηχανικού τι γίνεται? Προκύπτουν αμοιβές στην 1η ή στην 2η περίπτωση που αναφέρω?

 

Δώστε μου μία συμβουλή για το πως θα κινηθώ :).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο διατήρησης μπορεί να πληρωθεί εφάπαξ.

Σχετικά με τα πρόστιμα όμως παρακαλώ η συζήτηση να συνεχιστεί εδώ:

http://www.michanikos.gr/ftopic1735.html

 

Με την προσθήκη κατ'επέκταση δηλαδή θα ακουμπήσεις στο πλαινό όριο;

Ή είναι προς άλλη κατεύθυνση του κτίσματος; Ένα σχέδιο θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη κατ' επέκταση είναι από την άλλη πλευρά!

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ για την οικονομία του forum να μην κάνετε άσκοπη παράθεση του πρηγούμενου μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά εχει κωδικοποιήσει κανείς τη νομοθεσία περι αυθαιρέτων,δηλαδη για τα προ '55 κάνεις αυτο κ πληρώνεις τόσο,για τα προ του '83 ,για τα μετα του 2003 κ.ο.κ...Αυτό παλεύω τώρα αλλά πραγματικά έχω χαθει.Μάλλον δεν έχω βρει και ολόκληρη τη σχετική νομοθεσία.Τι θα λέγατε αν παραθέταμε συγκεντρωμένα οτι σχετικό έχουμε για να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη?(Θα μαζέψω τα δικά μου και θα τ ανεβάσω εντος των ημερών)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.