Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Τα προ του 55 δεν θεωρούνται ότι έχουν άδεια.

 

Νομίζω πως είναι αντισυνταγματικό να θεωρούμε ότι τα προ του 55 δεν έχουν άδεια, ως προς την εφαρμογή του 4014. Κατά το Σύνταγμα απαγορεύεται η αναδρομική εφαρμογή νόμων. Οπότε το γεγονός ότι δεν είχαν πρωτοκολλημένη άδεια αυτά τα κτίρια, δεν πρέπει να λαμβάνεται δυσμενώς για τον υπολογισμό του προστίμου.

 

Όταν έχεις άδεια, έχεις το ελεύθερο να οικοδομίσεις. Πιστεύω ότι ισχύει και το αντίθετο, όταν έχεις το ελεύθερο να οικοδομήσεις έχεις και άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση-επιβεβαιωση. Συγγενικο προσωπο μου ζητησε να του τακτοποιησω κατι Ημι Υπαιθριους που εχει σε ενα διαμερισμα. Θελω να τον εξυπηρετησω, αλλα και αυτος και το ακινητο βρισκεται σε αλλη πολη (που δεν θα παω). Μπορω να το κανω ετσι? Του λεω να μου στειλει ολα τα απαιτουμενα χαρτια και σχεδια, να παρει αυτος με ακριβεια οτι μετρα χρειαζομαι και περναω απο την πολη μου το ακινητο στο συστημα (οταν ανοιξει). Ξερω δεν ειναι ο "σωστοτερος" τροπος, αλλα γινεται. Σημαιωνω οτι θελει να το τακτοποιησει για να κανει γονικη παροχη, χρειαζεται η τακτοποιηση σωστα?

 

Αρχικά να σου πω ότι το -1 εγώ στο έβαλα, για αυτό που λες στο κείμενό σου, που έχω επισημάνει με bold.

Ας προσέχουμε λίγο τι λέμε εδώ μέσα και ιδίως τι κάνουμε και τι ΔΕΝ κάνουμε που ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε, εκεί έξω!!!

 

Να σου απαντήσω και στην ερώτησή σου...

Το ότι το αυθαίρετο είναι σε άλλη πόλη, δεν σε ενδιαφέρει. Μπορείς να προχωρήσεις κανονικότατα στην τακτοποίησή του.

Εφόσον και η γονική παροχή είναι "εμπράγματο δικαίωμα", ναι θα πρέπει να το τακτοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση-επιβεβαιωση. Συγγενικο προσωπο μου ζητησε να του τακτοποιησω κατι Ημι Υπαιθριους που εχει σε ενα διαμερισμα.

τα ίδια μου έλεγε φιλικό μου πρόσωπο...χρειάζομαι την βεβαίωση... για έναν ημιυπαίθριο... που πρέπει να δηλώσω... επειδή το πουλάω... και δεν είναι τίποτα... όλα νομιμα...θα σου στείλω φωτογραφίες... μετράω αν θες... κλπ κλπ.

Οταν πήγα με τα σχέδια της πολεοδομίας και του έδειξα και τα υπόλοιπα... έφριξε. Αυτός ρύθμισε, κ γω κοιμάμαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου πω ότι το -1 εγώ στο έβαλα, για αυτό που λες στο κείμενό σου, που έχω επισημάνει με bold.

Ας προσέχουμε λίγο τι λέμε εδώ μέσα και ιδίως τι κάνουμε και τι ΔΕΝ κάνουμε που ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε, εκεί έξω!!!

 

 

 

Δεν καταλαβα γιατι το -1 και οι ιστοριες. Προσεκτικος ειμαι παντα οταν μιλαω. Το "δεν παω" δεν το ειπα με στυλ δεν παω επειδη βαριεμαι η δεν γουσταρω. Αλλα γιατι ειναι πολυ μακρια και οι υποχρεωσεις μου εδω δεν μου επιτρεπουν να παω και να ερθω.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Jbosdas η αληθεια ειναι οτι παντα θα υπαρχει ρισκο αν κανω κατι τετοιο και δεν το δω με τα ματια μου. Θα προσπαθησω να καλυφθω οσο πιο πολυ μπορω και το καλο ειναι οτι μπορω να παρω τα σχεδια προτου προχωρησω σε οτιδηποτε και τα συμβολαια οποτε να εχω μια εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς γιατί σου έβαλα -1 σε ένα forum ανοιχτό στο ευρύ κοινό, στο οποίο εσύ λες ότι θα τακτοποιήσεις κάτι χωρίς να το επισκεφτείς?

Αν θες να πάρεις το ρίσκο (βλ. το μήνυμα του jbosdas) πάρ' το, αλλά μην το ρωτάς δημοσίως εδώ μέσα.

 

Όσο για το μακριά... προσπάθησέ το. Ευκαιρία να δεις και τον φίλο σου από κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι αντισυνταγματικό να θεωρούμε ότι τα προ του 55 δεν έχουν άδεια, ως προς την εφαρμογή του 4014. Κατά το Σύνταγμα απαγορεύεται η αναδρομική εφαρμογή νόμων. Οπότε το γεγονός ότι δεν είχαν πρωτοκολλημένη άδεια αυτά τα κτίρια, δεν πρέπει να λαμβάνεται δυσμενώς για τον υπολογισμό του προστίμου.

 

Όταν έχεις άδεια, έχεις το ελεύθερο να οικοδομίσεις. Πιστεύω ότι ισχύει και το αντίθετο, όταν έχεις το ελεύθερο να οικοδομήσεις έχεις και άδεια.

Δεν είχες το ελέυθερο να οικοδομήσεις πριν το 1955.Επρεπε να βγάλεις οικοδομική άδεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχες το ελέυθερο να οικοδομήσεις πριν το 1955.Επρεπε να βγάλεις οικοδομική άδεια

 

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς η πραγματικότητα.

Σύμφωνα με το άρθρο 79 παρ. 17 του ΓΟΚ/55,

Θεωρείται ως νομίμως υφισταμενον κτιριον τι: α. εάν προϋπήρχε της ισχύος του σχεδίου

ρυμοτομίας και των σχετικών κανονισμών, β. εάν είναι προσηρμοσμένον προς το σχέδιον

ρυμοτομίας και τας προ της ισχύος του παρόντος υφισταμενας διατάξεις και γ. εάν έχη γίνει

κατόπιν αδείας της Αρχής και κατά τους όρους της αδείας ταύτης.

 

Επομένως, τα κτίρια προ '55, όπως έχουμε συνηθίσει να τα λέμε, θεωρούνται, ως νομίμως υφισταμενα, εάν πληρούν μία από τις παραπάνω προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχες το ελέυθερο να οικοδομήσεις πριν το 1955.Επρεπε να βγάλεις οικοδομική άδεια

 

 

Δεν είναι έτσι ακριβώς η πραγματικότητα.

Σύμφωνα με το άρθρο 79 παρ. 17 του ΓΟΚ/55,

Θεωρείται ως νομίμως υφισταμενον κτιριον τι: α. εάν προϋπήρχε της ισχύος του σχεδίου

ρυμοτομίας και των σχετικών κανονισμών, β. εάν είναι προσηρμοσμένον προς το σχέδιον

ρυμοτομίας και τας προ της ισχύος του παρόντος υφισταμενας διατάξεις και γ. εάν έχη γίνει

κατόπιν αδείας της Αρχής και κατά τους όρους της αδείας ταύτης.

 

Επομένως, τα κτίρια προ '55, όπως έχουμε συνηθίσει να τα λέμε, θεωρούνται, ως νομίμως υφισταμενα, εάν πληρούν μία από τις παραπάνω προϋποθέσεις.

 

Σε ότι αφορά την άποψη του Ιωάννη Γκούμα, είναι προφανές ότι εάν ένα κτίριο, προ του 1955 έχει ΟΑ, όπως το πατρικό μου, δεν θεωρείται ως προ του '55 για τη διαδικασία του ν. 4014.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.