Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση για μεταβίβαση διαίρετου τμήματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Εχω το εξής σενάριο.26 στρέμματα Χωραφι και θελουμε να κόψουμε διαίρετου τμημα 4 Στρέμματα. Ο Συμβολαιογραφος μου ζητά να βγάλω βεβαίωση για τα 4 στρέμματα και οχι για το ολο.σχεδον μαλωσαμε γιατι ήμουν κάθετος οτι η βεβαίωση πρεπει να βγει για το ολο, για το Χωραφι οπως υπάρχει σημερα δηλαδή και οπως το περιγράφει ο τίτλος που υπάρχει σημερα και οχι οπως θα γίνει μετα το νέο τίτλο.

Κανω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

αφου η μεταβιβαση αφορά συγκεκριμενο, διαιρετο  και ανεξαρτητο τμημα...

 

αρτιο ή μή...

 

και αφου για "αυτο" θα συνταγει συμβολαιο

 

και αφου το αρθρο  3 λεει για μεταβιβαση ακινητου...επισυναπτεται υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη και βεβαιωση του μηχανικου..

για αυτο που μεταβιβαζεται

 

επομενως...η βεβαιωση αφορα το μεταβιβαζομενο τμημα...για το οποιο θα συνταχθει  συμβολαιο...

Αρα...

 

υγ

ευτυχως πού μαλλώσατε.. μονον "σχεδον" :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλησπέρα. Στο σύστημα του ΤΕΕ όπου εγω δηλώνω οτι εχω στα χέρια μου τίτλους και μελέτες. Ο τίτλος που εχω μιλάει για 26 στρέμματα και οχι για 4.

Εκει κολλάω

Link to comment
Share on other sites

Α επισης να πω οτι ο Συμβολαιογραφος θελει να βγει βεβαιωση για το μικρο επειδη στο ολο υπάρχει κτίσμα πομωνας το οποίο δεν ειναι δηλωμενο στη εφορία και δεν θέλουν να το δηλώσουν.

Link to comment
Share on other sites

....πομώνα ή οχι

το ερωτημα ειναι αλλο

 

αν πρεπει να δοσεις βεβαιωση για 26 στρ.

 

ενω μεταβιβαζονται μονον 4.

 

Θεωρω πως δινεις μονον για τα 4

 

περιμενε ...πιθανον  καποιος   να γνωριζει καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

Επισης ας πούμε οτι υπάρχει αυθαίρετο κτίσμα στο ολο. Αν μπορω να μεταβιβάζω διαιρετα τμήματα δεν χάνει το νόημα της η όλη διαδικασία των βεβαιώσεων;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει , από την εποχή του ν. 4014, το έγγραφο της κτηματολόγιο . ΑΕ (1129737/23-3-2012 προς τα κτηματολογικά γραφεία) το οποίο επισυνάπτω.Θα ανατρέξεις στη σελίδα 17 περίπτωση 22. Εκεί αναφέρει ότι η ε βεβαίωση αφορά στο μεταβιβαζόμενο τμήμα.

(Φυσικά κανείς μας δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει χρήση αυτού του κειμένου διότι αποτελεί εσωτερική οδηγία προς τα κτηματολογικά γραφεία και όχι νόμο του κράτους.)

 

Όμως το πρόβλημα είναι ότι το ακίνητο τη στιγμή της βεβαίωσης είναι ενιαίο και αδιαίρετο και ως εκ τούτου η βεβαίωση θα πρέπει να δοθεί στο αρχικό ακίνητο και από κει και ύστερα αφού ελεγχθεί το αρχικό ας δοθούν όσες βεβαιώσεις χρειάζονται για τα μεταβιβαζόμενα.

Πιστεύω ότι το πνεύμα του νομοθέτη δεν  ήταν να υπάρξουν  κατατμήσεις που άφηναν πίσω τους αυθαίρετες κατασκευές. 

 

Ας τοποθετηθούν και άλλοι συνάδελφοι πριν λάβεις την απόφασή σου. 

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ.pdf

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως το βλέπω προσπαθούν να φορτώσουν σε σένα το βάρος για την μεταβίβαση-κατάτμηση 4στρεμμάτων αδόμητου αγροτεμαχίου....

 

Αν θέλουν να μεταβιβάσουν 4στρέμματα(να γίνει δηλαδή κατάτμηση, θα έπρεπε λέω εγώ τώρα να φαινόταν σε ένα σχέδιο όπου βάσει αυτού θα έβγαινε και η βεβαίωση αδομήτου στο όλο πάντα, ή αν υπήρχε κτίσμα μέσα στα 20στρέμματα όπως εδώ, πρώτα θα γινόταν έλεγχος νομιμότητας του, και μετά θα έβγαινει η ανάλογη αλλά 1 και μοναδική  βεβαίωση για μεταβίβαση. 1 ιδιοκτησία τώρα- 1 βεβαίωση τώρα. και μετά ας κάνουν ό,τι θέλουν με τα ανάλογα σχέδια και βεβαίωσεις.

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Το έγγραφο υπάρχει όμως αυτό δε σημαίνει κάτι για μας.

Δες ότι ήδη 2 συνάδελφοι τηρούμε επιφυλακτική στάση για το έγγραφο αυτό και στην ουσία λέμε ότι πρέπει να ελεγχθεί όλο το ακίνητο και να εκδοθεί βεβαίωση για όλο το ακίνητο.Μετά από την αρχική βεβαίωση ας εκδοθεί και βεβαίωση για κάθε μεταβιβαζόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.