Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οδηγός Αδειοδότησης Καταστημάτων Υγειονονομικού Ενδιαφέροντος (ΚΥΕ)


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

πελατης θέλει να ανοιξει κρεοπωλειο με παρασκευαστηριο σε υπαρχον καταστημα.

Γνωριζει κανεις τη σχετικη νομοθεσια να διαβασω?

Υπαρχει περιορισμος στην επιφανεια για να λειτουργησει ως κρεοπωλειο?

Ευχαριστω

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Για ταβέρνα-εστιατόριο κλπ το Δ_Ρ υπογραφεται απο μένα που είμαι πολιτικός ή πλέον τα δ_ρ υπογράφονται

μόνο απο τεχνολόγο τροφίμων χημικό κλπ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ την απάντηση του κ. Παπαδάκη

 

  1. Ο/Η Παναγιώτης Βξεβανίδης λέει:
     
    παρακαλώ ενημερώστε με ποιοί μπορούν να υπογράφουν τα διαγράμματα ροής επιχειρήσεων υγειονομικού ενδιαφέροντος. ευχαριστώ Παναγιώτης
     
  2. 4

    Θεωρώ ότι ο υπεύθυνος της επιχείρησης , ο υπεύθυνος της ομάδας HACCP , ή και ο μηχανικός είναι άτομα που μπορούν να υπογράψουν

    Η διάταξη αναφέρει :
    Ο υπεύθυνος της επιχείρησης τόσο στο σχεδιάγραμμα κάτοψης όσο και στο διάγραμμα ροής να έχει λάβει υπόψη του τις αρχές του ΗACCP σε όλες τις λειτουργικές διαδικασίες της επιχείρησής του καθώς και τις υποδείξεις των οδηγών υγιεινής της κάθε επιχείρησης.
    Είμαι στη διάθεσή σας για επιπλέον πληροφορίες .
    ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ
    ΥΓΙΕΙΝΟΛΟΓΟΣ – ΕΠΟΠΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ
    ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνάδελφοι καλησπέρα! έχω αναλάβει την έκδοση άδειας για αρτοποιείο με παρασκευαστήριο και πρατήριο άρτου σε υφιστάμενο κτίριο. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με κάτι τέτοιο κ έχω μπερδευτεί αρκετά με τη νομοθεσία. Έχω βρει το ΦΕΚ 2161 Β 2017 για τις υγειονομικές διατάξεις και το Ν 3526/07 (με τις τροποποιήσεις του Ν 4512/18) για τις επιφάνειες, καθώς και τα ΦΕΚ 1723 Β 2017, 1061 Β 2017 και 2278 Β 2018 για τη διαδικασία γνωστοποίησης. Ωστόσο το καθένα περιγράφει διαφορετικές διαδικασίες και δεν ξέρω πως πρέπει να κινηθώ. Γνωρίζει κάποιος ποια νομοθεσία εφαρμόζεται και ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για μετεγκατάσταση μίνι μάρκετ-παντοπωλείο, από ένα κατάστημα, σε ένα άλλο με την ίδια ιδιότητα...θέλει νέα αδειοδότηση σαν να μην υπήρχε πριν ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλα από την αρχή.

Έκδοση Βεβαίωσης Εγκατάστασης Καταστήματος Υγειονομικού Ενδιαφέροντος & μετά γνωστοποίηση...σωστά;

(Έχει προδιαγραφές για μινι μάρκετ-παντοπωλείο; )

Σε περίπτωση που θέλω να έχω και τσιγαρα...ξέρει κανείς για τι άδεια χρειάζομαι και απο που;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άνοιξε ένα καφέ σε ισόγειο κατάστημα μιας πολυκατοικίας. Έπειτα έβγαλε τραπεζάκια στην πρασιά, που είναι κοινόχρηστη, χωρίς να πάρει την απαραίτητη συναίνεση της πολυκατοικίας. Που πρέπει να προσφύγουν οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας στην πολεοδομία ή στον δήμο; Ο δήμος δεν είναι αυτός που πρέπει να ελέγξει την συναίνεση και να ανακαλέσει την άδεια λειτουργίας; Το ρωτάω αυτό γιατί πριν την ηλεκτρονική υποβολή ήταν αυτός υπεύθυνος. Τώρα σου λένε από τον δήμο ότι δεν κάνουν καμία ενέργεια!!! Τι ισχύει πραγματικά;

Link to comment
Share on other sites

@gamvro η μόνη αρμόδια υπηρεσία πλέον που θα πρέπει να κληθεί είναι το υγειονομικό διότι θα τσεκάρει με βάση τις κατόψεις της άδειας λειτουργίας όπου (λογικά) δεν φαίνεται η κατάληψη του υπαίθριου χώρου.

Ακόμα όμως κι αν φαίνεται θα πρέπει η επιχείρηση είτε να έχει αντίγραφο του κανονισμού/σύστασης του κτιρίου όπου να αναγράφεται ότι έχει δικαίωμα κατάληψης ή αποκλειστικής χρήσης του χώρου. Η΄σε κάθε άλλη περίπτωση να έχει έγγραφη συναίνεση των συνιδιοκτητών για την κατάληψη της πρασιάς.

Θεωρητικά το υγειονομικό θα συντάξει έκθεση και θα ζητήσει τη συμμόρφωση της επιχείρησης.

Edited by xvas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.