Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός Αδειοδότησης Καταστημάτων Υγειονονομικού Ενδιαφέροντος (ΚΥΕ)


Recommended Posts

Ένα κατάστημα ΚΥΕ ξεκινάει την διαδικασία αδειοδότησης από την χορήγηση

βεβαίωσης από τον Δήμο. Για την χορήγηση βεβαίωσης είναι απαραίτητη

προϋπόθεση η συναίνεση συνιδιοκτητών και μάλιστα αν δεν υφίσταται η βεβαίωση ή είναι αναληθής, τότε ανακαλείται.

Μπορεί τώρα να είναι η όλη διαδικασία ηλεκτρονική, ενώ παλαιότερα ήταν έντυπη,

όμως η υποχρέωση να ελέγξει την ύπαρξη συναίνεσης συνεχίζει να την έχει ο Δήμος 

και οφείλει αυτός να προβαίνει σε ενέργειες. Το ότι έπειτα ο Δήμος στέλνει την γνωστοποίηση

σε άλλες υπηρεσίες δεν σημαίνει ότι απαλλάσσεται από την αρμοδιότητα της γνωστοποίησης.

Οι άλλες υπηρεσίες με τη σειρά τους ελέγχουν τα στοιχεία που άπτονται του αντικειμένου τους.

 

Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι ο Δήμος "κρύβεται" πίσω από την δικαιολογία της ηλεκτρονικής διαδικασίας

για να αποφύγει των ευθυνών του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με το νέο καθεστώς οι δήμοι εκδίδουν την προέγκριση εγκατάστασης και ζητούν μόνο τη χρήση γης και εισπράττουν το παράβολο για την άδεια λειτουργίας, καμία άλλη ανάμιξη δεν έχουν με την διαδικασία της αδειοδότησης. η ορθότητα των εγκαταστάσεων και η τήρηση των κανονισμών είναι ευθύνη του μηχανικού και του ιδιοκτήτη και όλα τα σχετικά στοιχεία θα πρέπει να βρίσκονται εντός του χώρου λειτουργίας του καταστήματος σε περίπτωση ελέγχου από τις αρμόδιες υπηρεσίες που είναι το μόνο το υγειονομικό και η πυροσβεστική, εκτός αν έχεις αλλαντικά ως πρώτες ύλες οπότε εμπλέκεται και η κτηνιατρική.

η μόνη περίπτωση που εμπλέκεται πλέον ο δήμος είναι αν υπάρχει άδεια κατάληψης κοινοχρήστου χώρου, ΟΧΙ εντός του οικοπέδου, αλλά σε πλατείες ή πεζοδρόμια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: σε κατάστημα που θα ανοίξει ως φαστ φουντ υπάρχει μια σκάλα που οδηγεί στο υπόγειο που θα χρησιμοποιηθεί ως αποθήκη. Το υπόγειο είναι λίγο μεγαλύτερο σε σχέση με την άδεια. Θα πρέπει να τακτοποιηθεί ή επειδή δεν είναι χώρος κύριας χρήσης μπορώ να δώσω τη σχετική βεβαίωση ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, ελπίζοντας ότι είναι το σωστό μέρος για να θέσω αυτό το ερώτημα, έχω αναλάβει την έκδοση άδειας λειτουργίας για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (καφέ - αναψυκτήριο) του οποίου η οικοδομική άδεια έχει εκδοθεί το 2000. Είναι απαραίτητη η σύνταξη μελέτης ενεργητικής πυροπροστασίας, δηλαδή η συμπλήρωση του εντύπου, χρειάζεται πιστοποιητικό πυροπροστασίας από την πυροσβεστική ή είναι αρκετή μια κάτοψη με αποτυπωμένα τα μέσα πυρασφάλειας (πυροσβεστήρες, πυροσβεστική φωλιά, exit) και η όδευση διαφυγής; 

Ζητώ συγγνώμη για την απλοϊκότητα της ερώτησης αλλά είμαι νέα στο επάγγελμα και πρόκειται για το πρώτο μου κατάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrysimv said:

Είμαι στην κατηγορία Α 

Είπαμε να διαβάσεις το άρθρο 9 αλλά εσυ απάντησες μονολεκτικά ... anyway !!!

- αν ΔΕΝ χρησιμοποιεί φιάλες υγραερίου

- αν < 150 άτομα

- αν η οικ. άδεια είναι για κατάστημα (όχι για συνάθροιση κοινού)

- και εννοείται < 1000 τμ

τότε σχεδιάζεις σε κάτοψη αυτά που γράφεις στο τέλος του μηνύματος σου χωρίς να τα καταθέσεις ΠΥ ... θα πρέπει όμως να εκδοθεί απο ΠΥ το βιβλίο συντήρησης των πυροσβεστικών μέσων με ενα παράβολο 10 € στην Εθνική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Έχετε δίκαιο, απάντησα μονολεκτικά γιατί πριν γράψω εδώ την ερώτησή μου, έψαξα στη νομοθεσία και διάβασα την ΚΥΑ για την αδειοδότηση καταστημάτων υγειονομικού, παρόλα αυτά μπερδεύτηκα από άλλες αναρτήσεις και ερωταπαντήσεις σε συγκεκριμένο site που ασχολείται με αδειοδοτήσεις. Παρόλα αυτά, το ξεκαθάρισα τώρα. Ήσασταν σαφής.

Edited by Chrysimv
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.