Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οδηγός Αδειοδότησης Καταστημάτων Υγειονονομικού Ενδιαφέροντος (ΚΥΕ)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

συγχαρητήρια για την οργάνωση. (+1)

για τις 34824 και 34825 εκδόθηκε και η συνημμένη περί διαφόρων διαδικαστικών

 

(παρακαλώ σημειώστε τη δημιουργία ειδικής Διεύθυνσης για την απλούστευση των διαδικασιών.

Νομίζω και μόνο η δημιουργία της είναι ένα βήμα στην κατεύθυνση της μείωσης της γραφειοκρατίας :)  

ΚΥΕ_20_1_2014.pdf

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Το προσθέτω και εδώ. Εξαιρετικά ενδιαφέρον.

 

Ένα περιεκτικό λινκ για τις διαδικασίες αδειοδότησης, όσον αφορά το υγειονομικό κομμάτι, από τον εξαίρετο επόπτη Α. Παπαδάκη.

 

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/ΒΕΥΗ7ΛΚ-ΙΥΦ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η υπεύθυνη δήλωση Μηχανικού για ΚΥΕ τροφίμων-ποτών (παντοπωλείο στην περίπτωσή μου), από ποιες ειδικότητες μηχανικών υπογράφεται;

 

Αναφέρει μέσα περί χώρων κύριας χρήσης-ΝΟΚ-κτηριοδομικό-πυροπροστασία κλπ για αυτό και η ερώτησή μου.

 

Εφ'όσον σε πολλές περιπτώσεις (μικρά καταστήματα) δεν απαιτείται μελέτη πυροπροστασίας αλλά η χορήγηση του πιστοποιητικού γίνεται με υπεύθυνη δήλωση του ενδιαφερόμενου, τί μας εμπλέκουν εμάς με αυτήν την υπεύθυνη δήλωση; Ούτως ή άλλως ο ενδιαφερόμενος επιχειρηματίας δεν πρέπει να απευθυνθεί στην Πυροσβεστική Υπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Η υπεύθυνη δήλωση Μηχανικού για ΚΥΕ τροφίμων-ποτών (παντοπωλείο στην περίπτωσή μου), από ποιες ειδικότητες μηχανικών υπογράφεται;

 

Αναφέρει μέσα περί χώρων κύριας χρήσης-ΝΟΚ-κτηριοδομικό-πυροπροστασία κλπ για αυτό και η ερώτησή μου.

 

Εφ'όσον σε πολλές περιπτώσεις (μικρά καταστήματα) δεν απαιτείται μελέτη πυροπροστασίας αλλά η χορήγηση του πιστοποιητικού γίνεται με υπεύθυνη δήλωση του ενδιαφερόμενου, τί μας εμπλέκουν εμάς με αυτήν την υπεύθυνη δήλωση; Ούτως ή άλλως ο ενδιαφερόμενος επιχειρηματίας δεν πρέπει να απευθυνθεί στην Πυροσβεστική Υπηρεσία;

στο πρώτο ερώτημα η απάντηση είναι εύκολη και δύσκολη μαζί.

Οι ίδιες ειδικότητες που μπορούν να υπογράφουν ΒΚΧ. Το περιεχόμενο μου φαίνεται ίδιο, μέχρι ενός σημείου.

Μετά όμως μπλέκει το πράγμα. μιλάει και για Η/Μ κλπ.

Κατά τη γνώμη μου απαιτείται μία υπογραφή πολ. μηχ., αρχ. (η όποιου άλλου δικαιούται ΒΚΧ)

και μία υπογραφή Η/Μ (ή όποιου άλλου δικαιούται Η/Μ)

Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με την 38283 επιτρέψτε μου να συμπληρώσω

ότι για ειδικά κτίρια έχει εφαρμογή το σημείο ιθ της οικ.55174/13 Απόφαση περί ΕΕΜΚ, οπότε απαιτείται άδεια δόμησης.

Επίσης, σύμφωνα με την 63234/12 (οδηγίες ΝΟΚ) η αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ από "κατάστημα" επίσης απαιτεί άδεια δόμησης.

 

Όπως καταλήγει και η Λεμπέση στο τελευταίο βιβλίο της περί ΝΟΚ:

"δεν προκύπτει η δυνατότητα να γενικευθεί ότι δεν απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης (για τα ΚΥΕ)

επειδή στις περισσότερες περιπτώσεις απαιτούνται εργασίες που δεν καλύπτονται από τις παρ. 2 και 3 του άρθρου 4 ..."

και βέβαια υπάρχουν σχεδόν πάντα τα θέματα ΑΜΕΑ και θέσεις στάθμευσης, εκτός αν το κατάστημα εμπίπτει σε κάποια εξαίρεση / μεταβατική. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.