Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογή γραμμής αιγιαλού χωρις συντεταγμένες και σταθερά σημεία


Recommended Posts

Υπαρχει γραμμη αιγιαλου και παραλίας καθορισμένη το 1980 χωρις συντεταγμένες. Αποτυπώνονται καποια κτίσματα που ειναι πανω στην παραλία και τιποτε αλλο εγω τωρα πως θα κανω την εφαρμογή του αιγιαλού?

Τα κτισματα αυτα εχουν κατεδαφιστεί και την θεση τους εχουν παρει ξενοδοχεία και μόνο.

Μια σκεψη που εκανα ειναι να παραγγειλω  αεροφωτογραφία της εποχής να φτιαξω εναν ορθοφωτοχαρτη και απο εκει  να βγάλω τα σταθερά σημεια μου, στέκει αυτη η σκέψη?

Εσεις σε παρόμοιες περιπτώσεις τι κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει γραμμη αιγιαλου και παραλίας καθορισμένη το 1980 χωρις συντεταγμένες. Αποτυπώνονται καποια κτίσματα που ειναι πανω στην παραλία και τιποτε αλλο εγω τωρα πως θα κανω την εφαρμογή του αιγιαλού?

Τα κτισματα αυτα εχουν κατεδαφιστεί και την θεση τους εχουν παρει ξενοδοχεία και μόνο.

Μια σκεψη που εκανα ειναι να παραγγειλω  αεροφωτογραφία της εποχής να φτιαξω εναν ορθοφωτοχαρτη και απο εκει  να βγάλω τα σταθερά σημεια μου, στέκει αυτη η σκέψη?

Εσεις σε παρόμοιες περιπτώσεις τι κάνετε?

λογικό το βρίσκω, αν δεν υπάρχει κανένα στοιχείο στην περιοχή χάραξης του αιγιαλού. Υποθέτω έκανες ενδελεχή έρευνα στην περιοχή ενδιαφέροντος και δεν υπάρχει κάτι άλλο όπως χαλάσματα από παλιά πλινθόχτιστες αγροικίες, σφραγισμένα ή  μη πηγάδια κλπ.

Δες μήπως από τα κτίσματα που έχουν οικοδομική άδεια βρεις επανακαθορισμό αιγιαλού και γλυτώσεις μεγάλη ταλαιπωρία έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως χω ψαξει τα παντα σε μια ακτινα 500 μετρων+ και δεν υπαρχει τιποτα. Επανακαθορισμος δεν εχει γινει δυστηχως!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το παλαιό τοπογραφικό από συμβόλαιο κάποιου από τα κτήματα με καινούργιες οικοδομές ή από τα τοπογραφικά των οικοδομικών αδειών μου ακούγεται καλό Όλο και κάποια από τα παλαιά κτίσματα που έχουν εξαφανιστεί θα είναι αποτυπωμένα εκεί , ώστε να εξαρτηθείς από αυτά και ότι όρια υπάρχουν από τα τοπογραφικά αυτά Και ο Ορθοφωτοχάρτης της ΓΥΣ ή του υπουργείου Γεωργίας του 1998 μπορεί να βοηθήσει άλλα όχι με καλή ακρίβεια ή και η Α/Φ ώστε με φωτογραμμετρικές μεθόδους να υπολογίσεις τις θέσεις των εξαφανισμένων κτιρίων με συντεταγμένες , ώστε να εξαρτήσεις το σχέδιο αιγιαλού - παραλίας 

 

Από την οικοδομική άδεια των ξενοδοχείων ίσως υπάρχει με συντετγμένες η θέση των γραμμών αιγιαλού - παραλίς ή σε σχέση με τα όρια του γηπέδου που έχει βγεί η άδεια 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Φίλε johny νομίζω όπως ανέφερε και ο GEORGE MICHEAL οτι η λύση στην περίπτωση σου είναι μονόδρομος, δλδ η φωτογραμμετρική αποδοση από τα τότε στερεοζεύγη α/φιών της ΓΥΣ, με εξάρτηση από φωτοσταθερά της ευρύτερης τότε περιοχής που εξακολουθούν και σήμερα να υφίστανται. Μάλιστα αν τα κτίσματα που σε ενδιαφέρουν στη ζώνη αιγιαλού /παραλίας υπήρχαν γύρω στο 1990, που η ΓΥΣ αεροφωτογράφησε όλα σχεδόν τα παράλια της χώρας με χαμηλές λήψεις κλ. 1:6000 - 1:8000, τότε η οριζοντιογραφική ακρίβεια φωτοαπόδοσης που μπορείς να περιμένεις είναι της τάξεως του 0.1μ.

Edited by qmd
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.