Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταφορά πληρωμένων δόσεων από τον 4014 στον 4178


panagiotis bel

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Έχω υπαχθεί στο νόμο 4014 πριν το καλοκαίρι.

 

Τον Σεπτέμβριο του 13 ο μηχανικός μετέφερε τη νομιμοποίηση μου στο νέο νόμο (4178). Εγώ εν τω μεταξύ εγώ συνέχισα να πληρώνω κανονικά τις δόσεις έως 2/1/2014 αλλά με τον παλιό κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής (αυτόν του 4014).

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν και πως αυτές οι δόσεις θα περαστούν στον καινούργιο νόμο? Θα γίνει αυτόματα ή πρέπει να κάνω κάποια διαδίκασία?

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 εκδοχές:

 

1. Να έχουν μεταφερθεί στο νέο νόμο οπότε θα φαίνεται στο σύστημα και μπορεί να σας πληροφορήσει ο μηχανικός σας γι αυτό.

2. Τα χρήματα που πληρώσατε με τον παλιό κωδικό να έχουν ήδη επιστρέψει στον τραπεζικό λογαριασμό σας και πρέπει να το ελέγξετε εσείς.

 

αν κάτι από αυτό δεν ισχύει λογικά θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 εκδοχές:

1. Να έχουν μεταφερθεί στο νέο νόμο οπότε θα φαίνεται στο σύστημα και μπορεί να σας πληροφορήσει ο μηχανικός σας γι αυτό. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ

2. Τα χρήματα που πληρώσατε με τον παλιό κωδικό να έχουν ήδη επιστρέψει στον τραπεζικό λογαριασμό σας και πρέπει να το ελέγξετε εσείς. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

αν κάτι από αυτό δεν ισχύει λογικά θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το ΤΕΕ.

 

Έχει σημασία όμως αυτό:

 

Ρωτήσατε το μηχανικό σας;;;; Tί σας απάντησε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μία ύστατη λύση για να μη χαθούν τα χρήματά σας θα είναι να επαναπροσδιορισθεί το πρόστιμο αφού τα βάλετε σαν παλιές πληρωμές.

(Δεν ξέρω αν συμφωνεί ο Ιάσονας....αλλά θεωρώ απίθανο να χαθούν οι δόσεις αυτές.)

Link to comment
Share on other sites

Πρωτίστως ενδιαφέρει η απάντηση σε αυτό:

 

Ρωτήσατε το μηχανικό σας;;;; Tί σας απάντησε;;;;;

 

Στη συνέχεια ας ρίξει και μια ματιά σε αυτό (μεταφέρω από εγχειρίδιο ΤΕΕ):

 

"......Πληρωμές μέσω των δόσεων του 4014 μετά τη μεταφορά της δήλωσης. Μετά την αποδοχή του αιτήματος μεταφοράς δήλωσης στο Ν.4178/2013, δεν είναι δυνατή πλέον η ενημέρωση του συστήματος για πληρωμές δόσεων του Ν.4014/2011. Εάν γίνουν πληρωμές δόσεων του 4014/2011 μετά τη μεταφορά, αυτές επιστρέφονται στον λογαριασμό απόρριψης* του δικαιούχου. Για να διεκπεραιωθεί σωστά η διαδικασία, η οφειλόμενη δόση πρέπει να καταβληθεί ξανά με το νέο ποσό και το νέο κωδικό του 4178, ώστε η εξόφληση να εμφανιστεί πλέον στο σύστημα του 4178. Τον λογαριασμό απόρριψης δίνει ο ιδιοκτήτης όταν πληρώνει στην Τράπεζα, προκειμένου σε αντίστοιχες περιπτώσεις να επιστρέφονται, για λόγους ασφαλείας, λάθος καταβληθέντα ποσά (αναγράφεται πάνω στο διπλότυπο είσπραξης). Εάν δεν έχει δοθεί τέτοιος αριθμός (συμβαίνει σε μερικές περιπτώσεις να μην έχει ζητηθεί, όπως είναι απαραίτητο), τα χρήματα θα πρέπει να αναζητηθούν από τον ιδιοκτήτη στο Υποκατάστημα που τα κατέβαλε......"

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.

Πελάτης πλήρωσε δύο δόσεις σε παλιό κωδικό ενώ εγώ είχα ήδη κάνει τη μεταφορά από τον 4014 στον 4178.

(Δεν είμαι ο μηχανικός του κ. Παναγιώτη που άρχισε το νήμα!)

Ξέρετε πώς μπορούν να αναζητηθούν τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

"......Πληρωμές μέσω των δόσεων του 4014 μετά τη μεταφορά της δήλωσης. Μετά την αποδοχή του αιτήματος μεταφοράς δήλωσης στο Ν.4178/2013, δεν είναι δυνατή πλέον η ενημέρωση του συστήματος για πληρωμές δόσεων του Ν.4014/2011. Εάν γίνουν πληρωμές δόσεων του 4014/2011 μετά τη μεταφορά, αυτές επιστρέφονται στον λογαριασμό απόρριψης* του δικαιούχου. Για να διεκπεραιωθεί σωστά η διαδικασία, η οφειλόμενη δόση πρέπει να καταβληθεί ξανά με το νέο ποσό και το νέο κωδικό του 4178, ώστε η εξόφληση να εμφανιστεί πλέον στο σύστημα του 4178. Τον λογαριασμό απόρριψης δίνει ο ιδιοκτήτης όταν πληρώνει στην Τράπεζα, προκειμένου σε αντίστοιχες περιπτώσεις να επιστρέφονται, για λόγους ασφαλείας, λάθος καταβληθέντα ποσά (αναγράφεται πάνω στο διπλότυπο είσπραξης). Εάν δεν έχει δοθεί τέτοιος αριθμός (συμβαίνει σε μερικές περιπτώσεις να μην έχει ζητηθεί, όπως είναι απαραίτητο), τα χρήματα θα πρέπει να αναζητηθούν από τον ιδιοκτήτη στο Υποκατάστημα που τα κατέβαλε......"

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.