Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβληματισμός για μεταπτυχιακό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Λοιπόν είμαι τελειόφοιτος πολιτικός μηχανικός και βρίσκομαι στη φάση που ΄ψάχνομαι για μεταπτυχιακό. Έχω βρει αρκετά μόνο που τώρα σκέφτομαι και κάτι άλλο..  Πάντα μου άρεσε το σχέδιο και το design κτιρίων και έχω κ μία κλίση γενικά στο σχέδιο ( πράγμα που δεν καλλιέργησα στη σχολή μου ) . Θα μπορούσα να το συνδυάσω λέτε πλέον με κάποιο  αξιόλογο τρόπο πιστεύετε ?  Να σας πω ότι δεν είμαι ξενερωμένος με τις σπουδές μου για να θέλω να αλλάξω οπωσδήποτε τομέα.  Αλλά το σκέφτομαι αυτό με το design  και έχω την εντύπωση πως θα μου άρεσε.. Να επισημάνω ότι σε συζητήσεις που έχω κάνει γι αυτό το θέμα έχω ακούσει (από 2-3 άτομα) την άποψη " Αυτά άστα για τους αρχιτέκτονες " , η οποία έχει μια βάση βέβαια..  

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω ότι σε συζητήσεις που έχω κάνει γι αυτό το θέμα έχω ακούσει (από 2-3 άτομα) την άποψη " Αυτά άστα για τους αρχιτέκτονες " , η οποία έχει μια βάση βέβαια..  

 

Μολονότι καταλαβαίνω πως δεν έχει άμεση σχέση με το δικό μας επάγγελμα, δεν πιστεύω σε απόλυτες δηλώσεις όπως η παραπάνω. Δεδομένης της αβεβαιότητας που υπάρχει στην αγορά εργασίας πρέπει να έχεις υπ' όψιν σου (και σίγουρα έχεις) ότι οι πιθανότητες να ασχοληθείς με κάτι διαφορετικό από τη διπλωματική / τον τομέα / το αντικείμενο της σχολής σου είναι πολύ μεγάλες. Επειδή δεν ξέρεις λοιπόν πως θα σου έρθουν τα πράγματα θα σε συμβούλευα να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό που να σου αρέσει. Υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις ατόμων με μεταπτυχιακό ακριβώς πάνω στο αντικείμενο που δυσκολεύτηκαν πιο πολύ από άλλους να βρουν δουλειά.Δεν υπάρχει ένας δρόμος και μια επιλογή προκειμένου να έχεις μια καλή ποιότητα ζωής. Έχεις όλο το δρόμο ανοικτό μπροστά σου και γι' αυτό μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μολονότι καταλαβαίνω πως δεν έχει άμεση σχέση με το δικό μας επάγγελμα, δεν πιστεύω σε απόλυτες δηλώσεις όπως η παραπάνω. Δεδομένης της αβεβαιότητας που υπάρχει στην αγορά εργασίας πρέπει να έχεις υπ' όψιν σου (και σίγουρα έχεις) ότι οι πιθανότητες να ασχοληθείς με κάτι διαφορετικό από τη διπλωματική / τον τομέα / το αντικείμενο της σχολής σου είναι πολύ μεγάλες. Επειδή δεν ξέρεις λοιπόν πως θα σου έρθουν τα πράγματα θα σε συμβούλευα να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό που να σου αρέσει. Υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις ατόμων με μεταπτυχιακό ακριβώς πάνω στο αντικείμενο που δυσκολεύτηκαν πιο πολύ από άλλους να βρουν δουλειά.Δεν υπάρχει ένας δρόμος και μια επιλογή προκειμένου να έχεις μια καλή ποιότητα ζωής. Έχεις όλο το δρόμο ανοικτό μπροστά σου και γι' αυτό μην αγχώνεσαι.

Συμφωνώ ! κανένα άγχος .. απλά ψάχνω..

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου αρεσει το σχεδιο και τα κτιρια, θα σου προτεινα μαστερ σε BIM (Building Information Modelling). Συνδυαζει τα ενδιαφεροντα σου με καλες προοπτικες για το μελλον. Προσφατα το εψαξα λιγο και μαλλον θα κανω dissertation πανω σ'αυτο.Τα επομενα χρονια στο UK ισως γινει υποχρεωτικο για ολα τα εργα, στην Αμερικη το χρησιμοποιουν ηδη παρα πολυ. Μπορεις να το δεις απο πολλες μεριες, πχ. σχεδιαστική, project management κλπ. Στην Αγγλια που εχω δει, εχει αρκετα μαστερ αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα.

 

http://www.findamasters.com/search/courses.aspx?DID=5&Keywords=building+information+modelling

 

Ψαξε πολυ πριν κανεις μεταπτυχιακο και δες που και πως θα σου χρησιμευσει, αυτη ειναι η γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου αρεσει το σχεδιο και τα κτιρια, θα σου προτεινα μαστερ σε BIM (Building Information Modelling). Συνδυαζει τα ενδιαφεροντα σου με καλες προοπτικες για το μελλον. Προσφατα το εψαξα λιγο και μαλλον θα κανω dissertation πανω σ'αυτο.Τα επομενα χρονια στο UK ισως γινει υποχρεωτικο για ολα τα εργα, στην Αμερικη το χρησιμοποιουν ηδη παρα πολυ. Μπορεις να το δεις απο πολλες μεριες, πχ. σχεδιαστική, project management κλπ. Στην Αγγλια που εχω δει, εχει αρκετα μαστερ αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα.

 

http://www.findamasters.com/search/courses.aspx?DID=5&Keywords=building+information+modelling

 

Ψαξε πολυ πριν κανεις μεταπτυχιακο και δες που και πως θα σου χρησιμευσει, αυτη ειναι η γνωμη μου.

Πρώτη φορά το ακούω..κοίταξα κάποια απ τα παν/μια που το έχουν ως Msc (δε βρήκα και πολλά). Μπορείς να μου εξηγήσεις με λίγα λόγια τι ακριβώς είναι γτ δεν πολυκατάλαβα απ τα μαθήματα.. είναι το ίδιο με το GIS ??? 

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν εχει σχεση με GIS μονο. Γενικα εχει πολλες παραμετρους γι'αυτο ειναι και δυσκολο να περιγραφει. Η πιο απλη απαντηση μπορει να ειναι οτι με λογισμικο BIM σχεδιαζεις ολο το κτιριο πριν κατασκευαστει, οπως ακριβως θα κατασκευαστει και αυτο το μοντελο/σχεδιο περιεχει μεχρι και το τελευταιο καρφακι ή βιδα. καλυτερα θα τα καταλαβεις στο διαδικτυο:

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Building_information_modeling

 

Οντως λιγα πανεπιστημια εχουν τετοιο μεταπτυχιακο. Φανταζομαι επειδη ειναι αρχη ακομα για το ΒΙΜ, το ιδιο γινοταν και με το project management και τωρα σχεδον ολα τα πανεπιστημια εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν εχει σχεση με GIS μονο. Γενικα εχει πολλες παραμετρους γι'αυτο ειναι και δυσκολο να περιγραφει. Η πιο απλη απαντηση μπορει να ειναι οτι με λογισμικο BIM σχεδιαζεις ολο το κτιριο πριν κατασκευαστει, οπως ακριβως θα κατασκευαστει και αυτο το μοντελο/σχεδιο περιεχει μεχρι και το τελευταιο καρφακι ή βιδα. καλυτερα θα τα καταλαβεις στο διαδικτυο:

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Building_information_modeling

 

Οντως λιγα πανεπιστημια εχουν τετοιο μεταπτυχιακο. Φανταζομαι επειδη ειναι αρχη ακομα για το ΒΙΜ, το ιδιο γινοταν και με το project management και τωρα σχεδον ολα τα πανεπιστημια

φέρνει και σε project management  πολύ.. βασικά κάτι σαν λογισμικό για management..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταπτυχιακο σε project management κανω εγω, που ειναι στ' αληθεια αρκετα διαφορετικο απο το management για επιχειρησεις. Σου ειπα το ΒΙΜ μπορεις να το δεις απο πολλες μεριες θες, μη σε παρασερνει ενα βιντεακι. Ψαξε λιγο στο ιντερνετ...για να σε βοηθησω,δες archicad, revit κλπ που χρησιμοποιουνται για ΒΙΜ μεταξυ αλλων και ειναι πιο κοντα στο σχεδιαστικο που θες εσυ.

 

Επαναλαμβανω...ψαξε πολυ πριν κανεις μαστερ. Ο,τι αλλο θες ρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Μεταπτυχιακο σε project management κανω εγω, που ειναι στ' αληθεια αρκετα διαφορετικο απο το management για επιχειρησεις. Σου ειπα το ΒΙΜ μπορεις να το δεις απο πολλες μεριες θες, μη σε παρασερνει ενα βιντεακι. Ψαξε λιγο στο ιντερνετ...για να σε βοηθησω,δες archicad, revit κλπ που χρησιμοποιουνται για ΒΙΜ μεταξυ αλλων και ειναι πιο κοντα στο σχεδιαστικο που θες εσυ.

 

Επαναλαμβανω...ψαξε πολυ πριν κανεις μαστερ. Ο,τι αλλο θες ρωτα!

είδα τα προγράμματα αυτά..είναι καθαρά αρχιτεκτονικά κ όντως έχουν ενδιαφέρον..Που το κάνεις το msc? ευχαριστημένος?? ( ρωτάω γτ τα πρώτα msc  που είχα ψάξει ήταν πάνω στο construction management )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.