Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομω και αυθαιρεσιες


Recommended Posts

Επικοινώνησες με το ΥΠΕΚΑ;

 

To <<Αυτό ισχύει μέχρι τώρα. Δεν ξέρω αν αύριο αλλάξει.>> γίνεται <<Αυτό ίσχυε μέχρι τώρα. Δεν ξέρω αν εχθές άλλαξε.>>

:)

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν επικοινώνησα γιατί ο πελάτης προχώρησε στην νομιμοποίηση. Το είχε αποφασίσει έτσι και αλλιώς, απλώς το επίσπευσε.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ που έχω σοβαρότατη εμπειρία με το συγκεκριμένο θέμα, ότι στην τράπεζα του λιμανιού, πελάτης μου είχε ασυμφωνία ΠΕΑ και Ο.Α.,Ε9  περίπου 19μ2. Παρόλο που τους έδωσα γραπτώς την συγκεκιιμένη ερωταπάντηση του ΥΠΕΚΑ (Νο. 41) επέμειναν στην θέση τους να νομιμοποιηθεί ο χώρος ( οποίος σημειωτέον δεν είναι αυθαίρετος, αλλά είναι με χρήση κατάστημα). Αφού τους απείλησα με αγωγές και λοιπά όμορφα, αυτοί δεν ίδρωσαν και επέμειναν.  Στην συνέχεια πήρα στο γνωστό τηλ. του ΥΠΕΚΑ και με μία απάθεια και χαλαρότητα μου απάντησαν πως πρέπει να είναι καθόλο νόμιμο το κτίριο, και φυσικά όταν τους παρέπεμψα στην Νο 41 ερωτ. μου απάντησαν, """"Συγγνώμη λάθος, θα το αλλάξουμε και από το site""""""!!!!!!!!!!!!!!!! Και τελείωσε η κουβέντα, πήγαμε τον πελάτη σε άλλη τράπεζα όπου μας έχουν περάσει πολύ περισσότερα μ2 αυθαίρετα παρόλο που εμείς αποτυπώσαμε την πραγματική κατάσταση η οποία δεν συμφωνούσε. Βέβαια τελικά μπορεί να έχουν μαγκέψει και αυτοι και στον έλεγχο να μας απορρίψουν, ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Σε μια αλλη περιπτωση μου τα m2 του Ε9 και αυτα που μετρησα (ιδια με αδεια) ηταν Ε9=130 και μετρημα 100. Με αποτελεσμα να ζητησουν διευκρινησεις και κατ επεκταση αλλαγη στο Ε9.

 

Τωρα για τις αυθαιρεσιες, απο την στιγμη που οι επιθεωρητες, που ερχονται να εξετασουν την εφραμογη του προγραμματος, δεν κοιταζουν λεπτομεριες της Ο.Α παρα μονο τα πιστοποιητικα-εργα-τιμολογια...προσωπικα πλεον δεν βλεπω το λογο που δεν θα πρεπει να βγαλω ΠΕΑ (για εξοικονομω) εχοντας το ακινητο μικροαυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε διαμερισματα πολυκατοικιας των 2 τελευταιων οροφων υπηρχε απο ΟΑ διαμερισμα (μεζονετα) με εσωτερικη σκαλα η οποια εκλεισε...και τωρα ειναι δυο δοιαμερισματα....τι αυθαιρεσια ειναι ....πως λογαριαζω τα τετραγωνικα? και σε ποιο διαμερισμα το πανω ή το κατω?

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στο ΥΠΕΚΑ και μου απάντησε με mail:

 

"Για το θέμα που ρωτάτε, σκόπιμο είναι να επικοινωνήσετε με την αρμόδια υπηρεσία του ΥΠΕΚΑ (ΕΥΣΕΔ), υπεύθυνη για το Προγράμμα «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον» (στο τηλέφωνο 2106969813 ή μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο σύνδεσμο http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?TabID=688). Ωστόσο σύμφωνα με τους όρους του Προγράμματος, η υπαγωγή προκειμένου να εγκριθούν παρεμβάσεις εξοικονόμησης ενέργειας, αφορά σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα.-"

 

Θα στείλω και στο "Εξοικονόμηση κατ'οίκον" και όταν πάρω απάντηση θα σας ενημερώσω. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω και εγω θεμα ! δυστυχώς. Τα μ2 του ΠΕΑ είναι σωστά, το Ε9 15 λιγότερα (ιδια με την οικοδομική αδεια)  και η ερώτηση είναι : Αν κάνει υπαγωγή στον ν.4178 πρέπει να έχει εξοφλήσει ή αρκεί να έχει πληρώσει παράβολο ή κάτι άλλο? βοήθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Θελει ολοκληρωμενη υπαγωγη, που μπορει να πραγματοποιηθει ακομα και με την πληρωμη του 30% του συνολικου προστιμου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.