Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονομω και αυθαιρεσιες


gio

Recommended Posts

Στην εφορια ορθως δηλωνει τα καθαρα τετραγωνικα μη συμπεριλαμβανομενης της φερουσας τοιχοποιιας απο φυσικα υλικα

Γιατί ορθώς ;

 

υγ. τώρα είδα και τον dib ...

 

Στην εφορία οι τοίχοι ήταν και είναι πάντα μέσα στο εμβαδόν ... στην πολεοδομία μέχρι το 2002 (άρθρο 8 παρ. 3 του ν.3044/02) !

 

Επίσης :

1) Στον προϋπολογισμό και για την αμοιβή σου όταν βγάζεις άδεια είναι μέσα.

2) Στον όγκο που υπολογίζεται το ΠΕΑ είναι μέσα.

3) Στην αμοιβή σου για ΠΕΑ είναι μέσα.

3) Στους φόρους που πρέπει να πληρώνει ο ιδιοκτήτης είναι μέσα.

 

Γενικά η αφαίρεση των τμ γίνεται από τον ΣΔ και μόνο στην άδεια ως κίνητρο για να τους κάνει κάποιος ... μόνο εκεί.

Δικηγόροι, συμβολαιογράφοι και εφοριακοί δεν γνωρίζουν τίποτε απ'αυτά ...

Αν οι φωστήρες των τραπεζών θέλουν πλήρη ταύτιση τμ ... τα παραπονά τους στο δήμαρχο (του οποίου βεβαίωση έπαιρναν όταν άρχισε το πρόγραμμα).

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Ν.4067/2012

Άρθρο 11

Παράγραφος 6 :  Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται:

Εδάφιο κβ : Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κ.λπ.. 

 
Δε με επιασες, εξοχικη κατοικια χωριου ειναι
Δε θα υπαρξει ταυτιση στα τετραγωνικα του Ε9 με τα τετραγωνικα του ΠΕΑ
Εκει θα υπαρξει το προβλημα.
Συν το οτι επειδη το ισογειο το χρησιμοποιει ως αποθηκη, το εχει δηλωμενο ως βοηθητικο χωρο στην εφορια, ενω στο ΠΕΑ θα παει ολο ως θερμαινομενος χωρος (δεν εχει θερμανση)
 
Δε εχει υπαρξει ποτε μισθωτηριο, δεν εχει μισθωθει το ακινητο ουδεποτε.
Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Ν.4067/2012

Άρθρο 11

Παράγραφος 6 :  Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται:

Εδάφιο κβ : Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κ.λπ..  OFF TOPIC - Εδώ όμως δεν χτίζουμε για να έχουμε σ.δ. αλλά έχουμε 1 υπάρχοντα τοίχο (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση) που μου καθορίζει το όριο με το γείτονα, στο μισθωτήριο και Ε9 δεν θα πρέπει να δηλώσω αυτο τον τοίχο ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε συντελεστη δομησης, ομως επι τηςουσιας δεν χτιζεται καμια κατασκευη νομιμη με φερουσα τοιχοποιια 60αρα πλεον και χωρις σκυροδεματα, οποτε προφανως και η διαταξη αυτη αφορα παλαιοτερα κτισματα.

Αν ο τοιχος αυτος ειναι κοινος για εσενα και το γειτονα και πληροι τις προδιαγραφες του κβ εδαφιου (φερων απο φυσικα ανακυκλωσιμα υλικα και οχι απλος δρομικος η μπατικος απο κανα μπλοκι ας πουμε) τοτε τον αγνοεις και στο εμβαδον δεν τον προσμετρας.

Στη δικη μου περιπτωση θα κανω αναλυτικη εμβαδομετρηση καθε επιπεδου και θα ζητησω απο τον ιδιοκτητη να δηλωσει τα ακριβη τετραγωνικα ωστε να μην εχουμε κανενα προβλημα με την αιτηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΟΚ,το ακούσαμε και αυτό σήμερα από τη λιμανίσια την Τράπεζα:
Μονοκατοικία με β' φάση Τρίτση (προσωρινή εξαίρεση από κατεδάφιση),δεν την κάνουν αποδεκτή οι μηχανικάρες της τραπέζης γιατί λέει θέλουν λέει οριστική εξαίρεση (γ΄φάση) από κατεδάφιση!!!!!!!

Όλα αυτά μολονότι:
1)Σύμφωνα με το ΦΕΚ για το εξοικονομώ (2012-03-07 ΦΕΚ675Β)κεφάλαιο2,παρ 2.1.2 σημείωση (1) κάτω-κάτω στη σελίδα αναφέρει ξεκάθαρα οτι είναι επιλέξιμα όλα της παρ 2 του αρθ 23 του Ν4014 (πλέον παρ2 αρθ 1 Ν4178),στις οποίες παραγράφους μιλάει και για αναστολή κατεδάφισης και όχι οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση
2)Σύμφωνα με την Εγκ3/13 της ΔΟΚΚ για το Ν4178 παρΣΤ.2 στην παρ 2δ του αρθ1  του Ν4178 συμπεριλαμβάνεται η β' φάση Τρίτση και το ακίνητο δε χρειάζεται υπαγωγή στο Ν4178.
3)Στο ακίνητο έχει βγει μεταγενέστερη άδεια προσθήκης ανεξάρτητης ισόγειας αποθήκης την οποία έχω προσκομίσει,στην οποία φυσικά και φαίνεται η μονοκατοικία με τη β' φάση της και όλα αναφέρονται κανονικά και με το νόμο στο στέλεχος της αδείας ,στο τοπογραφικό και στα σχέδια.Δηλαδή αυτό που δέχεται η ΥΔΟΜ,δεν το δέχεται ο μηχανικός της τράπεζας! Πόσο βασιλοκότεροι του Βασιλέως πια ρε π%%^^&% μου?!?!?!

Κοντολογίς,οι μηχανικάρες μας λένε οτι για ένα ακίνητο που μπορεί να εκδοθεί ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ,αυτό δε μπορεί να υπαχθεί στο "Εξοικονομώ",παρά τα αντιθέτως γραφόμενα των νόμων κ.λ.π.
Αυτοί είναι καλύτεροι και από τα Helpdesk του Ν4178,νομοθετούν μόνοι τους...

Υ.Γ Αυτά τα έμαθα πριν λίγο τηλεφωνικά.Εννοείται οτι έχω κλείσει ραντεβού τη Δευτέρα να πάω στην τράπεζα με τη νομοθεσία παραμάσχαλα για μάχη και κράξιμο.

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΛΕΜΕ,το πρόγραμμα το έχουν πεθάνει,δεν προχωράει καμιά υπόθεση τον τελευταίο καιρό.

Edited by Greenick
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ, σε μία περίπτωση και το έχω παγώσει προς το παρόν γιατί θέλουν οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση.

Προφανώς έχουν ''δανειστεί'' την έκφραση οριστική από την ερώτηση 38 των ερωταπαντήσεων:

 

38. Ερ.: Όταν υπάρχει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση είναι η κατοικία επιλέξιμη; Αν ναι τι νομιμοποιητικό έγγραφο πρέπει να προσκομιστεί;

Απ.: Ναι. Στην περίπτωση εξαίρεσης από κατεδάφιση βάσει των Ν.410/1968, Ν.720/1977 και Ν.1337/1983, προσκομίζεται σχετικό έγγραφο από την αρμόδια πολεοδομία από το οποίο να προκύπτει η εν λόγω εξαίρεση.

 

Δεν μπορώ να το καταλάβω, εάν βγάλεις άκρη ενημερώσέ μας αρχηγέ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.