Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομοσχέδιο περί εξασκήσεως του επαγγέλματος πολιτικού μηχανικού, αρχιτέκτονος και τοπογράφου


vagiotis

Recommended Posts

 

Η 'σοβαρή' ευρώπη.... 
Με δύο χρονάκια θα παίρνεις το βασικό πτυχίο τεχνικού, κατόπιν πρέπει να βρίσκεις εργασιακή εμπειρία σε εταιρεία με 400 €,  ταυτόχρονα, αν θέλεις, επιμορφωτικά ετήσια σεμινάρια για να αναβαθμίσεις το τπυχίο σου (με κόστος  2-3 χιλαρικάκια) και έτσι η δημόσια παιδεία θα γίνει καθαρά ιδιωτική  χωρίς να το πάρει χαμπάρι ο λαός της σοβαρής ευρώπης.

 

 

Το ότι για να πάρει κανείς πλήρες πτυχίο μηχανικού θα πρέπει να αποδείξει εργασιακή εμπειρία το βρίσκω εξόχως θετικό.

Εγώ όταν πήρα πτυχίο (με καλό βαθμό) δεν ήξερα την τύφλα μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να διαπραγματευτώ καλό μισθό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παραγρ.47:

αναφέρεται στους ΠΜ ότι το γνωστικό αντικείμενο στην γεωδαισία είναι περιορισμένο και αρα  δεν μπορεί να είναι απεριόριστο το δικαίωμα σε τοπογραφικές εργασίες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα γίνω κακιά...

Με την ίδια λογική που εσύ θέλεις να "αρχιτεκτονίζεις".

Αλλά είναι γλυκιά η διπλάσια αμοιβή των αρχιτεκτονικών από τα στατικά και δηλώνεις ότι σε βολεύει!

Και στην τελική φίλε μου, αφού υποτιμάς τους αρχιτέκτονες, γιατί κόπτεσαι να κάνεις το έργο τους;

 

 

Ρε μπράβο επίπεδο!...

 

Επίσης μπράβο στον ΣΑΔΑΣ - ΠΕΑ για τη γνωμοδότηση!

 

Τελικά εμείς το ΔΕΔΟΤΑ θα μπορούμε να το υπογράφουμε ή παίζεται ανάλογα με την κατεύθυνση?

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Ο τεχνικός καταμερισμός της εργασίας είναι το εργαλείο για τον κοινωνικό καταμερισμό

Η διάσπαση της επιστήμης σε "ειδικότητες" είναι τεχνικός καταμερισμός

Η εισήγηση-γνωμοδότηση δεν αναιρεί αντίθετα επιτείνει τον τεχνικό καταμερισμό

Η πρακτική της "ατομικής" εξάσκησης του επαγγέλματος που επέτρεπε και επέτεινε η υπάρχουσα νομοθεσία δημιούργησε στεγανά και "κεκτημένα"

Ούτε αυτά τα αντιμετωπίζει η γνωμοδότηση, αντίθετα τα καταργεί μερικά και προσθέτει κάποια άλλα στεγανά προς την κατεύθυνση της υπαλληλοποίησης και της εξαρτημένης εργασίας

Η απάντηση είναι είτε να είναι κανείς "πανεπιστήμονας" (κάτι που πολλοί νομίζουν ότι είναι) είτε η αναγνώριση της αδυναμίας των επιμέρους ειδικών να καλύψουν άλλες ειδικότητες και ο αλληλοσεβασμός και η σύμπραξη

..

αυτά

 

κι όταν βγούν οι εξετάσεις μου για τη λοβοτομή μπορεί να πω κι άλλα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη γνωμοδότηση αγαπητέ δεν έχει καμία σχέση με όσα σωστά αναφέρεις....

Η κατεύθυνση στην οποία κινείται πλέον ο ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ ποια είναι?

Η προάσπιση του δημοσίου συμφέροντος?

Η προάσπιση του ¨αρχιτεκτονίζειν" από τους "επαΐοντες"? 

Ή μήπως επιβάλλονται από την τρόικα και αυτά????

Link to comment
Share on other sites

...

Η προάσπιση του ¨αρχιτεκτονίζειν" από τους "επαΐοντες"? 

....

αγαπητέ μια ερώτηση προς εσένα για να καταλάβω.

Είναι λάθος το "αρχιτεκτονιζειν" από τους "επαϊοντες" ή είναι λάθος το "στατικίζειν" από τους "επαϊοντες"?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε, καταρχήν αυτά τα δύο δεν μπορούν να διαχωριστούν με απόλυτο τρόπο γιατί μόνο αυτός που γνωρίζει το "στατικίζειν" μπορεί να κάνει αρχιτεκτονική μελέτη με ορθολογικό τρόπο...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

συμφωνούμε.... χωρίς "στατικίζειν" δεν μπορείς να κάνεις αρχιτεκτονική σύνθεση.....

Νομίζω ομως πως κι εσύ όπως και εγω συμφωνούμε ότι άλλο το "στατικίζειν" κι άλλο στατική μελέτη, όπως κι άλλο το "αρχιτεκτονίζειν" κι άλλο αρχιτεκτονική μελέτη.

 

Εκτός κι αν προτιμάς την αρχή τα δικά σου δικά μας τα δικά μου δικά μου.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές πλέον ότι μία παραλλαγή της αρχής που αναφέρεις ακολουθεί ο ΣΑΔΑΣ: "Τα δικά σας δικά μας και τα δικά μας μάσα μας".

 

Αναφορικά τώρα με το αρχιτεκτονίζειν και το στατικίζειν, έχω δει μελέτες και "μελέτες", ένθεν και ένθεν ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.