Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μονωση Κουφωματων


nvb

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους

 

Πριν 2 μερες μου τοποθετησαν κουφωματα αλουμινιου, αφαιρωντας τα ξυλινα που ειχα. Μετα την αφαιρεση των παλιων και την τοποθετηση των νεων προεκυψε το συνηθισμενο κενο πανω απο το κουτι που βρισκεται το ρολο. Ο τροπος που μου ειπαν για το κλεισιμο του, ειναι υαλοβαμβακας + γυψοσανιδα. Εγω σκεφτομαι σαν λυση τον αφρο πολυουρεθανης (μη διογκουμενο) + γυψοσανιδα, ως καλυτερη μονωση.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας;;;;;;

 

Εχετε να προτεινετα καποια αλλη λυση;;;;;;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Φελιζολ τοποθετημενο σφινωτα προσωπο με την επιφανεια του τοιχου. Σοβατισμα απεξω με ετοιμο σοβα και υαλοπλεγμα να ¨δεσεϊ με τον παλιο.

Link to comment
Share on other sites

corsakia σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου.

 

Οταν αναφερεις "φενιζολ"  εννοεις πλακες διογκωμενης πολυστερινης;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερη μόνωση που ζητάς στο σημείο εκεί το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις πορομπετόν(ytong)....

 

Επίσης μπορείς να βάλεις πετροβάμβακα και από πάνω γυψοσανίδα.Αν δεν θες να δώσεις λεφτά για πετροβάμβακα βρες έναν ταπετσέρη που κάνει σαλόνια και πάρε αυτά τα μεγάλα σφουγγάρια που βάζουν....

 

 

Επίσης αν επιτρέπεται συνάδελφε,τι κουφώματα έβαλες και σε τι τιμή?

 

Βλέπεις ασχολούμαι με τα κουφώματα και εγώ και απλά ρωτάω ενημερωτικά να δω πόσο πιο φθηνός είμαι....Αν δεν θες να το δηλώσεις δημόσια στείλε πμ..

Edited by basilistoro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

 

Πριν 2 μερες μου τοποθετησαν κουφωματα αλουμινιου, αφαιρωντας τα ξυλινα που ειχα. Μετα την αφαιρεση των παλιων και την τοποθετηση των νεων προεκυψε το συνηθισμενο κενο πανω απο το κουτι που βρισκεται το ρολο. Ο τροπος που μου ειπαν για το κλεισιμο του, ειναι υαλοβαμβακας + γυψοσανιδα. Εγω σκεφτομαι σαν λυση τον αφρο πολυουρεθανης (μη διογκουμενο) + γυψοσανιδα, ως καλυτερη μονωση.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας;;;;;;

 

Εχετε να προτεινετα καποια αλλη λυση;;;;;;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Ποιό κενό?

15 χρόνια και δεν μου έτυχε, μα πως, έβαλες εξωτερικά ρολά και σου προέκυψε κενό ως την οροφή?

Link to comment
Share on other sites

Ποιό κενό?

15 χρόνια και δεν μου έτυχε, μα πως, έβαλες εξωτερικά ρολά και σου προέκυψε κενό ως την οροφή?

 

Όχι,απλά τα παλιά κουφώματα ήταν με το λεγόμενο καθρέφτη που το ρολό είναι μέσα στον τοίχο και εξωτερικά φαίνεται ένα μεγάλο ξύλο.Έχουν ύψος 2.40-2.60 με αποτέλεσμα όταν βάλεις καινούριο κούφωμα που έχει ύψος 2.10-2.20 να μένει αυτό το κενό από πάνω...Αυτό εννοεί ο φίλος....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 3/2/2014 at 7:06 ΜΜ, nvb said:

Καλησπερα σε ολους

 

Πριν 2 μερες μου τοποθετησαν κουφωματα αλουμινιου, αφαιρωντας τα ξυλινα που ειχα. Μετα την αφαιρεση των παλιων και την τοποθετηση των νεων προεκυψε το συνηθισμενο κενο πανω απο το κουτι που βρισκεται το ρολο. Ο τροπος που μου ειπαν για το κλεισιμο του, ειναι υαλοβαμβακας + γυψοσανιδα. Εγω σκεφτομαι σαν λυση τον αφρο πολυουρεθανης (μη διογκουμενο) + γυψοσανιδα, ως καλυτερη μονωση.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας;;;;;;

 

Εχετε να προτεινετα καποια αλλη λυση;;;;;;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

https://fenestral.gr/%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%BF%CF%85/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.