Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΓΟΚ 73, Κοινόχρηστοι ή όχι χώροι δώματος


Ευτυχία Γαν

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα την άποψη συναδέλφων γιατί δεν είμαι έμπειρη επί του θέματος και η βοήθειά σας είναι πολύτιμη!
Σε πολυκατοικία τετραόροφη του 1979 με συνεχές σύστημα δόμησης θέλουν μερικοί απο τους ιδιοκτήτες στον 4ο όροφο να φτιάξουν στέγαστρα στην περιοχή που έχω σχεδιάσει με κόκκινο και κίτρινο (το κλιμακοστάσιο που προσμετράται και στη δόμηση είναι με το πράσινο). Συμβολαιογραφικά δεν αναφέρονται πουθενά. Πήγα στην πολεοδομία, γιατί όπως ήταν φυσικό δημιουργήθηκε διαμάχη μεταξύ των ενοίκων του τελευταίου ορόφου και των υπόλοιπων, και η υπάλληλος μου είπε ότι περιοχή στο δώμα με το κίτρινο περίγραμμα ανήκει  στο διαμέρισμα γιατί δεν υπάρχει πρόσβαση απο αλλού και η περιοχή με το κόκκινο είναι κοινόχρηστη! Στην πραγματικότητα όλες οι πόρτες είναι κλειδωμένες και εκτός απο τους δύο ιδιοκτήτες του τελευταίου ορόφου κανένας δεν έχει πρόσβαση. Διάβασα τον ΓΟΚ του 1973 δεν κατάφερα να βρω κάτι ώστε να αποδεχτώ ούτε να απορρίψω την άποψη της υπαλλήλου και δεν θέλω να  απαντήσω στους πελάτες κάτι που δεν είναι σίγουρο γιατί βλέπω να λύνεται δικαστικά το θέμα!

Τι πιστεύετε είναι κοινόχρηστοι, ιδιωτικοί; Που αλλού μπορώ να ψάξω;

 

post-20420-0-92829900-1391453781.png

Link to comment
Share on other sites

το κιτρινο ειναι του διαμερισματος...αφου μονο απο το διαμερισμα υπαρχει προσβαση  σε αυτο...

Κι αν  "αυριο" εχει καποιο προβλημα υγρασιας προς τον  κατω οροφο...θα το επισκευασει ο ιδιοκτητης του πανω οροφου

ο οποιος εχει την χρηση αυτου...

ουτε ο απο "κατω" ούτε ολη η οικοδομη  θα συμμετεχουν  στα εξοδα

 

Το αλλο στο οποιο υπαρχει δυνατοτητα προσβασης απο "ολους"

αν και ειναι κλειδωμενο...  ειναι  κοινοχρηστο.

 

Το κρατανε κλειδωμενο για λογους ασφαλειας, αλλα δεν εχει αποκλειστικη χρηση κανενας....

[οπως κλειδωμενο ειναι και το λεβητοστασιο.....]

 

Κατα τα λοιπα...

 

δεν βλεπω να αποφευγετε  τα δικαστηρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Υπάρχει κάποιο άρθρο μέσα στο ΓΟΚ 73 ή κάπου αλλού που μπορεί να με βοηθήσει σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα τον καθορισμο των "αποκλειστικων χρησεων"

 

ο ν 3741/29

 

τα συμβολαια των αγοραστων με τις κατοψεις των διαιρετων χωρων...

 

ο κανονισμος της οικοδομης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν αναφέρονται στα συμβόλαια οι συγκεκριμένοι χώροι και δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας.... :sad:

Θα δω και το Ν3741/29...

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν αναφέρονται στα συμβόλαια οι συγκεκριμένοι χώροι ....

πιθανά αναφέρονται έμμεσα ώς όρια ή μη της ιδιοκτησίας.

Διάβασε με προσοχή την γραπτή περιγραφή ορίων, προς ανατολή, δύση κλπ και δες αν τα περιγράφει ως όρια που συνορεύει η ιδιοκτησία, αν δεν τα περιγράφει ή γράφει εξώστης ή κάτι άλλο και πέραν αυτής με το όριο τάδε τότε ανήκιουν στην ιδιοκτησία.

 

Γενικά είναι ζήτημα ιδιοκτησιακό και όχι ΓΟΚ, ειδικά όμως όταν απο την αρχιτεκτονική διαμόρφωση του ορόφου ένας ΄χώρος υπαίθριος έχει αποκλειστική πρόσβαση από μια ιδιοκτησία τότε ανήκει σε αυτή και τέλος χωρίς πολλά πολλά επ αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω μόνο μέσα απο τα συμβόλαια ίσως βγάλω κάποιο αποτέλεσμα, αν και με μια πρώτη ανάγνωση δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Κίτρινο περίγραμμα: Γιατί μου φαίνεται ότι έχει επίσης πρόσβαση και από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο??? ή είναι παράθυρο αυτό που υπάρχει ???

 

Κόκκινο Περίγραμμα: Επικοινωνεί με τον εξώστη του διαμερίσματος ή υπάρχει διαχωριστικό ??? (δεν μπορώ να το ξεχωρίσω)

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το κίτρινο περίγραμμα  είναι παράθυρο αυτό που υπάρχει, ενώ στο κόκκινο περίγραμμα ο χώρος  στην πραγματικότητα επικοινωνεί με τον εξώστη του διαμερίσματος.

Ακόμα δεν έχω βρει κάτι που να ξεκαθαρίζει η κατάσταση!

Edited by Ευτυχία Γαν
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.