Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγροτεμάχιο εφαπτόμενο σε εγκεκριμένο ρυμοτομικό


Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος νόμος σχετικά με το πρώτο αγροτεμάχιο μετά το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο??

>>> Εφάπτεται στο όριο του

 

(έχει 1000 τμ οπότε δεν εντάσεται στην εντός ζώνης περιοχή)

 

Σύμφωνα με το σχήμα:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ποιο άρθρο, πάντως παίρνει τους όρους δόμησης που ισχύουν για το απέναντι εντός σχεδίου οικόπεδο. Αν δεν υπάρχει δρόμος (όπως σε εσένα) κατί γράφει για κόκκινη γραμμή αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα.

Το δικό μου οικόπεδο ήταν στην ζώνη των 500μ και σε οικισμό κάτω των 2000 κατ.

Αυτά και αν βρω την νομοθεσία θα την ποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ κάτι τέτοιο θυμάμαι...

 

Στο Άρθρο 29 του ΓΟΚ αναφέρει κάτι... αλλά δεν είναι ακριβώς η περίπτωση μου ...

 

Το αγροτεμάχιο εφάπεται σε κωμόπολη με ΣΔ 0.8

 

Πάντως κοιτουσα τώρα απο το δορυφόρο και ανακάλυψα πως ο δρόμος οδηγεί σε ένα χωριο!!! οπότε και με 750 τ.μ είναι άρτια (διμηουργήθηκαν προ του '62)

 

Αλλά είμαι σίγουρος πως υπάρχει κάτι παραπάνω ....

Link to comment
Share on other sites

Το οικοπεδο που δειχνεις ειναι διπλα απο το σχεδιο και οχι απεναντι . Οταν εχεις οικοπεδο απεναντι απο σχεδιο (αναμεσα τους υπαρχει δρομος) και εχει τοποθετηθει κοκκινη γραμμη τοτε μονο παιρνεις τους ορους δομησης του απεναντι . Κοκκινες γραμμες ομως εχουν μπει πολυ λιγες και πρεπει να το θυμαται και καποιος απο την Πολεοδομια οταν θα χρειαστει να το εφαρμοσεις . Μου ειχε συμβει τετοια περιπτωση στα Γλυκα Νερα Αττικης , που ειχε βγει αδεια και ηθελα να κανω προσθηκη και κανενας απο την πολεοδομια δεν θυμοταν οτι υπηρχε κοκκινη γραμμη και με το ζορι τελικα τους επεισα (ευτυχως που υπηρχε ηδη αδεια).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Kαλησπέρα συνάδελφοι,έχω ενα κληροτεμαχιο που μπήκε στη πράξη εφαρμογής,είναι όμως στα όρια του σχεδίου και αφήνει εκτός 850τμ με πρόσωπο 40 περίπου μέτρων στον δημοτικό δρόμο που οριοθετεί το σχεδιο,τι συμβαίνει με αυτό το τεμάχιο;Υπάρχει πιθανοτητα να είναι άρτιο;

Link to comment
Share on other sites

απ οτι θυμάμαι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο σε βάθος κ έκταση ενος άρτιου οικοπέδου.

 

Δηλαδή και 7 στρέμματα να έχεις, ως άρτιο θα είναι μόνο τα π.χ. 400 τ.μ.

 

Κάνε καλύτερα έγγραφο στην πολεοδομία να σου απαντήσει εγγράφως τι ισχύει για να μην τρέχεις τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα συνάδελφοι,έχω ενα κληροτεμαχιο που μπήκε στη πράξη εφαρμογής,είναι όμως στα όρια του σχεδίου και αφήνει εκτός 850τμ με πρόσωπο 40 περίπου μέτρων στον δημοτικό δρόμο που οριοθετεί το σχεδιο,τι συμβαίνει με αυτό το τεμάχιο;Υπάρχει πιθανοτητα να είναι άρτιο;

 

Λέγοντας "πρόσωπο στο δημοτικό δρόμο" εννοείς τον περιμετρικό του σχεδίου που έχει ΡΓ στην απέναντι πλευρά;

 

Εάν ΝΑΙ, το γήπεδο θεωρείται ως εκτός σχεδίου και δεν καλύπτει το ελάχιστο όριο αρτιότητας.

 

Εάν ο περιμετρικός δρόμος έχει ΚΑΙ ΟΓ στην απέναντι πλευρά (απίθανο), τότε από το γήπεδο μπορεί να οικοδομηθεί τμήμα του με το ελάχιστο όριο αρτιότητας του απέναντι σχεδίου .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.