Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργοληπτικό πτυχίο


ΑΣΗΜΙΝΑ ΜΙΧΑΛΑ

Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας

 

Είμαι νέο μέλος του φιλόξενου χώρου σας και από την αρχή τον βρήκα ιδιαίτερα ενδιαφέρον και χρήσιμο.

 

Επωφελούμαι την συναδελφική σας φιλία και επιστημονική γνώμη και θα σας ζητήσω να με συμβουλέψετε – ενημερώσετε στο παρακάτω ζήτημα.

 

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός εγγεγραμμένο μέλος του Τ.Ε.Ε. από το 2002 και λέω να βγάλω το εργοληπτικό πτυχίο.

Λοιπόν αυτά που με προβληματίζουν είναι τα παρακάτω:

1. Δεν έχω καμία μα καμία εμπειρία και σχετική γνώση για το θέμα των δημοσίων έργων (μέχρι τώρα ασχολούμαι αποκλειστικά με Ιδιωτικά έργα, άδειες κτλ) και δεν έχω και σκοπό να ασχοληθώ με αυτά τουλάχιστον τώρα.

2. Δεν μου έχει ζητηθεί από κάποια εταιρία, απλά μου έχουν πει ότι μπορώ (όταν θα το έχω) να το βάλω σε εταιρία που αναλαμβάνει Δημόσια έργα και να παίρνω κάποιο ποσοστό από τον προϋπολογισμό του έργου χωρίς να κάνω τίποτα.

 

Εν ολίγοις αξίζει να βγάλω το Εργοληπτικό χωρίς εμένα να μου χρειάζεται άμεσα;

Θα έχω επιπλέον οικονομικές εισφορές σε Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε, ΤΕΕ ή δεν ξέρω που αλλού θα πρέπει να πληρώνω;

 

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει εργοληπτικό να το συζητήσουμε λίγο το θέμα;

 

Για την μετατροπή του τίτλου από κεφαλαία σε πεζά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι Διπλ. Πολιτικος Μηχανικός πρέπει καταρχάς να βγάλεις ΜΕΚ (Μητώο Εμπεριίας Κατασκευαστών) και σε δεύτερο στάδιο να βγάλεις ΜΕΕΠ (Μητρώο Εμπειρίας Εργοληπτικών Επειχειρήσεων.)

Ως Διπλ. Π.Μ. μπορείς να εγγραφείς στο ΜΕΚ σε πέντε κατηγορίες

Υδραυλικά

Οδοποίια

Λιμενικά

Οικοδομικά

Βιομηχανικά - Ενεργειακά

Αν έχεις εμπερία 100.000 σε δημόσια έργα ανα κατηγορία έργου μπορείς στην πενταετία να πάς καταυθείας στην τάξη Β ή Α2 για έργα μέχρι Γ.Ε και Ο.Ε της τάξης μέχρι των 300.000 ευρώ.

Αν δέν έχεις την απαιτουμενη προυπουρεσία σε κάποια από τις 5 παραπάνω κατηγορίες εγγράφεσαι στην Α τάξη για έργα μέχρι 80.000 ευρώ πράγμα συνηθές επειδή τα Λιμενικά και βιομηχανικά Ενεργειακά βρίσκεις σπάνια τέτοια προυπηρεσία.

Εφόσον βγάλεις το ΜΕΚ εγγράφεσαι και στο ΜΕΕΠ περίπου να ξέρεις για να διατηρείς ενεργό το εργοληπτικό πτυχίο το κόστος περίπου είναι 4.000 ανά μηχανικό που στελεχώνει το εργοληπτικό πτυχίο το χρόνο δίοτι αν θέλεις να εγγραφείς σε μεγαλύτερη κατηγορίας μπορείς χρησιμοποιήσεις και άλλον μηχανικό πολιτικό ή και Μηχανολόγο (ώστε να έχεις κάλυψη σε όλες τις κατηγορίες του εργοληπτιηκού πτυχίου π.χ. στην Κατηγορία των Ηλεκτρομηχανολογικών) Τώρα τα έξοδα για τις δημοπρασίες για τις μκρές κατηγορίες υπολόγιζω σε περίπου 60 ευρω την δημοπρασία (αγορά τευχών - μηχανόσημα εγγυητική συμμετοχής απο το ΤΣΜΕΔΕ - χωρίς τα έξοδα μετακίνησης αν είναι κάπου εκτώς έδρας της εταιρείας) επί περίπου 40 δημοπρασίες αν πηγένεις συνέχεια το χρόνο 2.800

Υπολόγιζε δηλάδη πέρπιου 7.000 ευρώ για εργοληπτικό πτυχίο και έξοδα δημοπρασιών (Υπολογισμένα πραγματικά έξοδα)

Αυτά σε γενικές γραμμές σε περίπτωση επιπρόσθετης πληροφορίας τα ξαναλέμε

Μάκης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.