Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια Προσθήκης Στεγάστρου σε βεράντα διαμερίσματος


Recommended Posts

Θέλω να προσθέσω ξύλινο στέγαστρο με κεραμοσκεπή σε βεράντα ή εξώστη διαμερίσματος. Δεν έχω πολλά στοιχεία στην διάθεση μου για του που θα είναι ακριβώς και μελετάω κάθε περίπτωση. Καταρχάς, μιλάμε για στέγαστρο χωρίς φέροντα στοιχεία. Δεν με ενδιαφέρει η πέργκολα που γίνεται και με μικρής κλίμακος γιατί θέλω να βάλω κεραμοσκεπή και όχι φυτά, πανιά κ.τ.λ. .

 

Από ΝΟK:

 

 

Άρθρο 2. 79. Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης.

 

Άρθρο 16. 1. Στις όψεις του κτιρίου επιτρέπονται τόσο για τα νέα κτίρια, όσο και για τις προσθήκες σε υφιστάμενα

κτίρια και εφόσον δεν δημιουργούν χώρους χρήσης του κτιρίου, αρχιτεκτονικές προεξοχές, αρχιτεκτονικά στοιχεία και συστήματα σκίασης μέγιστου πλάτους ίσου με 1/4 Δ ή 1/4 δ.
 
Άρθρο 11. 6. Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται:....ιστ. Οι κατασκευές που ορίζονται στα άρθρα 16,17 και 19 του παρόντος με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά.
 
Άρθρο 12. 4. 4. Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου δεν προσμετρώνται οι επιφάνειες των ορθών προβολών σε οριζόντιο επίπεδο:....δ. Χώρων και κατασκευών όπως ορίζονται στα άρθρα 16 και 17 με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά.

 

Σύμφωνα με όλα αυτά, πιστεύω ότι πρέπει να βγει Άδεια Δόμησης. Άρα χρειάζεται...Τοπογραφικό ΕΓΣΑ, Διάγραμμα Κάλυψης, στατικά, αρχιτεκτονικά. Επίσης θα πρέπει το στέγαστρο να είναι εντός 1/4Δ. Συμφωνείτε ?
 
 
Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρηση δεν παίζει. Είναι παλιά άδεια του 1970. Ενημέρωση...ίσως γίνεται, θα το ψάξω. 

 

Τώρα σιγά μην βγάλει ο άλλος άδεια για ένα στέγαστρο πάντως και να δώσει κάνα 2χιλιαρο....μόνο για την ΑΔΕΙΑ... :) .

Link to comment
Share on other sites

ε ας μη βγάλει κι ας το φτιάξει άνευ....

 

μετά όταν του πάει το μπουγιουρντή απο πολεοδομία (>10.000 για καλημέρα) και δεν θα μπορεί ουτε καν να το περάσει σε νόμο τακτοποίησης θα το μάθει....

Τόσο απλά. Εσύ ενημέρωσε και ας κάνει ότι θέλει μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

nik

 

τελικά, ενημέρωση, νέα άδεια...ή τίποτα?

 

ρωτάω γιατί έχω κι εγώ ίδια περίπτωση μόνο που ο πελάτης σίγουρα θα πάει νόμιμα οπότε κυρίως με ενδιαφέρει αν γίνεται η ενημέρωση.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ο χώρος της βεράντας αποτελεί βάσει της ΠΣΟΙ χώρο αποκλειστικής χρήσης του διαμερίσματος;

Παύλο άσχετο...θεωρείς ότι πρέπει να γίνεται μνεία στη σύσταση ή στην αγοραπωλησία ότι ο εξώστης αποτελεί χώρο αποκλειστικής χρήσης?

 

Αλλιώς θεωρείται κοινόχρηστο?

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.