Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία Θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


Panagiotis_H

Recommended Posts

Έχω λέβητα πετρελαίου και θέλω να βάλω αντλία θερμότητας για οικονομία στη θέρμανση

Κατέληξα σε υψηλών θερμοκρασιών είμαι ανάμεσα σε 2 μάρκες.

αν μπορεί κάποιος που έχει, ή έχει βάλει κάπου και έχει στοιχεία ας βοηθήσει

γνωρίζω από την ύπαρξη των μετρητών που έχω πως για να ζεσταθώ με το πετρέλαιο θέλω αρκετά λίτρα (>15) την ημέρα και αρκετές kwh(>15) που καίει ο καυστήρας-κυκλοφορητής

επίσης έχω ρυθμίσει το λέβητα στους 80 βαθμούς και έχω και ΖΝΧ και με θερμική κάμερα που έχω μου δίνει 78 βαθμούς στα σώματα

 

1) με την αντλία υψηλών θα έχω περίπου 60-70 βαθμούς στα σώματα?

2) θα έχω πραγματική οικονομία στο ρεύμα συνολικά?

3) θα με ζεστάνει η αντλία, ή όταν θα έχει κρύο θα πρέπει να βοηθήσει και το πετρέλαιο?

 

το σπίτι είναι Αργολίδα, κατασκευής 2005, 120 τ.μ. διπλά τζάμια κλπ

θέλω να έχω περίπου 20 βαθμούς μέσα, με μέσες εξωτερικές θερμοκρασίες περιοχής 5-15

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι οπωσδήποτε υψηλών θερμοκρασιών;Υπάρχει μελέτη απωλειών απο Μηχανολό Μηχανικό;Στα ρωτάω αυτά γιατί ενδεχομένως τα σωματά σου να μπορούν να σε ζεστάνουν και με μια αντλία μεσαίων θερμοκρασιών (55-60) και φυσικά με πολύ μικρότερο κόστος αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

η διαφορά στα ίδια kw πάντα, η διαφορά υψηλ΄ν με χαμηλών είναι κάτω των 500 ευρώ, οπότε γιατί να μην πάρω την υψηλών αφού θα μου ζεσταίνει και τα νερά χρήσης καλύτερα, και τα σώματα θα πιάνουν πιο ψηλή θερμοκρασία? (άρα και καλύτερη απόδοση)

άσε που φοβάμαι μήπως των χαμηλών θερμοκρασιών που λέει ότι πιάνει 60 βαθμούς, αν πιάνει 50 με ζόρι τί γίνεται?

αυτή τη στιγμή το σπίτι έχει σώματα πάνελ με απόδοση περίπου 17.000 kcal στους 90 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι η διαφορά είναι μόνο 500€;Πολύ μικρή μου φαίνεται.Θα πρέπει πάντως να δεις δυο πράγματα: 1.Τις θερμικές απώλειες του χώρου σου και 2. Αν τα σώματα σου τροφοδοτούμενα με 55 ή 60 βαθμούς νερό μπορουν να σου καλύψουν τις απώλειες.Η περιοχή σου πάντως,με μια πρώτη ματιά,δεν φαίνεται να έχει ανάγκη για υψηλών θερμοκρασιών.Και κάτι ακόμα,επειδή σε βλέπω δυσπιστο με το αν οι αντλίες μπορούν να βγάλουν 60 βαθμούς να σου πω ότι οι επώνυμες εταιρίες τους βγάζουν αρκεί να έχει γίνει σωστή μελέτη και εγκατάσταση.Εγώ εδώ και δυο χρόνια στο σπίτι μου ζεσταίνομαι με μια μονάδα που βγάζει 55 βαθμούς και στο πατρικό μου με μια στους 60 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

τιμές από διάφορα σάιτ που βλέπω, δεν έχουν διαφορές τόσο μεγάλες πάντως. τώρα αν είναι 400 ή 600 ευρώ δεν με πολυπειράζει.(εννοώ αφού η όλη εγκατάσταση θα πάει κοντά στα 7000 ευρώ)

γενικά το σπίτι είναι λίγο φορτωμένο από πλευράς σωμάτων, έχω δει και τον πίνακα των θερμίδων με θερμοκρασίες προσαγωγής νερού και δεν έχω πρόβλημα και με λίγο πιο κάτω να δίνει από 80 βαθμούς κελσίου που δίνει τώρα

απλά θέλω να μάθω αν είναι γενικά αξιόπιστο σαν σύστημα, την κατανάλωση σε κάποιο άλλο σπίτι και αν βγάζουν τους βαθμούς που υπόσχονται, τα ΖΝΧ αν τα ζεσταίνει καλώς,

και αν μπορείς να πεις αν εσύ είσαι ευχαριστημένος ή πόσο πλήρωνες με πετρέλαιο πριν, λίγα στοιχεία για πώς την δουλεύεις εσύ θερμοκρασίες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Η εξοικονόμηση που μπορείς να πετύχεις είναι παραπάνω απο 60%.Εγω τουλάχιστον αυτό είδα.Την αντλία την δουλεύω στους 19-21 βαθμούς στο διαμερισμά μου (55 τμ) και για την περσινή σεζόν πλήρωσα 250€ αλλά και για φέτος βλέπω παρόμοιες καταναλώσεις οπότε πάλι εκει κοντά θα πέσω.Στο πατρικό μου που είναι μονοκατοικία έκαψα απο Φλεβαρη 2012 έως Απρίλιο 2012 2.500kw/h και απο Οκτώβριο έως Απρίλιο 2013 περίπου 3.500kw/h με 21-22 βαθμούς.Και οι δυο οι περιπτώσεις είναι με σώματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν έχουν μόνο 500Ευρώ διαφορά. Συγκρίνεις ίσως πχ 20kW ΑΘ υψηλών με 20kW ΑΘ χαμηλών. Αυτό δεν είναι δίκαιο καθότι η θερμοκρασία εξόδου καθορίζει σε τι θερμοκρασία θα είναι τα σώματα, άρα και την απόδοσή τους. Από την κατασκευή του σπιτιού σε συνδυασμό με τα σώματα είναι εμφανέ ότι έχεις υπερδιαστασιολόγηση. Κατά συνέπεια, μπορείς κάλλιστα να βάλεις μια ΑΘ 60 ή 65oC. Αυτό που σε ανησυχεί για τη θερμοκρασία αν θα "πιάνεται" είναι πολύ σωστό, γι' αυτό θα πρέπει να πάρεις ΑΘ με πιστοποίηση ότι πιάνει την ονομαστική θερμοκρασία. Γενικότερα, όταν δεν υπάρχει αυτό τη θέτουν ως "επιθυμητή" κι αυτό δε μας κάνει ειδικά σε σώματα.

 

Έχε υπόψιν ότι αν χρειάζεσαι λέβητα πχ οριακά 15kW στους 80oC θα θες αντίστοιχα ΑΘ όσα ακριβώς είναι τα σώματα (±20kW) στους 60-65oC για να έχεις καλό αποτέλεσμα. Έχει σημασία και η υπερδιαστασιολόγηση. Αν έχεις μελέτη απωλειών, πέραν της απόδοσης των σωμάτων θα είναι χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

πάντως και υψηλών να βάλω, πέραν της επιπλέον αξίας που θα πληρώσω, δεν έχει κάτι το διαφορετικό έτσι δεν είναι?

ίδια λειτουργία, ίδιες ρυθμίσεις, ίδια απόδοση στους 50 βαθμούς πχ (για το cop μιλάω) νομίζω ότι είναι ίδια αυτά τα στοιχεία

 με μετρήσεις που έχω εγώ πάντως, ξέρω ότι για φέτος μέχρι τώρα έχω κάψει περίπου 400 ευρώ πετρέλαιο και άλλα 200 ευρώ ρεύμα τουλάχιστον και το σπίτι δεν είναι και ζεστό (αφού δουλεύει 1-2 ώρες την ημέρα) άρα θα φτάσω τα 1000 ευρώ για φέτος

είμαι σε κτίριο 10ετίας με 2 διαμερίσματα στο ισόγειο και εγώ μένω στον 1ο όροφο πάνω τους και λέω να βάλω μόνο για το δικό μου την αντλία

και κάπου αλλού που ρώτησα μου είπε κάποιος ότι είχε βάλει φίλος του και έκαψε γύρω στις 4.000 kwh για πέρσι.

δεν είχε περισσότερες πληροφορίες για μάρκα αντλίας ισχύ κλπ

πάντως εγώ δεν το θεωρώ πολύ ακόμα κι αυτό το ποσό. 4.000 επί 0,18 ευρώ = 720 ευρώ για σπίτι παρόμοιο με το δικό μου γιατί για να πετύχω εγώ ΜΟΝΙΜΑ τους 20 βαθμούς με πετρέλαιο θέλω πάνω από 2.000 !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.