Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανοικτά στέγαστρα σε βιοτεχνία μετράνε στη δόμηση;


Recommended Posts

Άρθρο 17

ια)Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ.

 

Μόνο εγώ καταλαβαίνω ότι ο περιορισμός στο πλάτος ισχύει μόνο όταν τα στέγαστρα κατασκευάζονται εντός πλαγίων αποστάσεων?

 Μολις έψαξα ορισμό υποχρεωτικού ακάλυπτου στο ΝΟΚ και είδα το εξής 

Αρθρο 2 

89. Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπομένης κάλυψης της περιοχής και που διαμορφώνεται με την κατάλληλη φύτευση ώστε να δημιουργείται ευνοϊκό μικροκλίμα, τόσο για το κτίριο όσο και για το οικοδομικό τετράγωνο.

 

αρα εγω πχ καταλαβαίνω το εξής αν εχουμε ενα οικοπεδο 1000 τ.μ και η επιτρεπόμενη κάλυψη ειναι 400 τ.μ  τα υπολοιπόμενα  600 τ.μ  θα είναι ο υποχρεωτικός ακάλυπτος , αν όμως έμεις εχουμε χτισει μονο 200 τ.μ  μέσα στα εναπομείναντα 200τ.μ θα μπορούσαμε να κάνουμε ενα στεγαστρο με όσο πλάτος θέλουμε αρκεί να μην υπερβούμε  τα τετραγωνικά μέτρα του υποχρεωτικού ακάλυπτου????  :confused:  :confused:  :confused:  :shock:  :shock:  :shock:

Edited by nounou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άποψή μου:

Όταν το στέγαστρο τοποθετείται στις όψεις πρέπει να κατασκευαστεί σύμφωνα με το άρθρο 16.

Όταν το στέγαστρο τοποθετείται ελεύθερο στον ακάλυπτο, τότε κατασκευάζεται σύμφωνα με το άρθρο 17 με τον περιορισμό πλάτους να ισχύει στους υποχρεωτικούς ακάλυπτους. 

Τώρα θα μου πείτε οτι η ισόγεια μπαζωμένη βεράντα που τοποθετείται το στέγαστρο σε επαφή με το κτίριο είναι κατασκευή στον ακάλυπτο... Αλλά αν σκεφτούμε ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στα στέγαστρα και τους ημιυπαιθρίους, ότι δηλαδή τα στέγαστρα είναι μη βατές επιφάνειες (οι οροφές των ημιυπαιθρίων είναι βατοί χώροι ή έχουν την δυνατότητα να είναι βατοί) και οτι τα στέγαστρα πρέπει είναι ελεύθερα απ όλες τις πλευρές ενώ οι ημιυπαίθριοι πρέπει είναι μία πλευρά μόνο, θα αντιληφθούμε ο τι χαριστικά επιτρέπεται από τον ΝΟΚ να έχουμε στεγασμένες επιφάνειες με κλειστή την μία πλευρά αλλά με περιορισμούς στις διαστάσεις στις οψεις των κτιρίων χωρίς να την μετράμε στους συντελεστές δομησης-καλυψης-όγκου. 

 

Σχετικά με την κάλυψη. Τα στέγαστρα δεν μετράνε στην κάλυψη, αρα, αν έχω έστω και ένα τετραγωνικό ελεύθερο κάλυψης στο οικόπεδο, αυτό θα μπορούσε να εφαρμοστεί οπουδήποτε στο οικόπεδο εκτός από την πρασιά και τις πλάγιες αποστάσεις. Άρα τοποθετώ το στέγαστρο ελεύθερο στο οικόπεδο φροντίζοντας η παραβίαση των πλάγιων αποστάσεων ή της πρασιάς να μην ειναι μεγαλύτερη από το 1/4Δ ή δ.

 

Άν έχω εξαντλήσει την κάλυψη με το κτίριο, κάνω ο τι δεν το κατάλαβα και δοκιμάζω την τύχη μου....  :mrgreen:

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

 Μολις έψαξα ορισμό υποχρεωτικού ακάλυπτου στο ΝΟΚ και είδα το εξής 

Αρθρο 2 

89. Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπομένης κάλυψης της περιοχής και που διαμορφώνεται με την κατάλληλη φύτευση ώστε να δημιουργείται ευνοϊκό μικροκλίμα, τόσο για το κτίριο όσο και για το οικοδομικό τετράγωνο.

 

αρα εγω πχ καταλαβαίνω το εξής αν εχουμε ενα οικοπεδο 1000 τ.μ και η επιτρεπόμενη κάλυψη ειναι 400 τ.μ  τα υπολοιπόμενα  600 τ.μ  θα είναι ο υποχρεωτικός ακάλυπτος , αν όμως έμεις εχουμε χτισει μονο 200 τ.μ  μέσα στα εναπομείναντα 200τ.μ θα μπορούσαμε να κάνουμε ενα στεγαστρο με όσο πλάτος θέλουμε αρκεί να μην υπερβούμε  τα τετραγωνικά μέτρα του υποχρεωτικού ακάλυπτου????  :confused:  :confused:  :confused:  :shock:  :shock:  :shock:

 

Προσοχή: Αναφέρεται σε οικόπεδο και όχι γήπεδο διότι ο ελεύθερος χώρος απαιτείται για τη δημιουργία μικροκλίματος σε εντός σχεδίου περιοχές, απαίτηση που δεν υπάρχει στην εκτός σχεδίου δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή: Αναφέρεται σε οικόπεδο και όχι γήπεδο διότι ο ελεύθερος χώρος απαιτείται για τη δημιουργία μικροκλίματος σε εντός σχεδίου περιοχές, απαίτηση που δεν υπάρχει στην εκτός σχεδίου δόμηση.

 

Στη δική μου περίπτωση αφορά οικισμούς κάτω των 2000 κατοικων, 

 

έχω ανεβάσει και σχετική φωτογραφία με το στέγαστρο/Η/Χ/Βεράντα  :confused:  που με προβληματίζει  ποστ #49

θα το εκτιμούσα πολύ αν ρίχνατε μια ματιά, 

ευχαριστώ πολύ! :smile:

Link to comment
Share on other sites

 Μολις έψαξα ορισμό υποχρεωτικού ακάλυπτου στο ΝΟΚ και είδα το εξής 

Αρθρο 2 

89. Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπομένης κάλυψης της περιοχής και που διαμορφώνεται με την κατάλληλη φύτευση ώστε να δημιουργείται ευνοϊκό μικροκλίμα, τόσο για το κτίριο όσο και για το οικοδομικό τετράγωνο.

 

αρα εγω πχ καταλαβαίνω το εξής αν εχουμε ενα οικοπεδο 1000 τ.μ και η επιτρεπόμενη κάλυψη ειναι 400 τ.μ  τα υπολοιπόμενα  600 τ.μ  θα είναι ο υποχρεωτικός ακάλυπτος , αν όμως έμεις εχουμε χτισει μονο 200 τ.μ  μέσα στα εναπομείναντα 200τ.μ θα μπορούσαμε να κάνουμε ενα στεγαστρο με όσο πλάτος θέλουμε αρκεί να μην υπερβούμε  τα τετραγωνικά μέτρα του υποχρεωτικού ακάλυπτου????  :confused:  :confused:  :confused:  :shock:  :shock:  :shock:

 

Η σκέψη σας είναι ορθή!!! Τα 200τ.μ. που αναφέρεται ως υπόλοιπο είναι σε τμήματα του οικοπέδου που δεν μπορούν αν οικοδομηθούν όπως το Δ.

 

Όσον αφορά την φωτογραφία είναι προφανώς στέγαστρο και όχι ημιυπαίθριος.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις - Απαντήσεις 12ης Σύσκεψης ΤΕΕ ΤΚΜΥ.ΔΟΜ Δήμων Κ.Μακεδονίας

 

8. Ερ.: Σύμφωνα με την παρ 7ια του αρθ 16 του ΝΟΚ, επιτρέπονται στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση ,και με πλάτος μέχρι 1/4Δ ή δ όταν αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακάλυπτων .

Επίσης καθορίζεται στο τέλος της παρ 7 του ίδιου άρθρου ότι το σύνολο των κατασκευών (α) και (ια) (δηλαδή πέργκολες και στέγαστρα) δεν μπορεί να υπερβαίνει το εμβαδόν της επιτρεπόμενης κάλυψης.

Η παραπάνω απαγόρευση της υπέρβασης του εμβαδού της επιτρεπόμενης κάλυψης σημαίνει ότι οι πέργκολες και τα στέγαστρα συμπεριλαμβάνονται στον συντελεστή κάλυψης ή ότι μόνο οι εν λόγω κατασκευές, ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες που υπολογίζονται στην κάλυψη, δεν μπορούν να υπερβούν την επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου?

Απ.: «Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης» (άρθρο 2 παρ 79 Ν. 4067/12).

Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου μεταξύ άλλων δεν προσμετρούνται οι επιφάνειες των ορθών προβολών σε οριζόντιο επίπεδο, χώρων και κατασκευών όπως ορίζονται στα άρθρα 16 και 17, με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτάαρ. 4δ, άρθρου 12, ν. 4067/11).

Σύμφωνα με το άρθρο 17 παρ. 7 ια και εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση, επί των ακαλύπτων χώρων επιτρέπονται στέγαστρα, με περιορισμό του πλάτους τους όταν αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων. Το σύνολο των κατασκευών των περιπτώσεων αέργολες) και ια (στέγαστρα) της παρ. 7 του άρθρου 17, του ν. 4067/11, δεν μπορεί να υπερβαίνει το εμβαδόν της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου (τελευταίο εδάφιο παρ.7, άρθρου 17, ν. 4067/11) χωρίς - όπως προαναφέρθηκε - να προσμετρούνται σε αυτήν.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

στο τεύχος οδηγιών διευκρινίζεται 'οτι στο σύνολό του το ιβ εφαρμόζεται στα πρατήρια καυσίμων μόνο. Το ΤΕΕ πάλι νομοθετεί μόνο του...

Edited by melissa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου πως οι ερωτοαπαντήσεις που κυκλοφορούν από τα διάφορα τοπικά ΤΕΕ είναι για ... τα καπνά επιβεβαιώνεται!!

 

 

Φίλε ΚΑΝΑ το -1 πηγαίνει στο περιεχόμενο της ερωτοαπάντησης και όχι σε εσένα.

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

αν είναι επί τροχών και σε βιομηχανία ή βιοτεχνία

 

τότε σίγουρα μπορείς να το "περάσεις" ως εγκατάσταση της

υ.γ

δηλ ως απαραίτητο για τη λειτουργία της  χειροκίνητο ή ρυμουλκούμενο μηχανικό εξοπλισμό

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.