Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοικτά στέγαστρα σε βιοτεχνία μετράνε στη δόμηση;


Recommended Posts

Εγώ θεωρώ ότι οι κατασκευές αυτές συνολικά δεν θα πρέπει να είναι πάνω από τα τετραγωνικά της επιτρεπόμενης κάλυψης σαν να λέμε κτίριο με εξάντληση συντελεστή 200 τ.μ. και στέγαστρο άλλα 200 τ.μ., όμως μέσα στο φορουμ κατάλαβα ότι οι περισσότεροι θεωρούν ότι κτίριο και κατασκευές δεν θα πρέπει να ξεπερνούν την επιτρεπόμενη καλυψη. Και δεν ξέρω πως μπορώ να αιτιολογησω στην υπηρεσία την άποψή μου όταν την αντιλαμβάνεται αντίθετα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O NOK, όπως σου απάντησα και σε άλλο σημείο, επαναφέρει τη λογική παλαιότερων του ΓΟΚ κανονισμών που δείχνουν την άμεση σύνδεση κάλυψης και όγκου.

Ο ΓΟΚ, σαν συνεπής μπακαλονόμος, εξυπηρετούσε μιά τιμωρητική λογική που βόλευε πολύ και τους ελέγχοντες. Μετά αναλάμβανε το εκάστοτε τοπικοπολεοδομικό καθεστώς ...

Έχουμε εθιστεί στη λογική αυτή και το χειρότερο είναι ότι όταν ζητάμε κάποια ερμηνεία παίρνουμε ακόμη απαντήσεις "υπέρ της ασφάλειας".

 

Η εφαρμογή του νόμου δε θέλει και τόση διαβούλευση ... ή μετράνε (οι εν λόγω κατασκευές) στην κάλυψη ή όχι.

Ο νόμος λέει όχι. Η υπηρεσία επίσης θα πει όχι. Έστω και με καθυστέρηση ...

 

Το "γκάλοπ" και το "σφάξε με αγά μου να αγιάσω" δε νοείται ως εφαρμογή νόμου ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στέγαστρο εντός κάλυψης π.χ. στην βεράντα ενός ορόφου που είναι σε εσοχή και τα οποία βρίσκονται σε επαφή με το κτίριο μετράνε στη δόμηση ?

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 11.6.ιστ : ... δεν μετράνε στη δόμηση οι κατασκευές του άρθρου 16 ...

 

Άρθρο 16,

 

1.    A. Στις όψεις επί του κελύφους του κτιρίου τόσο για τα νέα κτίρια όσο και για τις προσθήκες σε υφιστάµενα κτίρια και εφόσον δεν δηµιουργούν κλειστούς ή ανοικτούς χώρους χρήσης του κτιρίου, επιτρέπονται και διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε θέση και, σύµφωνα µε τον αρχιτεκτονικό σχεδιασµό:

α) αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία, β) ογκοπλαστικές προεξοχές και διακοσµητικά στοιχεία,

γ)  κινητά ή σταθερά συστήµατα σκίασης και ρύθµισης του φυσικού φωτισµού µε τα στηρίγµατά τους ...

 

2.     Εξώστες και στεγασµένοι χώροι κτιρίων µε τυχόν οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία ή κινητά συστήµατα ηλιοπροστασίας ή πέργκολες διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε όψη και όροφο του κτιρίου. Στην περίπτωση που τα οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία ή κινητά συστήµατα ηλιοπροστασίας ή οι πέργκολες στεγάζουν ή περιβάλλουν εξώστη ή δώµα ορόφου που προκύπτει από την υποχώρηση του ορόφου, δύνανται να υπερβαίνουν το µέγιστο πλάτος της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου µε την προϋπόθεση ότι δεν υπερβαίνουν το περίγραµµα του εξώστη και των περιορισµών της παραγράφου 3 του παρόντος άρθρου ή του περιγράµµατος του παραπάνω δώµατος.

Link to comment
Share on other sites

οκ καν ευχαριστώ.

 

Δηλαδή μέσα στην παραπάνω βεράντα μπορώ να φτιάξω ό,τι θέλω με υποστυλώματα π.χ. μία κεραμοσκεπή επί ξύλινων υποστυλωμάτων ό,τι εμβαδού θέλω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Μπορεί κάποιος να μου χαρακτηρίσει το συνιμμένο σύμφωνα με ΝΟΚ ? διάβασα όλο το post καθώς και τα άρθρα 16,17 δυστηχώς όμως δεν έβγαλα άκρη... Βοήθεια κάποιος :)

 

Η απόρία μου είναι αν αυτό θεωρείται εξώστης ή Η/Χ.

 

http://imgur.com/zyQqkSY

Edited by Manolis Koukoubedakis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.