Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος σε διάτρηση


 
didroug

Recommended Posts

Μην βιάζεστε να μου πείτε ότι μπερδεύτηκα γιατί το θέμα είναι από μόνο του μπερδεμένο.

 

Ωραία συμφωνούμε τότε ότι τα a και b είναι οι πλευρές της φορτιζόμενης επιφάνειας.

 

Συμφωνείτε και με τον συλλογισμό μου τότε ότι για ορθογωνικό πέδιλο ύψους h ,τετράγωνο σε κάτοψη στο οποίο εδράζεται τετράγωνο υποστύλωμα πλευράς α τότε η κρίσιμη περίμετρος είναι :

 

u = 4*(α+2h)+3πd

 

Γιατί τα προγράμματα έχω την εντύπωση ότι παίρνουν σαν a και b τις πλευρές των υποστυλωμάτων και όχι της φορτιζόμενης επιφάνειας!

 

Ακόμη και το γνωστό excelaki του Χάρη (το είχε ανεβάσει παλιά στα downloads το πρώην μέλος και ήταν πολύ δημοφιλές για όσους δεν ξέρουν) νομίζω το ίδιο λάθος κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα a και b είναι οι πλευρές των υποστυλωμάτων. Και ο τύπος για πέδιλο και ορθογωνικό υποστύλωμα γίνεται 4a+2πd. δηλαδή το u, η περίμετρος αστοχίας είναι ένα στρογγυλεμένο τετράγωνο με τέσσερα ευθύγραμμα τμήματα "a" και τέσσερα τεταρτοκύκλια ακτίνας "d".

Link to comment
Share on other sites

Τα τεταρτοκύκλια είναι 1,5d αλλά αυτό είναι άσχετο τώρα.

 

Εγώ πάντως διαβάζοντας τον ΕΚΩΣ..γιατί καταλαβαίνω ότι τα σχήματα της σ.238 , Σ.13.2.1 αφορούν στην φορτιζόμενη επιφάνεια και όχι στις πλευρές του υποστυλώματος?:confused: Δηλαδή ότι τα γραμμοσκιασμένα τμήματα είναι οι φορτιζόμενες επιφάνειες και όχι τα υποστυλώματα?

 

Αφού γράφει στο 13.2 σ.237 ότι "...η περίμετρος της κρίσιμης επιφάνειας περιβάλει την φορτιζόμενη επιφάνεια...ειδικότερα η περίμετρος αυτή καθορίζεται παρακάτω για διάφορες περιπτώσεις." ......και μετά δείχνει τα γνωστά σχήματα.

 

Επομένως τα γραμμοσκιασμένα τμήματα είναι η φ.ε.!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για θεμέλιο, τότε είναι 1d επειδή η γωνία είναι 45°. Αν είναι θεμέλιο, τότε η φορτιζόμενη επιφάνεια είναι η διατομή του υποστυλώματος.

Γενικά πολύ σπάνια συναντάμε φορτία άλλα από φορτία υποστυλωμάτων που να είναι σημαντικά σε διάτρηση.

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap κατάλαβα τι λες. Στον κώλουρο κώνο που δημιουργεί η διάτρηση γωνίας 30-45 , η φορτιζόμενη επιφάνεια είναι η μικρή βάση και όχι η μεγάλη όπως νόμιζα.

 

Επομένως με βάση την γωνία 45 για τα πέδιλα είναι u=4a+2πd.

 

Δεν διάβασα καλά το 13.1.1.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
  • 2 years later...

Καλήσπερα συνάδελφοι, να κανω κι εγω το παρθενικό μου σχόλιο στο φόρουμ θέτοντας μια ερώτηση επι του θέματος που με απασχολεί. Είμαι μισθωτός μηχανικός στο Βερολίνο και μελετάμε Project σε σεισμογενείς περιοχές της Γερμανίας (Κατα DIN και όχι EC8 στα συγκεκριμένα κρατίδια). Η ερώτηση αφορά τις διατρήσεις υποστυλώματος/πλάκας. Σύμφωνα με τις Ελληνικές απαιτήσεις πλαστιμότητας, προβλέπονται κατασκευαστικοί οπλισμοί διάτρησης? (για την παραλαβή των ροπών λόγο σεισμικής φορτισης και την εξασφάλιση πλαστικού κομβου)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είτε τοποθετείς περιμετρικά του υποστυλώματος συνδετήρες, είτε καμπτόμενους οπλισμούς.

Τόσο ο ΕΚΩΣ στο κεφ. 18 όσο και ο EC2 περιγράφουν το τρόπο διάταξης και τοποθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.