Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος σε διάτρηση


 

Recommended Posts

1. Όταν έχουμε και στις δύο διευθύνσεις κρυφοδοκούς δεν καλυπτόμαστε από τον έλεγχο διάτμησης (παίρνουν την αναγκαία τέμνουσα) των κρυφοδοκών ώστε να μην χρειαζόμαστε έλεγχο διάτρησης πλάκας? Η πάντα χρειαζόμαστε έλεγχο διάτρησης σε μυκητοειδείς πλάκες έστω και εάν έχουμε κρυφοδοκούς . Η γνώμη μου ήταν ότι κάνουμε έλεγχο διάτρησης όταν έχουμε μυκητοειδείς πλάκες με απουσία κρυφοδοκών.

 

2. Εάν κατασκευαστικά αφαιρέσουμε τις κρυφοδοκούς (οι οποίοι χρησιμεύουν για μεταφορά φορτίων στις κολώνες) και προσθέσουμε σίδερα διάτρησης είναι αρκετό?

 

Ευχαριστώ

 

Απάντηση

1. Συμφωνώ

2. Εννοείς να μελετηθεί με κρυφοδοκούς αλλά αυτές να μη γίνουν στη κατασκευή? Νομίζω ότι και ο κανονισμός αναφέρει ότι απαιτούνται αυτές οι κρυφοδοκοί.

 

Άρα δεν χρειαζόμαστε έλεγχο σε διάτρηση σε μηκυτοειδείς πλάκες λόγο της ύπαρξης κρυφοδοκών.

Link to comment
Share on other sites

ποιος εδωσε αυτες τις απαντησεις?

 

οταν λες και στις δυο διευθυνσεις κρυφοδοκους,εννοεις αν υπαρχουν υποστυλωματα κατα τις δυο.αν δλδ μπει κρυφοδοκος μονο κατα τη μια διευθυνση,χρειαζεται ελεγχο διατρησης?

Link to comment
Share on other sites

Έλεγχος σε διάτρηση απαιτείται γιατί μπορεί να μην επαρκεί το πάχος της πλάκας.

Λόγω των κρυφοδοκών έχεις οπλισμό διάτρησης (συνδετήρες) που όμως δεν είναι διατεταγμένοι όπως θα έπρεπε (βλ. §18.1. ΕΚΩΣ)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αλλά διαφωνώ διότι. Ένας κρυφοδοκός είναι τουλάχιστον 0.6 μέτρα πλάτος (το ελάχιστο που κάνω εγώ). Άρα καλύπτει πλήρως την απαίτηση οπλισμού διάτρησης σε πλαισιακούς φορείς. Σε τοιχία θα πω ότι συμφωνώ. Χρειάζεται επιπρόσθετο οπλισμό διάτρησης.

 

1. Το φέσπα δεν κάνει έλεγχο απόσχισης

2. Το φέσπα δεν κάνει έλεγχο διάτμησης πλάκας άνω τον 200 mm.

Υπάρχει κανένα προγραμματάκι?

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

για το θέμα έλεγχου διάτρησης πλάκας και κρυφοδοκοί ,το θέμα έχει καλυφθεί εδώ και αλλού από το Χάρη,όπου θέλω να του πω και συγχαρητήρια για το excel διάτρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω μπερδευτεί...!

 

Διάτρηση , κεφάλαιο 13 - ΕΚΩΣ. Σελίδα 232-233. Εκεί ορίζεται η "φορτιζόμενη επιφάνεια" . Η φορτιζόμενη επιφάνεια σχήμα 13.1 προκύπτει εάν από το υποστύλωμα σχηματίσουμε έναν κώνο με γωνία 45'.

 

Έτσι εάν έχουμε π.χ. τετράγωνο υποστύλωμα πλευράς α πάνω σε κυβικό πέδιλο ύψους h τότε η κάθε πλευρά της φορτιζόμενης επιφάνειας είναι tan45*h+α+tan45*h = α+2h. Σωστά?

 

Από τα σχήματα σ.238 και για ορθογωνικό υποστύλωμα η "κρίσιμη περίμετρος" u είναι u=2a+2b+3πd.

 

Το ερώτημα μου είναι ποια είναι τα a και b ? Είναι οι πλευρές της φορτιζόμενης επιφάνειας? Δηλαδή u = 4*(α+2h)+3πd ? .......Ή είναι οι πλευρές του υποστυλώματος? Στον ΕΚΩΣ γράφει ότι η φορτιζόμενη επιφάνεια είναι η επιφάνεια η οποία περιβάλει την κρίσιμη διατομή.

Δηλαδή να το ρωτήσω αλλιώς, στα σχήματα του ΕΚΩΣ σ.238 τα γραμμοσκιασμένα τμήματα τι είναι? Οι κρίσιμες επιφάνειες ή τα υποστυλώματα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις μπερδευτεί αδελφέ; Αφού στο σχήμα (§13.2.1 σχόλια) λέει ανά περίπτωση τί είναι τα a, d... Τις 45° που τις είδες; Είναι 30° ~ 35° (§13.1.1 σχόλια)

Link to comment
Share on other sites

13.1.1 Για μεμονωμένα πέδιλα αυτή η γωνία είναι περίπου 45ο.

 

a και b οι διαστάσεις τις φορτιζόμενης επιφάνειας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.