Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης και χώρος κύριας χρήσης


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

σε σχετικά νέα οικοδομή, μετά το 2000 υπάρχει ισόγειο κατάστημα. Δημιουργήθηκε πατάρι το όποιο εντάχθηκε στις ρυθμίσεις του 4178. Ο χώρος κάτω από το πατάρι, ο οποίος καταλαμβάνει τα2/3 της κάτοψης έχει ύψος 2,40μ .

 

1)    Για να δώσουμε βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης, εξετάζουμε με το 2,40μ που όριζε ο κτιριοδομικος και ίσχυε κατά την κατασκευή τόσο του κτηρίου όσο και του παταριού?

Ή με 2,65μ που ζητά ο ΝΟΚ (άρθρο 2 παρ.95)

 

2)    Αν προχωρήσω σε αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ τι ύψος πρέπει να έχει ο χώρος για να θεωρηθεί κύριας χρήσης?

2,40 κατά κτηριοδομικό ή 2,65μ κατά ΝΟΚ αφού η άδεια εκδίδεται σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

το έχω ρωτήσει κι εγώ σε άλλο νήμα, χωρίς απάντηση.

Και ποιος θα τη δώσει;

 

Για μεν τα υφιστάμενα, δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα πρέπει να ανακατασκευαστούν και να αποκτήσουν 2,65

ή να καταργηθούν ξαφνικά όλα τα μαγαζιά που υπάρχουν ήδη (εντάξει, όχι όλα, το 98% μόνο)

 

Για δε τα καινούρια, δηλαδή με σημερινή αίτηση άδειας αλλαγής χρήσης, δεν ξέρω πως μπορεί να αντιπαρέλθει κάποιος τον ΝΟΚ.

Λένε βέβαια κάποιοι συνάδελφοι, ότι σε κάποιες περιπτώσεις εφαρμόζεται ο ΓΟΚ, αφού ο ΝΟΚ είναι για νέα κτίρια και προσθήκες. Λένε.

Και ως παράδειγμα χρησιμοποιούν την περίπτωση νομιμοποίησης, η οποία παραπέμπεται στο άρθρο 26 του 4014, δηλαδή στον 1512 τελικά

 

Σε κάθε περίπτωση, παραμένει το πρόβλημα για τις ΒΚΧ, στις οποίες δεν ξέρουμε τι να γράψουμε

(καλύτερα που τις έβγαζε η πολεοδομία και ησυχάζαμε) 

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα για τα νομίμως υφιστάμενα δίνουμε κανονικά ΒΚΧ

Για τα τακτοποιημενα αυθαίρετα συγκρινουμε με το 2.4 ή το 2.65 ανάλογα τον χρόνο κατασκευής τους

Άλλά για τις νομιμοποιήσεις και της αλλαγές χρήσεις πρέπει να ισχύει το 2.65

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα για τα νομίμως υφιστάμενα δίνουμε κανονικά ΒΚΧ

Για τα τακτοποιημενα αυθαίρετα συγκρινουμε με το 2.4 ή το 2.65 ανάλογα τον χρόνο κατασκευής τους

Άλλά για τις νομιμοποιήσεις και της αλλαγές χρήσεις πρέπει να ισχύει το 2.65

Μα για τα ρυθμισμένα δεν μπορεί να υπάρχει κατασκευή με κανονισμό 2,65, αφού ο 4067 έπεται του 4014 (και της 28/7/2011)

και λέει και η εγκύκλιος ότι ελέγχουμε με ΓΟΚ.

Άρα εμμέσως σου λέει όλα καλά.

Εσύ όμως στην ΒΚΧ, δεν μπορείς να γράψεις "πληροί τις προδιαγραφές χώρου ΚΧ" (του σήμερα).

τι θα γράψεις; "πληροί τις προδιαγραφές χώρου ΚΧ του 1987 που βγήκε η άδεια" ;

 

Και για τις σημερινές αλλαγές χρήσεις μην είσαι απολύτως βέβαιος ότι θα είναι υποχρεωτικό το 2,65.

Άμα πάει δικαστήριο αυτό το πράγμα, μπορεί και να υπάρξει εκ των υστέρων μεταβατική,

γιατί θίγει εδραιωμένο δικαίωμα του πολίτη που το κράτος του είχε δώσει,

χωρίς να του δίνει τη δυνατότητα να θεραπεύσει την αδυναμία που του επιβάλει εκ των υστέρων

(δεν μπορεί να τροποποιήσει το ύψος της οικοδομής χωρίς να τη γκρεμίσει) 

Edited by apier
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.