Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσδιορισμός απωλειών Μ/Σ


Tatianaa

Recommended Posts

Γεια σας,

 

ενδιαφέρομαι να αντικαταστήσω κάποιους παλιούς μετασχηματιστές ΜΤ/ΧΤ (από 200KVA - 1000KVA, ηλικίες από 1968 μέχρι και 1990), με νέους, πιο αποδοτικούς (λιγότερες απώλειες πυρήνα/τυλιγμάτων).

 

Ξέρω τις απώλειες των ενεργειακά αποδοτικών, δεν ξέρω όμως αυτές των παλιών ΜΣ, ώστε να μπορέσω να συγκρίνω και να υπολογίσω την εξοικονόμηση στην ενέργειας.

 

- Υπάρχει κάποιος μπούσουλας που να λέει περίπου τις απώλειες ανάλογα με το μέγεθος και την ηλικία;

Έχω βρει το EN 50646-1 που θέτει τις ενεργειακές κλάσεις ανάλογα με τις απώλειες, αλλά οι ΜΣ που έχω είναι τόσο παλιοί που εννοείται δεν γράφουν τι ενεργειακή κλάση είναι. Χώρια που δεν ξέρω καν αν μπορώ να βρω τους κατασκευαστές τους...

 

- Υπάρχει τρόπος να μετρήσω τις απώλειες;

Ξέρω από τη σχολή τη δοκιμή βραχυκύκλωσης/ανοιχτοκύκλωσης αλλά νομίζω είναι ανεφικτή να γίνει επι τόπου. Βασικά, οι ΜΣ θα ήταν καλό να μην αποσυνδεθούν καθόλου, και η λειτουργία της εκγατάστασης να μην μετάβληθεί καθόλου όσο κάνω τις όποιες μετρήσεις.

 

- Πότε έχει "παλιώσει" ένας ΜΣ; Τι φθορές μπορεί να έχει;

 

Γενικά αυτοί που μελετάω φαίνεται να ήταν "χαλαρά" φορτισμένοι, στο 50-60% των ονομαστικών KVA δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.