Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χερσαία ζώνη λιμένα


ponireas

Recommended Posts

Θέλω να εντάξω στον Ν4178 αυθαίρετες κατασκευές και κτίσματα που βρίσκονται εντός της χερσαίας ζώνης. Την αίτηση θα την υποβάλει ο αντίστοιχος Οργανισμός Λιμένα. 

Η κρίσιμη ερώτηση που έχω να σας υποβάλλω είναι: Η χερσαία ζώνη είναι περιοχή εντός ή εκτός σχεδίου ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

για την ζωνη λιμενα μιλαει το 16/2/δ

 

το 16 σου ζηταει μονον  αιτηση, τοπογραφικο  και τεχνικη εκθεση..

 

δες περισσοτερα για την Ζωνη Λιμενα  τον ν. 2971/2001

ΦΕΚ  Α285/2001

 

υγ

 

δες και την γνωμοδοτηση  του ΝΣΚ [σελ.9]

 

εχουν ειδικο καθεστως 

 

δεν εφαρμοζονται οι διατξεις εκτος σχεδιου

ουτε για την δομηση σε  οικισμους...

http://www.pxpa.gr/wp-content/uploads/2012/11/%CE%93%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CC%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%9D%CE%A3%CE%9A-355-2008.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Dimitris ευχαριστώ για την απάντηση

Νομίζω ότι το θέμα με τα λιμάνια είναι αρκετά περίπλοκο

 

Έχω μελετήσει αρκετά το άρθρο 16 και αυτό που καταλαβαίνω είναι το εξής :

Ή δομή του άρθρου έχει ως εξής:

 

Παράγραφος 1 με τις υποπεριπτώσεις α. Έως και θ. Αρκούν τοπογραφικό και τέχν. Περιγραφή Για αυτές τις περιπτώσεις δεν υπολογίζετε ούτε παραβολο ουτε προστιμο (έκτος θ. )

 

Παράγραφος 2 υποπεριπτώσεις α. Έως ε. Περιλαμβανομένης της περίπτωσης που μας ενδιαφέρει (χερσαία ζώνη λιμένα )

 

Για την συγκεκριμένη παράγραφο δεν δίνει οδηγίες για το τι υποβάλλεται ούτε για τα πρόστιμα άρα συμπεραίνω ότι ισχύουν οι γενικές διατάξέις του 4178 ως προς τις υποχρεώσεις και τα πρόστιμα.

 

Αν λοιπών ή σκέψη μου είναι σωστή τότε τα ερωτήματά που δημιουργούνται είναι

 

1. Πως μπορεί να υπολογιστεί πρόστιμο σε δημόσια κτίρια

2. Είναι εντός ή εκτός σχεδίου

3. Έχουν οικοδομική άδειά ή όχι δεδομένου ότι εντός της ζώνης υπάρχουν και νομίμως υφιστάμενα κτίρια ;

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Tzeno πάρα πολύ ενδιαφέρουσα απόφασή.

 

Προσέξτε να δείτε πόσο στο γόνατο παίρνονται οι αποφάσεις στην Ελλάδα

Ο κύριος που συνέταξε το έγγραφο διάβασε μέχρι το άρθρο 2 που αναφαιρει τις απαγορεύσεις υπαγωγής και δεν μπήκε στον κόπο να φτάσει στο άρθρο 16 που στην παρ1 αναφέρει την κατά παρεκλιση του άρθρου 2 δυνατότητα υπαγωγής για διάφορες περιπτώσεις συμπεριλαμβανομένης της χερσαίας ζώνης.

 

Θα τους στείλω mail για να δούμε τι θα γίνει. ..

 

Πάντως το πρόβλημά μου δεν λύνεται, καμιά βοήθεια ;

Link to comment
Share on other sites

δξ  τι ειχε στο μυαλο του ο συντακτης του παραπανω εγγραφου...

 

προφανως ειναι λαθος η ερμηνεια που δινει ο συντακτης του εγγραφου οτι -δηθεν-

"εξαιρουνται της υπαγωγης απο τις διαταξειςτου ν  4178 με το αρθρο 2 κλπκλπ.."

 

[Ισως να απαντουσε στην αιτηση τακτοποιησης η οποια -μαλλον- ειχε γινει στο ονομα των χρηστων του δημοσιου χωρου...]

 

τεσπα

προκειται για  εγγραφο.. που δεν σε επηρεαζει...καθολου... ουτε το λαμβανεις υποψη σου

Εσυ πας με το ωραιο-ωραιο αρθρο 16  2...οτι υπαγονται στο νομο κατα παρεκκλιση του αρθρου 2

δ] λιμενικες εγκαταστασεις  παντος ειδους ,...και κτιρια  στη Ζωνη Λιμενος...

 

Η υπαγωγη γινεται κατα τον τροπο που  ρητα  οριζει το 16 παρ.1

 

Ολα ειναι σαφεστατατα..

 

υγ σε ποιον θα στειλεις μειλ???

 

στην αποκεντρωμενη διοικηση Αιγαίου???

 

μα αυτοι τα εκαναν  "αιγαιο πελαγος"....

τι να σου πει...

κι αν σου πει τα ιδια...εσυ θα ακολουθησεις ενα ακατανοητο εγγραφο...???

 

εσυ θα κανεις αιτηση σαν δημοσιο...μαλλον μεσω του Λιμενικου Ταμειου,  Σωματος   ή πώς λενε τον   νομιμο φορεα διαχειρησης της Ζωνης.

 

 

αρα????

 

εντιτ

το 16/2 ειναι επεξηγηματικο του 16/1

 

αρα

εισαι σε κατασκευες, κτιρια, εγκαταστασεις του Δημοσιου κατα τις διακρισεις του 16/1 α ή γ ή στ ή ζ ...

 

και πας με το 16/1 με το i, υ  και   iii

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει από πουθενά οτι η παρ2 είναι επεξηγηματική της παρ1 

 

Αν ήταν έτσι τότε όλες οι υποπεριπτώσεις θα ήταν σε μία παράγραφο και στο τέλος θα έμπαινε το:

Για τις ως άνω αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές 
χρήσης δεν καταβάλλεται παράβολο και ενιαίο ειδικό 
πρόστιμο, πλην της περίπτωσης θ΄, όπου καταβάλλε−
ται παράβολο κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου, 
εκτός των περιπτώσεων όπου αυτά χρησιμοποιούνται 
για ιδιόχρηση.
Ενώ τώρα αυτό το κείμενο βρίσκεται στο τέλος της πρώτης παραγράφου 
 
- πρόσεξε ότι στην πρώτη παράγραφο αναφέρονται όλες οι περιπτώσεις κτιρίων "δημοσίου συμφέροντος" ενώ στην δεύτερη οι περιπτώσεις "ιδιωτικού δικαίου" (κατά κανόνα)
- οι υποπεριπτώσεις i ii και iii αναφέρονται στην 1θ (κτίρια ΟΤΑ)
 
Πολύ φοβάμαι λοιπών ότι οι περιπτώσεις αυθαιρέτων εντός ζώνης λιμένα αντιμετωπίζονται με τις γενικές διατάξεις ου 4178 ως προς τα δικαιολογητικά και κυρίως ως προς τα πρόστιμα (εδώ συναντώ τα προβλήματα καταγραφής των κτιρίων στο ηλ. σύστημα του ΤΕΕ που έχω αναφέρει στα προηγούμενα post).
Αυτό διότι σε όλες τις περιπτώσεις οι οργανισμοί λιμένα, που χρησιμοποιούν και εκμεταλλεύονται το λιμάνι μαζί με την χερσαία ζώνη, είναι επιχειρήσεις ιδιωτικού δικαίου που δεν βαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμο. τα έσοδά τους είναι από την εκμετάλλευση του λιμανιού άρα εύκολα μπορούν να βρουν χρήματα για τα αυθαίρετα τους (χρεώνοντας βεβαίως τους χρήστες). 
 
Δεν προσπαθώ να συνετίσω κανέναν !!! Tο mail θα το στείλω (στα πλαίσια του ελεύθερου χρόνου μου...) για να δω αν θα απαντήσει κανείς (...) και τι θα απαντήσει. Θα έχει πολύ ενδιαφέρον δεν νομίζεται ;
 
Την αίτηση βεβαίως θα την κάνει ο Οργανισμός λιμένος αλλά επισημαίνω ότι μπορεί να την κάνει και ο ενοικιαστής αν προβλέπεται από την σύμβασή του η δυνατότητα να εκτελεί εργασίες (δύσκολο) 
Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι μετα το  "θ] των ΟΤΑ...."

τα επομενα που γραφει

"υπαγονται  στις διαταξεις του παροντος μετα την υποβολή...."

 

δεν ειναι μονον για τους ΟΤΑ

 

αλλα αφορά και ολες τις  πριν περιπτωσεις....διοτι και σε αυτες  αναφερεται η ρυθμιση.

Αλλως, αν δεν αναφερεται  και σε αυτες.],  τοτε πωςε τακτοποουνται τα α' εως η'???

 

και στη συνεχεια αναφερει οτι για τις ανω δεν καταβαλλεται κλπκλπ

εκτος των ΟΤΑ οταν δεν το εχουν για ιδιοχρηση...

Ειναι ενδιαφερον θεμα...

Θα το ψαξουμε  και αλλο...

 

Στα πλαισια της ερευνας...και βεβαια να στειλεις το μειλ...Απλα...αν  απαντησουν και  αν  επιμενουν θα απαντησεις αναλογα...

 

Τελος

 

Συμφωνώ, κατ αρχάς,  για τον μισθωτη, οτι δικαιουται ...με το 11/1/α  αν προκυπτει απο την συμβαση δικαιωμα ανοικοδομησης...

 

απλα δξ  αν επιτρεπεται  σε μισθωτη στη ζωνη λιμενα να χτισει

 

Συνηθως την ανεγερση την κανει ο φορεας με ΠΔ και ΦΕΚ... και  εκμισθωνει   με διαγωνισμο  την χρηση

Και μαλιστα στο16/2/δ  μιλαει καθαρα για "κτιρια εντος χερσαιας ζωνης λιμενος που ανηκουν σε δημοσια αρχη"

 

δλδ αν ο μισθωτης εκανε καποια δικα "του" ,   αυθαιρετα αυτα  δεν τακτοποιουνται...διοτι τα κτιρια πρεπει να ανηκουν σε δημοσια αρχη...

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι αυτά που μου λες και εγώ στην αρχή αυτό το συμπέρασμα είχα βγάλει όμως τώρα πιστεύω οτι

Οι περιπτώσεις της παραγράφου 1 δηλώνονται σύμφωνα με της γενικές διατάξεις του νομού ως προς την διαδικασία υποβολής (κατοψεις τοπογρ. Τομή φωτογρ. κα ) αλλά δεν πληρώνουν τίποτα

Εκτός της περ θ που υποβαλεις μόνο αίτηση τοπογρ και τεχν έκθεση και πληρωνεις μόνο παραβολο.

(- ιδιοχρησης )

 

Οι περιπτώσεις της παρ 2 οι οποίες αναφέρονται στο άρθρο γιατί είναι εξερεσεις του άρθρου 2 (ημόσια κτίσματα ) αλλά δηλώνονται κανονικά σύμφωνα με της γενικές διατάξεις και πληρώνουν κανονικά και πρόστιμο και παράΒόλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

μια ερώτηση

βάση ΦΕΚ  δημιουργείται το ΟΤ της χερσαίας ζώνης  και υπάρχουν και οι όροι δόμησης και οι χρήσεις

χωρίς να αναφέρονται συντεταγμένες με ΕΓΣΑ υπάρχουν θέσεις των κτιρίων στο αρχικό τοπογραφικό της χωροθέτησης

 

η ερώτηση είναι...οι θέσεις αυτές είναι δεσμευτικές ή μπορουν να είναι σε όποια θέση αρκεί ναναι μέσα στο ΟΤ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.