Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποβολή από τους μηχανικούς κατάστασης έγγραφων συμφωνιών έως 20/02/2014.


anilia

Recommended Posts

συναδελφε , οι ιδιοι βαλαν και προστιμο 1000 ευρω αν αργησεις μια μερα να καταθεσεις  χαρτια, το πηραν πισω βλέποντας ότι δν περναει.....

καλο είναι όταν βλέπουμε πραγματα με, μη λογικη  και ανεφάρμοστα , όπως εκτος από το  να κοβεις αποδειξη για 2ο ευρω, να θελουν συμφωνιες γραπτες,επικυρώσεις , χαρτοσημα και αλλα αστεια , να ξερουν ότι είναι εκτος από μη λογικο και αστειο..........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει να ζητηθούν σε πιθανό έλεγχο από την εφορία, οι συμφωνιες από το 2011 εως το 2013. Τώρα με αυτές του 2014 (τις πολλές...) θεωρείτε ότι πρέπει να κάνουμε τριμηνιαία  μα ζί με το φπα και να την καταθέσουμε στην εφορία, γιαττί πολλοί μηχανικοι αποτι μου είπε η εφορία μου το έκαναν αυτό και το 2013.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για το 2014 κάνουμε συμφωνητικό για κάθε ΑΠΥ? Διότι μέχρι τώρα εγώ έκανα π.χ. για ό,τι διέφερε από τη νόμιμη... Και κάνουμε και για βεβαιώσεις νομιμότητας? (Η νόμιμη πώς υπολογίζεται? με ώρες εργασίας?) 

Και τι γίνεται με του '13 και προγενέστερα που απ'οτι είδα από τα παραπάνω μηνύματα έχουμε κάνει όλοι άλλ'αντ'άλλων?

Link to comment
Share on other sites

εδώ κάθε 3 μηνες αλλαζουν με εγυκκλιους  το φορολογικο συστημα , λετε να ξερει κανενας υπεύθυνα τι θα γινει σε 10 μηνες;;;;;ουτε οι  ιδιοι  ξερουν,

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα θα πρεπει να κανουμε συμφωνητικο για καθε μας ΑΠΥ

Ανεξαρτητως ποσου και υπαρξη νομιμης η οχι αμοιβης.

Βασει 3919 ολα αυτα

Τωρα ο καθενας πραττει ατα το δοκουν

Προσωπικα κανω και τα κραταω σε ενα ντοσιε μεχρι να τα πεταξω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αφού πέρασε η ημερομηνία και δεν έγινε τίποτα τι το συζητάμε? Και όπως είπε ο Ινζάγκι ο καθένας πράττει όπως νομίζει. Πχ εγώ δεν κάνω μέχρι στιγμής, τώρα αύριο βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

  για να μην λεμε μονο τα αρνητικα  ,Φετος το γπσ με το προαιρετικο πεα φροντισε για εμας.....δεν θα εχουμε χαρτουρα..

ετσι που παμε, και να τα ζητησουν, δεν θα χρειαστούμε ντοσιε για συμφωνητικα ,αλλα συνδετηρα....

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το να υποβάλεις   συμφωνητικά αθεώρητα  είναι το μόνο εύκολο.

Τα συντάσσεις μόνο σου όποτε τα χρειαστείς, τα διπλοϋπογράφεις και όλα  καλά. 

Όμως  για να είναι ένα συμφωνητικό έγκυρο και αποδεκτό από την εφορία πιστεύω ότι πρέπει να είναι θεωρημένο από το ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής.

Οπότε έστω και για μία βεβαίωση αδομήτου θα πρέπει να συντάξουμε  συμφωνητικό, να στείλουμε τον πελάτη σε ένα ΚΕΠ  να θεωρήσει το γνήσιο της υπογραφής του, για τη Αθήνα  σε απόσταση τουλάχιστον 500 μ,

να μας το φέρει πίσω, να εισπράξουμε  50 ευρώ (δεν θέλω αντιρρήσεις)  και να  εκδώσουμε ΑΠΥ.

Κοιτάξτε να βρείτε γραφείο  κοντά σε ΚΕΠ, θα χάνετε τους πελάτες στο δρόμο!

Ας σοβαρευτούμε λίγο!  

 

Η γνώμη μου είναι ότι ΑΝ εφαρμοστεί κάτι τέτοιο θα είναι από ένα συγκεκριμένο ποσό και  πάνω. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εδώ δεν έχουν υποβληθεί των προηγούμενων ετών αφού ακόμα δεν είναι έτοιμη η σχετική εφαρμογή !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.