Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υποβολή από τους μηχανικούς κατάστασης έγγραφων συμφωνιών έως 20/02/2014.


anilia

Recommended Posts

το   συστημα του ΤΕΕ ειναι  για να βγαζεις  τον Α/Α να μπει στο ΠΕΑ.....

 

αυτο  που μας  ζητα  τωρα το ΥΠΟΙΚ ειναι για τον  γαμο του καραγκιοζη

 

 

με   οικοδομη   σε συνθηκες ΑΛΑΣΚΑΣ   τι περιμενουν?   να κονομησουμε  με ΠΕΑ και 4178?

 

και σε ΟΛΑ  ΑΥΤΑ  ΤΟ ΤΕΕ ειναι    μπροσταρης !!!!  αντι ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ κανει και τον ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΑ

 

δλδ ο συλλογος των αλλων επαγγελματικων κλαδων  οπως  ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ και ΙΑΤΡΩΝ  καταθετουν  κατι ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ?

 

κοβουν ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που πηρε παραταση επι παρατασεως εως την αναστολη τα προηγουμενα 2 ετη και δεν εγινε η παραμικρη κινηση ολο αυτο το διαστημα για δημιουργια μιας πλατφορμας υποδοχης της λιστας, το θεωρω εξαιρετικα απιθανο να μην ανασταλει η απαιτηση once again

 

Μεχρι που να ανασταλει και επισημα η παραλογη απαιτηση του 3919 για ιδιωτικα συμφωνητικα με τους πελατες μας, λες και η ΑΠΥ μας δεν εχει καμια ισχυ, παρα μονο ενα ιδιωτικο εγγραφο αναμεσα σε δυο συμβαλλομενους που δε θεωρειται σε καμια υπηρεσια και γινεται απλα για να γινεται.

 

Προσωπικα εχω μαζεψει κατι ντοσια τεραστια με αχρηστα ιδιωτικα συμφωνητικα, τα οποια τα σκαναρισα και βαριεμαι αφορητα να τα ανεβασω στο συστημα του ΤΕΕ. Ποσο μαλλον να κανω και λιστα για να τα υποβαλω ηλεκτρονικα στο ΥΠΟΙΚ

 

Καλο ειναι το συστημα αμοιβων να ενημερωνεται με τη συμφωνηθεισα μας, ομως δεν καταλαβαινω το λογο για τον οποιο θα πρεπει να μπαινουμε στη διαδικασια να σκαναρουμε το συμφωνητικο για να το ανεβαζουμε, απο τη στιγμη που δεν προκειται να ελεγθει, πρακτικα, ποτε απο κανεναν...

Μιλαμε για τεραστιο ογκο εργασιας, ας μη γελιομαστε. Τσαμπα να συντηρειται ενας server υποδοχης αχρηστων δεδομενων που σε λιγο καιρο θα τον ριξουν...

 

ΟΚ, δεκτη η προσπαθεια να γινουμε περισσοτερο Ευρωπη, με ηλεκτρονικα συστηματα κλπ, ομως να εχουν και καποιο αντικρυσμα ολα αυτα. Μεχρι στιγμης νιωθω πως κοροιδευουμε τους εαυτους μας...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη απάτη από τα συμφωνητικά δεν υπάρχει.....Και το ΤΕΕ είναι ο ρουφιάνος της υπόθεσης. 

Απόδειξη και τέλος, οτιδήποτε άλλο είναι αισχρό και προσβλητικό. 

Δηλαδή αμα τα βρώ με τον πελάτη και του πω υπέγραψε ότι σου έκανα τη δουλειά με 30 ευρώ τυπικό είναι, λέτε να μην το υπογράψει? Και ας έχω πάρει 500....Γιατί έτσι τα βρήκαμε. Τσάμπα χρόνος για το τίποτα...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση αυτή σε  ποιό έντυπο της εφορίας υπάρχει?Δεν αρκεί που σκανάρουμε κάθε συμφωνητικό, χρειάζεται και συγκεντρωτική? Φλομώσαμε να αποδεικνύουμε συνέχεια τα έσοδά μας τα ανύπαρκτα βεβαίως βεβαίως. Δουλειά δεν είχε ο διάολος και @@@@@@ τα παιδιά του. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το συμφωνητικό αντί νόμιμης και η γενικότερα η νόμιμη σαν ιδέα, έγινε μόνο και μόνο για να μπορεί να έχει το ΤΕΕ ρόλο. Ο νομοθέτης το έχει καταλάβει ότι όλα αυτά δεν έχουν νόημα και γι' αυτό στα ΠΕΑ τα κατάργησε μια και έξω. Το ίδιο θα γίνει παντού με όλες τις αμοιβές, απλά δεν ασχολείται κανείς μαζί μας γιατί δεν μας εκπροσωπεί κανείς.

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας επανέλθουν οι ελάχιστε νόμιμες αμοιβές. Τουλάχιστον να αμειβόμαστε ελάχιστα αξιοπρεπώς από το καθόλου σήμερα.

 

Να εισπράττει και το κράτος το ΦΠΑ του και τέλος.

 

Δηλαδή για πολλά υπάρχει το διπλότυπο είσπραξης. Γιατί να μην ισχύει αυτό και στα ΠΕΑ; Δημόσιο έγγραφο δεν εκδίδουμε; Να παίρνουμε και εμείς μια διατιμημένη αμοιβή και τέλος.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το συμφωνητικό αντί νόμιμης και η γενικότερα η νόμιμη σαν ιδέα, έγινε μόνο και μόνο για να μπορεί να έχει το ΤΕΕ ρόλο. Ο νομοθέτης το έχει καταλάβει ότι όλα αυτά δεν έχουν νόημα και γι' αυτό στα ΠΕΑ τα κατάργησε μια και έξω. Το ίδιο θα γίνει παντού με όλες τις αμοιβές, απλά δεν ασχολείται κανείς μαζί μας γιατί δεν μας εκπροσωπεί κανείς.

 

Βρε συνάδελφε έχει λυσσάξει με το ΤΕΕ. Ειλικρινά τι θες ? Ελεύθερη αγορά ? Ο καθένας να πληρώνει ό,τι θέλει και να μην δίνει λογαριασμό ? Τα έχω πει πριν από εσένα αυτά...πολλές φορές ! Να καταργηθούνε όλα. Και είδα τι κατάλαβα....Μία απορρυθμισμένη αγορά όπου ο καθένας κόβει απόδειξη 10 ευρώ, οι πελάτες πληρώνουν όποτε θέλουν και ο μηχανικός δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

 

Ξεκόλλα φίλε μου. Το ΤΕΕ δεν είναι το πρόβλημα σου. Και το ΤΕΕ δεν σου ζητάει ούτε λεφτά ούτε λογαριασμό όσον αφορά τις αμοιβές. Το ΤΕΕ έλεγχο κάνει στο να πληρωθείς 1) στην ώρα σου και 2) ένα λογικό ποσό. Πέρα από μία ουρά στην ΕΤΕ, το ΤΕΕ δεν μου προκαλεί κανένα πρόβλημα. Η νόμιμη είναι ένας μπούσουλας αμοιβής. Αλλιώς ο 23αρης μηχανικός θα κάνει στατικά 8οροφης για 300 ευρώ.

 

Και μην κοιτάτε τα ΠΕΑ και τον 4178 και λέτε για ψιλικά κάνουμε τόση χαρταδούρα...πληρωθείτε για άδεια οικοδομής εκτός συστήματος ΤΕΕ να δω τι θα καταλάβετε. 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά παλεύουμε να μειώσουμε τη γραφειοκρατία, οχι να την αυξήσουμε!!!

 

Γιατί πρέπει να στέλνω τα ιδιωτικά συμφωνητικά και στο Τ.Ε.Ε. και στο Υπουργείο Οικονομικών.

 

Δε μπορώ να τα στέλνω σε ενα φορέα ηλεκτρονικά και αυτοί μετα ξύ τους να κανουν διασταύρωση!?!?!?!?

 

Μηχανικός είμαι!!!! Αφήστε με να δουλέψω!!! Το τελευταίο καιρό εχει αναίβει κατακόρηφα ο χρόνος που δαπανάω για να φτιάχνω τα φορολογικά μου βιβλία!!! Όλο λίστες, συγκεντρωτικές κ.α.

 

Και μιας και ουτε αυτοί εχουν ετοιμη τη πλατφόρμα, ούτε και εγω εχω ετοιμάσει τη λίστα να τους στείλω μια κόπια με στικάκι απο τη λίστα Λαγκαρτ; Έτσι ρε αδερφέ, να γίνει μια πρώτη διασταύρωση!!! Πόσα ατομα εχω στο δικό μου στικάκι και πόσα στο δικό τους!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφε έχει λυσσάξει με το ΤΕΕ. Ειλικρινά τι θες ? 

 

Και μην κοιτάτε τα ΠΕΑ και τον 4178 και λέτε για ψιλικά κάνουμε τόση χαρταδούρα...πληρωθείτε για άδεια οικοδομής εκτός συστήματος ΤΕΕ να δω τι θα καταλάβετε. 

 

Να εφαρμόζει τους νόμους και να με εκπροσωπεί. Αν θέλει νόμιμες αμοιβές και αυτό θέλει και η πλειοψηφία ας το πετύχει. Αυτό το αποφασίζουμε και διατάζουμε με ενοχλεί.

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως σε διασφαλίζει, το ότι περνάς την αμοιβή σου μέσα από ένα σύστημα, ότι θα πάρεις τα λεφτά σου; Παντελώς άσχετο. Μόνο γραφειοκρατεία προσθέτει.

 

Και επειδή έχω πληρωθεί πολλές φορές από άδεια οικοδομής αλλά και ξέρω επίσης πως δούλευε η "πιάτσα" των αδειών τις καλές εποχές με τις ελάχιστες αμοιβές, να θυμίσω τα 40 και 50% εκπτώσεις στους εργολάβους.

Η ελεύθερη αγορά υπάρχει με ή χωρίς νόμιμες και ελάχιστες και ο 23άρης τα στατικά με 800 ευρώ τα έκανε και τότε και πληρωνόταν άλλος και θα τα κάνει και τώρα και με λιγότερα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με nik οι νόμιμες αμοιβές αποτελούν έναν μπούσουλα ειδικά σε περιόδους κρίσης. Και όταν kiakos μιλάς για τις εκπτώσεις 40-50% που όντως δίνονταν επί ελαχίστων, ξεχνάς ότι και τότε αυτές οι ελάχιστες αποτελούσαν τον μπούσουλα πάνω στον οποίο δίνονταν οι εκπτώσεις. Αν δεν υπήρχαν και τότε οι ελάχιστες, η ισορροπία στην αγορά θα ήταν πολύ χαμηλότερα, κάτι που θα σήμαινε βέβαια και πολύ χαμηλότερο επίπεδο μελετών. Αυτά όσον αφορά στο ύψος των αμοιβών μας. Τώρα το γεγονός ότι η πληρωμή της αμοιβής περνάει μέσα από ένα ηλεκτρονικό σύστημα μέσω του οποίου μπορεί να γίνει άμεσα διασταύρωση για το αν και πότε αυτή έχει πληρωθεί, αποτελεί ένα βασικό μέσο εξασφάλισης ότι αυτή θα γίνει σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα.

 

Δεν είναι το ΤΕΕ το πρόβλημα μας χωρίς να σημαίνει βέβαια αυτό ότι η εκπροσώπηση του είναι αυτή που θα έπρεπε. Αλλά όπως συνηθίζω να λέω η εκάστοτε διοίκηση ψηφισμένη από εμάς είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.