Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λογισμικό ASPEN


CConstantine

Recommended Posts

  • 2 years later...

Γεια σας και απο εμένα.

Βλέπω ότι δεν έχει απαντήσει κανείς σε αυτό το θέμα αλλά θα ξαναρωτήσω διότι με ενδιαφέρει. Υπάρχει κάποιος που να χρησιμοποιεί το ASPEN ή το SuperPro Designer;

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω προγράμματα αφορούν κατά κύριο λόγο την ειδικότητα του χημικού μηχανικού (σχεδιασμός – υπολογισμοί τεχνικής και οικονομικής φύσεως-προσομοίωση διεργασιών χημικών βιομηχανιών) με εξαίρεση μόνο τον σχεδιασμό εναλλακτών θερμότητας ( ASPEN-ONE E.D.R.) και ίσως δοχείων πίεσης (το τελευταίο το αναφέρω με ιδιαίτερη επιφύλαξη).

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό συνάδελφε και γι' αυτό με ενδιαφέρουν (σχεδιασμό-προσομείωση βιοαντιδραστήρων).

Απλά επειδή είναι κάπως εξειδικευμένα, αναρωτιέμαι αν καποιος μέσα στο φορουμ τα έχει χρησιμοποιήσει.

Και αν ναι, θα ήθελα να μάθω αν υπαρχει κάποιος τρόπος να τα μάθει κάποιος, πόσο δύσκολα ή ευχρηστα είναι και διάφορες άλλες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Λογισμικό 20.995 $ μάλλον δύσκολο να το βρεις και να το μάθεις.

Επειδή όμως έχω την εντύπωση ότι κάπου έχω δεi το manual εάν θέλεις πες μου να το ψάξω.

Edited by geotsimb
Link to comment
Share on other sites

στείλε μου ένα μειλ. εχω πολλά tutorials να σου στείλω. ΑΛλα και εσυ μπορεις να κατεβάσεις μερικά. Δωρεάν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.