Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα επιβολή κυρώσεων σε Ενεργειακό Επιθεωρητή από το ΥΠΕΚΑ


Engineer

Recommended Posts

Σωπα ρε μεγαλε...

19 ΠΕΑ για μενα δεν ειναι ουτε το 4% οσων εχω κανει...

Απιθανο ειναι να εχω κανει λαθη σε 19 ΠΕΑ?

Αναφερθηκε ποιας χρονολογιας ειναι τα ΠΕΑ?

Το 2011 δεν ξεραμε που πατουσαμε και που βρισκομασταν

Αναφερθηκε τι λαθη εγιναν?

ΟΚ, εφαρμοσε πλημελως τα καθηκοντα του... Δηλαδη? Δεν ειχε φυλλο ελεγχου στο λεβητα? Χεστηκε η φατμε στο γενι τζαμι...

Δε λαμβανε υποψιν τη ΜΘ και επαιρνε τα μεγιστα του ΚΘΚ? Ξαναχεστηκε η φατμε στο γενι τζαμι...

Δεν πηγαινε καν στις αυτοψιες? ΟΚ πασο, κουβεντα δε λεω...

Εβαζε αυτοματισμους Α για να ανεβει το κτηριο? Εφαρμοζε εξωτερικες θερμομονωσεις εκει που δεν υπηρχαν?

 

Ποια ακριβως ηταν τα λαθη του? Κρεματε ετσι ευκολα καποιον μερικοι χωρις καλα καλα να ξερετε τι σφαλματα εχει διαπραξει και τις συνθηκες με τις οποιες αυτα εγιναν

 

Αμεσως κρεμασμα... Κατουρηστε λιγο και μερικοι... Δεν ηρθε και το τελος του κοσμου με την παραδειγματικη τιμωρια καποιου, ουτε θα ανοιξουν οι δουλειες ξαφνου...

 

1000 φορες καλυτερα εντατικοτεροι ελεγχοι σχεδον σε ολους μας και μικροτερες ποινες, παρα σπανιοι ελεγχοι και βαρβατα προστιμα...

 

Οπως η παραβιαση του κοκκινου σηματοδοτη. Μια φορα να περασεις εφαγες 700αρι στο κεφαλι. Ομως οι ελεγχοι πιο αραιοι κι απο το σπανια... "Σιγα, εμενα θα πιασουν?" λεει ο αλλος και συνεχιζει...

 

Δε λυνονται ετσι τα προβληματα με τα βαρβατα προστιμα...

Άποψη σου την οποία σέβομαι αλλά ουδόλως συμμερίζομαι! Δυστυχώς ο Έλληνας μόνο με βαριές καμπάνες ταρακουνιέται ή στην καλύτερη βάζει μυαλό. Διαφορετικά θα είναι μια ζωή της νοοτροπίας "έλα μωρέ τώρα, σε 19 μόνο ΠΕΑ έκανα λάθος..!!" Ευτυχώς δεν σκέφτονται όλοι έτσι κάτι που με κάνει να πιστεύω οτι υπάρχει ακόμα ελπίδα..

 

Υ. Γ. Σε παραπέμπω σ αυτό που έγραψα στο δεύτερο πόστ μου για το ίδιο θέμα (λίγο πιο κάτω απ το πρώτο ποστ) 

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν καταλαβες καλα.

Δε συμμεριστηκα την αποψη του "ελα μωρε, μονο σε 19 εκανε λαθος, πως κανετε ετσι?"

Απλα δε μπορω να δεχθω το "λαικο αιτημα" για παραδειγματικη τιμωρια καποιου "συναδελφου" που υπεπεσε σε καποια λαθη, μη γνωριζοντας τι λαθη εκανε, ποτε τα εκανε, ποια η συχνοτητα αυτων στο συνολο της δουλειας του στο συγκεκριμενο τομεα και λοιπους παραγοντες που μπορει καλλιστα να επηρεασουν την τελικη τιμωρια...

Δε μπορουμε να ζηταμε ετσι για πλακα χοντρα προστιμα και παραδειγματικες τιμωριες χωρις να ξερουμε αν οντως τις αξιζουν οι συγκεκριμενοι...

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι κανείς δεν έχει κάνει ποτέ λάθη...Κυρίως όσοι ασχοληθήκαμε στην αρχή, χωρίς σεμινάρια χωρίς τίποτα έτσι? Και εγώ θυμάμαι στο πρώτο είχα βάλει u τοίχου 3.4....μπετόν σκέτο!! Ε, και? Τι να κάνουμε, έτσι το είχα δει τότε. Σε άλλα στην αρχή δεν είχα καταλάβει αυτό με την υπερδιαστασιολόγηση και έβαζα ότι το φ.ε καρφί....Μεγάλη ζημιά...

Μου αρέσει που κάποιοι λέτε για απουσία αυτοψίας κτλ...Που το ξέρετε? Λέει πουθενά η απόφαση ότι δεν πήγε? Μπορεί και να μην πήγε αλλά το ξέρετε στάναρντ? Δικαστές που διψάτε για αίμα.. Μετά λένε κάποιοι για αμοιβές των 50 κτλ...Αμα ο άλλος γουστάρει να παίρνει τόσα και να κάνει σωστά τη δουλειά του πιο το πρόβλημα? Δεν απελευθερώθηκαν οι αμοιβές? Τόσο θέλει τόσο το κάνει. Σημαίνει πάντα ότι είναι σώνει και καλά λάθος? 

Ξέρω κάτι τύπους που κράζουνε διαρκώς χωρίς να έχουν ούτε ένα ΠΕΑ καταγεγραμμένο, λες και με το κράξιμο θα αυξήσουν τους πελάτες..

Μήπως υποσυνείδητα η επιθυμία είναι, να τους φάνε όλους να μείνω εγώ? Ετσι ξέρω και γω...  

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι από εδώ έχουν την εντύπωση ότι τα ΠΕΑ στα οποία υπέπεσε να κάνει λάθος ο συνάδελφος έχουν να κάνουν με χοντράδες, και είναι πολύ πιθανό για αυτό να τον έλεγξαν, πως αλλιώς θα τον έπιασαν; γνωρίζουμε πως εξετάζονται αυτές οι καταστάσεις; είναι μέσο κλήρωσες, έχει να κάνει με τον όγκο και ρυθμό κατάθεσης πιστοποιητικών, με την μη καταχώρηση πληροφορίων, με καταχώρηση ΠΕΑ με πληροφορίες που παρουσιάζονται σε πάνω από ένα ΠΕΑ, όλα τα ΠΕΑ έχουν την ίδια ενεργειακή απόδοση, αν ένα ΠΕΑ διαφέρει με ένα ΠΕΑ στο ίδιο κτίριο που έχει κάνει άλλος μηχανικός κατά πάνω από 2-3-4 κατηγορίες;;;; ας μην ξεχνάμε ότι καταθέτουμε xml αρχεία και όλη η διαδικασία πραγματοποιείται ηλεκτρονικά είναι πολύ εύκολο να γίνουν όλοι οι παραπάνω έλεγχοι που ανέφερα σε δευτερόλεπτα...... 

 

 

όπως αναφέρθηκα και στο προηγούμενο μου ποστ όλοι μας κάνουμε λάθη, και δεν θα κρεμαστούμε για αυτά!!! Μία παρένθεση, υπάρχουν λάθη και λάθη, τόσοι συνάδελφοι καθημερινά σπαταλάμε άπειρες ώρες σε φόρουμ επιμελητήρια και πολεοδομίες να βγάλουμε άκρη πριν εκτελέσουμε μία εργασία και πριν δώσουμε μία ριμαδοαπάντηση και κάποιο που δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να διαβάσουν ένα κείμενο νόμου, δυστυχώς δεν έχουν όλοι το σθένος να αρνηθούν μία δουλεία έστω και αν ξέρουν ότι είναι πέραν των δυνατοτήτων τους και γι αυτό ξανά λέω ότι το γίνεται σε αυτήν την χώρα έχει να κάνει με το τι κάνει ο καθένας προσωπικά 

 

 

αυτό που όλοι καταδικάζουμε είναι τον αντιεπαγγελματισμό που τυγχάνει να προσβάλει όλους μας καθώς και τον αθέμιτο ανταγωνισμό που προκαλείται από την έλλειψη της μη παροχής των απαιτούμενων υπηρεσιών όπως είναι η αυτοψία, νομίζω ότι κάποια πράγματα είναι αυτονόητα, αν τώρα η δουλεία είναι άψογη και ο συνάδελφος θέλει να λάβει χαμηλή αμοιβή είναι διαφορετικό θέμα προς συζήτηση..

Edited by Anastasioz
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλη μου λυπη διεκρινα χαιρεκακια στα ποστ αρκετων σε αυτο το Thread και δεν καταλαβαινω το λογο

Αντε και τιμωρηθηκε... Και? Θα υπογραφει αλλος...

Εξαφανιστηκε απο την πιατσα? Εξαλειφθηκε ενα μειζον προβλημα? Θα αλλαξει κατι στον επαγγελματικο μας οριζοντα απο αυριο που δε θα ειναι ΑΥΤΟΣ μπροστα μας?

 

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω μερικους, δεν ξερω αν ο ανταγωνισμος εχει διαμορφωσει αυτες τις αποψεις η υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν...

 

Για μενα, το λεω και θα το ξαναλεω για παντα

Ο τροπος καταπολεμησης του λαμογιου δεν ειναι η βαρια τιμωρια και ο φοβος.

Ειναι η σιγουρια της ανευρεσης του και της επιβολης προστιμου για καθε λαθος του που θα του προσδωσει ενας τακτικος ελεγχος, με τα σωστα κριτηρια παντοτε

Δεν εχει νοημα να ασχολουνται 5 νοματαιοι στην ΕΥΕΠΕΝ (τυγχανει να γνωριζω καποια ατομα απο εκει μεσα και ειναι πραγματικα αξιεπαινη η δουλεια τους αλλα ειναι πολυ λιγοι και μονοι για να σηκωσουν τετοιο βαρος) με ολοκληρη την Ελλαδα και να περιμενουμε τακτικους ελεγχους και συχνα μικρα προστιμα.

Πρεπει επιτελους (και λυπαμαι πολυ που το λεω) να δοθει καποιο κινητρο στο λαμογιο να κανει σωστα τη δουλεια του. Το κινητρο δεν ειναι ο εκφοβισμος μεσω ενος τεραστιου προστιμου αν τον πιασουν γιατι την Ελληνικη νοοτροπια δυστυχως τη γνωριζουμε... Ελα μωρε, εμενα θα πιασουν?

Και ουτε ειναι παραδειγμα για αυτον η τιμωρια ενος αλλου ΕΕ με βαρυτατο προστιμο οταν ειναι μια στο τοσο... Παλι το "ελα μωρε" θα υπερισχυσει και θα διαιωνιστει αυτη η κατασταση

 

Απο την αλλη χαιρομαι που υπαρχουν και ευσυνειδητοι συναδελφοι που εκτελουν στον καλυτερο δυνατο βαθμο τα καθηκοντα τους ως ενεργειακοι επιθεωρητες.

 

Παω να συνεχισω το ΠΕΑ μου, να απολαυσω αυριο την αγοραστικη αξια ενος πορτοκαλι χαρτονομισματος που θα λαβω ως αντιτιμο  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, για 50€ εσύ δηλαδή κάνεις ενεργειακή επιθεώρηση όπως πρέπει; Αρχίσαμε να δουλευόμαστε και μεταξύ μας μου φαίνεται...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

επιασαν  εναν  μεσα  σε  3 χρονια  και  κατι  τρεχει  στα  γυφτικα 

χιλιαδες  εκδιδουν  μαιμου  πιστοποιητικα  .

χωρις  καν  επισκεψη  στον  χωρο  της  επιθεωρησης .

Ας  ξεκινησουν  οι  ελενχοι  απο  μητρωα  που  εκδιδουν  και  υπογραφουν 

1-2     πιστοποιητικα  την  ημερα    τους  ξερουν  αλλωστε    και  μετα  ας  πανε  προς  τα  κατω  .

οι  περιπτωσεις  ειναι  προκλητικες  μηχανικοι  σε  καποια  ηλικια  υπογραφουν  τυφλα  οτι  τους  πλασαρουν

οι  μαιμου  ενεργειακοι  επισκεπτες  που  δεν  εχουν  παρακολουθησει  ουτε   τα  σεμιναρια  εξαιτειας  κοστους 

 δυστυχως  ο  κοσμος  πληρωνει    και 

δεν  λαμβανει  τις  υπηρεσιες  που  πρεπει   κατευθειαν  απο  τους  Ε.επιθεωρητες  ,  προτιμα  τους  μεσιτες 

και  τους  παπατζηδες .

στην  ελλαδα  ειναι  εμποριο  και  μαιμου  το  μηχανιλικι  ,  ενα  γραφειο     με  σφραγιδες   απο  πειναλεους 

μηχανικους  κτιζεις  και  ουρανοξυστες  χωρις  καμμια  ευθυνη  .

καντε  εξετασεις  για  να  ξεκαθαρισει  καπως  η  κατασταση ,  να  φυγουν  τουλαχιστον  οι  παππουδες  και  οι  τεμπεληδες ,

που  βαριουνται  να  διαβασουν  και  φυσικα  ας  εντατικοποιηθουν  οι  ελενχοι .

Edited by loser
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΧΡΙ να κανουν εξετασεις δεν θα υπαρχει αντικειμενο.......ηδη σχεδόν δεν υπαρχει......αυτος ηταν ο στοχος αλλωστε....

οντως καταφέραμε οι μεσάζοντες ,να κανουν τον μεγαλυτερο ογκο εργασιας.....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα στο παραπάνω ποστάρισμα.

 

Inzaghi απορώ γιατί βλέπεις χαιρεκακία στο thread. Κανείς δεν είπε ότι δεν κάνουμε λάθη στα πιστοποιητικά που εκδίδουμε, αλλά όπως και συ με τα ερωτήματά σου και τις απαντήσεις που δίνεις συμμετέχοντας στην προσπάθεια για βαθύτερη κατανόηση των διαδικασιών, έτσι και υπόλοιποι προσπαθούμε και τελικά βγαίνουμε μ@λ@κες όταν ο άλλος εκδίδει και υπογράφει πιστοποιητικά από το γραφείο του χωρίς να έχει ποτέ ανοίξει μια ΤΟΤΕΕ.

Από το πρώτο έτος εργασίας μου, έως και σήμερα (10ο έτος περίπου), συναντώ μηχανικούς που κάνουν δουλειές με το "ωχ αδερφέ, προχώρα ποιος θα σε ελέγξει". Αυτό μπορεί να είναι από ενοχλητικό έως και επικίνδυνο σε πολλές δουλείες και σίγουρα υποτιμά τους υπόλοιπους που προσπαθούν να κάνουν ορθότερα μια εργασία. Καμία χαιρεκακία από μένα λοιπόν και μακάρι όσοι παίρνουν 50€ να βγάζουν τα προς το ζειν και αν έχουν και πολλά να οικονομάνε, αλλά 50 και 70€ και να υπογράφουμε ότι να ναι το θεωρώ απαράδεκτο και κολάσιμο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, για 50€ εσύ δηλαδή κάνεις ενεργειακή επιθεώρηση όπως πρέπει; Αρχίσαμε να δουλευόμαστε και μεταξύ μας μου φαίνεται...

Εχουμε και λαιμαι...

α. Το emoticon δεν το ειδες?

β. Και για 10€ να κανω ΠΕΑ, με την ιδια υπευθυνοτητα θα το κανω, ακομα κι αν λαμβανα 200€ (ουτε να σου περασει απο το μυαλο να υπαινιχθεις κατι)

γ. Για διαμερισμα κολλητου ειναι το ΠΕΑ. 

 

Απαντηθηκες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.