Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κεφαλονιά: Τώρα επισκευάζουμε ή κατεδαφίζουμε;


Engineer

Recommended Posts

1. ΝΕΤ δεν υπάρχει πια και οι συμπαθέστατες δημοσιογραφίνες έκαναν φιλότιμες προσπάθειες να ενημερώσουν.

Βέβαια ο Λέκκας και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, που δεν συγκράτησα το όνομά του, υμνούσαν την ετοιμότητα της κρατικής μηχανής Αυτό μένει να μας το βεβαιώσουν και άλλοι.

2. Πράγματι το άρθρο έχει πολλές " αστοχίες "

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ο Λέκκας και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, που δεν συγκράτησα το όνομά του, υμνούσαν την ετοιμότητα της κρατικής μηχανής 

η οποία κήρυξε την Κεφαλλονιά σεισμόπληκτη 9 μέρες μετά

(εξ ού και η λαϊκή ρήση "του σεισμού τα εννιάμερα")

..

edit

ένας σωστός αρχιτέκτονας -όπως ο Brasco- οφείλει να αναγνωρίζει την ανάγκη στατικής επάρκειας των κτιρίων

(αλλά μας έχει βγει το όνομα πια)

Link to comment
Share on other sites

edit

ένας σωστός αρχιτέκτονας όπως ο Brasco οφείλει να αναγνωρίζει την ανάγκη στατικής επάρκειας των κτιρίων

(αλλά μας έχει βγει το όνομα πια)

 

 

Το κακο ειναι το Brasco δεν ειναι ΑΜ..... :smile:

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για μια περιοχη με ιδιαιτερο προβλημα που θα "πληγει" απο πιο ισχυρους σεισμους στο αμεσο μελλον. Νομιζω λοιπον οτι η επιλογη της επισκευης δεν εχει νοημα,θα ειναι ενα προσωρινο μπαλωμα.  Για τα δημοσια εργα δεν θα πω κατι,ολοι ξερουμε οτι δεν γινονται με τον σωστο τροπο ακομα και σε περιοχες με τοσο εντονη σεισμικοτητα,αλλα και σωστα να ειχαν γινει (αδυνατο), παλι θα ειχαν υποστει σημαντικες ζημιες απο τους συγκεκριμενους σεισμους.

Οποιος σκοπευει να φτιαξει ξανα το σπιτι του  (αν μπορει) με σκοπο να μην παθει μεγαλες ζημιες στον επομενο ισχυρο σεισμο, καλο θα ηταν να ξεχασει τις ελαχιστες προδιαγραφες του αντισεισμικου κανονισμου,που απλα προβλεπει την μη καταρρευση της κατασκευης αρχικα και την επισκευασιμοτητα κατα δευτερο λογο. Δεν ξερω αν η οικονομικη κατασταση επιττρεπει κατι τετοιο φυσικα και ποσο ευκολο θα ειναι για τους τοπικους μηχανικους να πεισουν τους υποψηφιους πελατες τους, οτι θα πρεπει να φτιαξουν ενα νεο σπιτι, με λιγοτερους οροφους και με διπλασιο ή και μεγαλυτερο κοστος. Ειδικα σε ενα τουριστικο νησι που η γη εχει μεγαλη αξια και πρεπει να εκμεταλλευτει στο μεγιστο, ειναι πολυ δυσκολο κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γιά αυτό έγραψα ότι πρέπει άμεσα να οριστούν χρήσεις γης σε ΟΛΟ το νησί και να μην υπάρχει πουθενά εκτός σχεδίου περιοχή με την έννοια που την γνωρίζουμε .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

«Κατά τη γνώμη μου, το καλύτερο θα ήταν να έρθουν για μελέτη οι πολιτικοί μηχανικοί του Πολυτεχνείου. Οχι ιδιώτες»

Ε, βέβαια, και πρώτο και καλύτερο το αστέρι της κατακόρυφης συνιστώσας, που έκανε πάλι θραύση στην τηλεόραση με το μοντελάκι οικοδομής από σφουγγάρι... Γιατί, και οι καθηγητάδες κάπως πρέπει να ζήσουν, δεν θα γίνουν κλέφτες οι άνθρωποι...

 

Δεν ξέρει άραγε ο κύριος -που είναι εργολάβος δημοσίων έργων- ότι τα πανεπιστήμια δεν έχουν μελετητικό πτυχίο και είναι παράνομο να εκτελούν μελέτες;

 

 

 

 

Οποιον και να ρωτήσεις για τις ρωγμές στο λιμάνι θα σου πει ότι «περπατάς πάνω στα μπάζα».

Σώπα, κι εγώ που νόμιζα ότι τις αποβάθρες τις σκαλίζουν στον βράχο! Ξύλο που θέλουν μερικοί...

 

 

 

 

«κάτω από τη γη οι εργολάβοι τα μοιράζονταν με τους μηχανικούς. Γιατί εκεί δεν φαίνονταν οι κακοτεχνίες. Ηταν οι αφανείς εργασίες»

Όλα τα κάτω μοιράζονται... Και τα κάτω από το έδαφος, και τα κάτω απ΄ το νερό... Θα ψάξω να βρω ποιος μηχανικός λαδώθηκε για το υποβρύχιο που γέρνει. Να φύγει η λαδιά από τον καημένο τον Άκη που πληρώνει αμαρτίες μηχανικών χωρίς να φταίει...

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Το  αρθρο  ειναι  κακιστο  και  οπωσδηποτε  πρεπει  να  το  σχολιασουμε  γραμμενο  απο  νοικοκοιρουλες

ευτυχως  δεν  θρηνησαμε  θυματα  σε  εναν  τοσο  μεγαλο  σεισμο   πραγμα  σπανιο 

στα  παγκοσμια  χρονικα  ,   αλλα  πολλα  κτιρια  καταστραφηκαν  , μεταξυ  κατεδαφισης  και  επισκευης 

προτιμω  την  κατεδαφιση  ,  και  σχεδιασμος  απο  λευκο  χαρτι 

με  τον  νεο  ec8   καλο  θα  ειναι  οι  κατοικοι  να  ενημερωθουν  οτι  το  ρηγμα  του  1953 

μπορει  να  δωσει  και  7  ρηδες  σεισμους  ,  εκεινο  που  δεν  καταλαβαινω  ειναι  γιατι  επιμενουμε  σε  ακρως  σεισμογενη  ζωνη  με  κατασκευες 

σκυροδεματος  τοιχοποιιας  , η  φερουσας  τοιχοποιιας ( ιδιως  το  τελευταιο  θα  εχει  μεγαλη  επιτυχια  σε 

μεγαλυτερη  σεισμικη  επιταχυνση  )  και  δεν  κατευθυνομαστε  στις  ελαφροτερες   μεταλλικες  συμμικτες  κατασκευες

χωρις  τοιχοποια  .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ΠΜ ή ΑΜ για να έχω τεχνικές γνώσεις επί του θέματος, αλλά διαβάζοντας το άρθρο μου έκανε κάκιστη εντύπωση. Κάποιοι για να εξασφαλίσουν το εγώ τους, ρίχνουν το φταίξιμο γενικά και αόριστα σε άλλους συναδέλφους, σπιλώνοντας ακόμη περισσότερο τον επαγγελματικό χώρο του μηχανικού. Δεν μπορείς να βγαίνεις δημόσια και να λες "μέχρι εδώ είναι καλά, επειδή το έφτιαξα εγώ...παραπέρα είναι άλλος συνάδελφος που τα έχει κάνει πλακάκια κτλ..." Κάκιστη επικοινωνιακή πολιτική..

Μετά φταίει η κοινωνία που βλέπει τον κάθε μηχανικό σαν φαταούλα που θα τους τα φάει και σωστή δουλειά δεν θα κάνει...... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά φταίει η κοινωνία που βλέπει τον κάθε μηχανικό σαν φαταούλα που θα τους τα φάει και σωστή δουλειά δεν θα κάνει...... 

 

 

και σκεψου να βρεθει κανενας χριστιανος που θα τολμησει να μιλησει για σεισμικες μονωσεις κλπ........

Link to comment
Share on other sites

«Συμφέρει η επισκευή ή να πετάξω τον πάνω όροφο για να ζήσω στον κάτω;» αναρωτιούνται την ίδια στιγμή οι σεισμόπληκτοι στο Ληξούρι. «Το δικό μου δεν είχε πολλές ζημιές. Από πάνω όμως του γιου μου έχει γύρει στα δεξιά» λέει ο κ. Μάκης Πετράτος, κάτοικος της περιοχής. Μέρα με τη μέρα η περιοχή μετατρέπεται σε εργοτάξιο. Ο κ. Λυκούδης εκτιμά ότι το τσιμέντο «δεν θα έχει πια την κίνηση που είχε. Δεν θα το προτιμούν.

Θα στραφούν στην κοιλοδοκό (σ.σ. μια σιδερένια κολόνα με επένδυση γυψοσανίδας). «Τώρα ποιος θα χτίσει τριώροφο στο Ληξούρι;» συνεχίζει ο ίδιος. «Μετά από αυτό που πάθαμε, πιθανό είναι να αλλάξει κάπως η όψη της πόλης. Τα σπίτια θα γίνουν χαμηλά. Ο άλλος μ' αυτά που είδε και έζησε δεν θα σηκώνει πια και δεύτερο και τρίτο όροφο!».

 

Έλεος! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.